Полента или качамак.. как я приготвяте?

Любими рецепти, интересни вариации, модерни ястия, съвети при готвене

Полента или качамак.. как я приготвяте?

Мнениеот svetlozara » 23 Юни 2016, 12:16

Никога не съм яла полента или иначе казано качамак и много искам да пробвам. Ако някой може да сподеил идеи и рецепти, как точно я приготвяте, как правите полентата, какво допълвате из вътре или слагате само сирене? :)
И разбирам, че сега ще има спорове, че било качамак, но качамака с различни имена е популярно на доста места по света - и в Италия, Гърция, Турция, Румъния, Сърбия, така че нека не влизаме в такива спорове, моля ви от сега! Кажете какви рецепти правите, какви са тънкостите и как приготвяте качамака :)

polenta-main-wide.jpg
polenta-main-wide.jpg (50.16 KiB) Прегледано 2355 пъти
svetlozara
 
Мнения: 729
Регистриран на: 18 Юни 2015, 12:14

Re: Полента или качамак.. как я приготвяте?

Мнениеот MGB » 23 Юни 2016, 13:15

Много лесно се прави, но трябва да се въоръжи човек с търпение. Рядко правя вкъщи, но винаги с удоволствие си го ядем :smile: . Аз предварително смесвам царевичното брашно с вода и да стане на кашичка. Така не се получават топчета. В завряла, подсолена вода изсипвам тази кашичка и започва голямото бъркане. Не се долива вода, така че хубаво трябва да се прецени колко предварително ще сложите. Като се сгъсти и е готово. Изсипвам го в тава, правя кладенчета на две места и в едното слагам масло с червен пипер, а в другото сирене. Така го знам от баба ми, така го поднасям :grin: . В детството ми заедно с него зимата ядяхме и опечени свински ребърца, но сега няма такава екстра.
MGB
 
Мнения: 438
Регистриран на: 09 Апр 2014, 14:24

Re: Полента или качамак.. как я приготвяте?

Мнениеот varlam » 23 Юни 2016, 13:16

Госпожо, между полентата и качамака има огромна разлика. Качамакът е сварено брашно, овкусено с масло, сирене, каквото ви дойде на ума. Става с всяко брашно, не е задължително да е царевично. Полентата вече се обработва, запържва, използва като блатове.
varlam
 
Мнения: 205
Регистриран на: 08 Апр 2011, 15:55

Re: Полента или качамак.. как я приготвяте?

Мнениеот bojo_kolev » 23 Юни 2016, 13:42

Не знам какво е полента, но качамакът винаги се прави от царевично брашно. Може да се вари и така да се консумира. Може и да се запече, тогава се нарича просеник.
bojo_kolev
 
Мнения: 283
Регистриран на: 01 Окт 2013, 12:35

Re: Полента или качамак.. как я приготвяте?

Мнениеот kauda » 23 Юни 2016, 13:44

varlam написа:Госпожо, между полентата и качамака има огромна разлика. Качамакът е сварено брашно, овкусено с масло, сирене, каквото ви дойде на ума. Става с всяко брашно, не е задължително да е царевично. Полентата вече се обработва, запържва, използва като блатове.

Господине, според почти цял свят, с изключение на вас, полента и качамак са едн и също, също и мамалигата е качамак, всичко е с различни имена. Камачака е бил разновидност на хляба, та предполагам за това се бъркате, че в момента се представя само течен, но в действителност не е така, защото може да си стане и гъст качамака, а полентата да е течна. Ако сте гледали мастър шеф тая година, доста често готвеха полента и доста често им казваха "качамак" от страна на журито. :) така че освен вие господине, останалите мислим, че е едно и също. Нещо се бъркате.
Аватар
kauda
 
Мнения: 1654
Регистриран на: 23 Мар 2015, 10:45

Re: Полента или качамак.. как я приготвяте?

Мнениеот Jully » 23 Юни 2016, 16:16

Много обичам качамак и често го приготвям. Използвам го много често вместо картофено пюре, дори в комбинация с винен кебап, така че ако решите пробвайте и така! :) Рецептата е много лесна, само сол, вода и царевичен грис. :)
Аватар
Jully
 
Мнения: 1471
Регистриран на: 30 Апр 2015, 09:36

Re: Полента или качамак.. как я приготвяте?

Мнениеот rabotnata pchela » 23 Юни 2016, 16:50

Загрявам 1:4 вода. :) т..е на 1 литър вода 1 ч.ч. грис - царевичен. Когато заври водата, слагам 1 с.л. сол и гриса и бъркам, докато стане на пюре. ;) ПОсле си правя аз отделно сосче, което е доматено с кайма , стил болонезе смноого лук, или само лук с гъбки и смесвам с полентата. Класика за качамака е да е с ъс сирене и с червен пипер и олио полят. На мен лично така не ми харесва. :)
Аватар
rabotnata pchela
 
Мнения: 4772
Регистриран на: 24 Ное 2014, 11:53

Re: Полента или качамак.. как я приготвяте?

Мнениеот donni » 23 Юни 2016, 17:11

Кой сега е откраднал рецептата - ние или италианците от нас :lol: ? Както и да го наричат, ястието ми е неприятно на вкус. Не мога да го преглътна, имам чувството, че ям нещо, направено от фураж и трици. Не разбирам как могат да го водят за хляб, няма нищо общо.
donni
 
Мнения: 499
Регистриран на: 09 Май 2014, 17:05

Re: Полента или качамак.. как я приготвяте?

Мнениеот fawla » 23 Юни 2016, 17:14

donni написа:Кой сега е откраднал рецептата - ние или италианците от нас :lol: ? Както и да го наричат, ястието ми е неприятно на вкус. Не мога да го преглътна, имам чувството, че ям нещо, направено от фураж и трици. Не разбирам как могат да го водят за хляб, няма нищо общо.

То става хляб, когато се охлади и т.н. и се направи "на калъп", иначе е каша. :) А не знам кой от кого го е откраднал, може би като се има предвид, че сме си доста далеч, то просто го е имало. :roll:
Аватар
fawla
 
Мнения: 1035
Регистриран на: 15 Апр 2015, 10:48

Re: Полента или качамак.. как я приготвяте?

Мнениеот Harmony » 23 Юни 2016, 17:56

Не знам за другите страни извън Балканския полуостров, но за мен качамака си е балканско ястие. Факт е, че масово си го правим и ние, и съседите :smile: . Винаги ще помня баба ми как го правеше. По-хубав е топъл, с масло и сирене. Като изстине не ми е толкова вкусен.
Аватар
Harmony
 
Мнения: 516
Регистриран на: 03 Окт 2013, 13:20

Следваща

Назад към Рецепти и полезни съвети

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта