Как да възпитаме дете със силна воля?

Как възпитаваме детето си, грижи за физическото и душевното му развитие, съвети

Как да възпитаме дете със силна воля?

Мнениеот devorrra » 17 Авг 2016, 09:53

Здравейте! Напоследък твърде много се замислям как и по какъв начин в бъдеще да предпазя детето си от чужди влияния и подражание, защото смятам, че това именно са причините много деца да посегнат към дрога, цигари, алкохол или да се подведат по вредни течения. Смятам, че ако сме твърде строги и изискваме безпрекословно подчинение бихме направили детето си безволев човек, който в бъдеще би последвал всеки лош пример само за да се впише в групата и да се хареса. От друга страна ме критикуват, че съм прекалено толерантна и давам твърде много свобода на детето си.
Та въпроса ми е къде е разковничето? Как да постигнем тази цел да възпитаме детето си без да пречупваме волята му?
devorrra
 
Мнения: 18
Регистриран на: 17 Авг 2016, 09:01

Re: Как да възпитаме дете със силна воля?

Мнениеот rabotnata pchela » 17 Авг 2016, 10:08

Волята не знам до колко има общо с възпитанието за това, дали да бъде послушно или непослушно дете. :) Твоят въпрос малко така го приемам. Нека да има воля да се справя с трудностите, да има самочувствие детето, че е достатъчно качествено, но не и да бъде оставено да прави всякакви глупости, само и само защото така повече му харесва. От друга страна, гледам и по нас, на времето за нас почти никой не се е грижил, не казвам, че сме били голи и гладни, но никой не тичал след нас да ни напъства на всяка крачка.
И аз понякога си задавам същите въпроси, защото моят мъж много държи на доброто държание на сина ни, постоянно му прави забележка за нещо и рядко приема мнението му, докато аз съм малко на противоположния полюс и ми се иска да почне самостоятелно да решава кое е правилно и кое не. Не се притеснявам от наркотиците, имаме подобни теми, които сме обсъждали точно за това нещо. :) По-скоро малко повече гърч и гледане на страшни снимки им трябва на децата, за да знаят, че това не е шега. Сигурен спорт, занимание, което изисква от тях страст и това би изменило желанието за наркотици и алкохол. ;) Успех!
Аватар
rabotnata pchela
 
Мнения: 4772
Регистриран на: 24 Ное 2014, 11:53

Re: Как да възпитаме дете със силна воля?

Мнениеот MGB » 17 Авг 2016, 10:13

Границата е много тънка, защото в първите години на детето то по-често чува "Не прави това", "Не ходи там", "Не пипай това" и все такива подобни. Но то расте и моето мнение е, че в разумни граници трябва да бъде оставено да опознава само света и всичко около него. И ние родителите трябва да се съобразяваме с тези неща, още когато са по-малки да се учим да не им се налагаме с някои излишни натяквания и ограничения като изброените по-горе.
MGB
 
Мнения: 438
Регистриран на: 09 Апр 2014, 14:24

Re: Как да възпитаме дете със силна воля?

Мнениеот devorrra » 17 Авг 2016, 12:36

Именно как да поставим ограничение без да се налагаме? Самото налагане на волята ни изисква безпрекословно подчинение...По мое наблюдение деца, които са възпитавани строго наистина са пречупени и при тях изпъква това да се харесат, да угодят, да се подведат, да копират, лесно да бъдат манипулирани и по този начин по лесно попадат в лоши компании...това е мое наблюдение.
devorrra
 
Мнения: 18
Регистриран на: 17 Авг 2016, 09:01

Re: Как да възпитаме дете със силна воля?

Мнениеот Rali_hr » 17 Авг 2016, 12:40

devorrra написа:Именно как да поставим ограничение без да се налагаме? Самото налагане на волята ни изисква безпрекословно подчинение...По мое наблюдение деца, които са възпитавани строго наистина са пречупени и при тях изпъква това да се харесат, да угодят, да се подведат, да копират, лесно да бъдат манипулирани и по този начин по лесно попадат в лоши компании...това е мое наблюдение.

А не се ли замисляш, че точно такива деца в един момент точно тези деца са най-послушните на купона и не се напиват до безпаметност?
Аватар
Rali_hr
 
Мнения: 3333
Регистриран на: 18 Ное 2014, 14:54

Re: Как да възпитаме дете със силна воля?

Мнениеот julianne » 17 Авг 2016, 15:00

devorrra написа:Именно как да поставим ограничение без да се налагаме? Самото налагане на волята ни изисква безпрекословно подчинение...По мое наблюдение деца, които са възпитавани строго наистина са пречупени и при тях изпъква това да се харесат, да угодят, да се подведат, да копират, лесно да бъдат манипулирани и по този начин по лесно попадат в лоши компании...това е мое наблюдение.


Аз не съм съвсем съгласна с това, че строго възпитаните се подвеждат и попадат в лоши компании. Да, има някои, които са възпитавани много строго и като пораснат и получат малко свобода, се държат като отвързани и невидели и забъркват големи неприятности. Но не всички са така. По-строго възпитаваните са отговорни, принципни и не приемат уклончивостите. Или става, или не става, средно положение няма. Налагането на нечия воля над друга не е никога водело до добро, когато е направено със сила и от инат, от позицията, че си по-голям или по-силен.
julianne
 
Мнения: 404
Регистриран на: 27 Ное 2013, 14:50

Re: Как да възпитаме дете със силна воля?

Мнениеот Pipilota » 17 Авг 2016, 15:33

julianne написа:
devorrra написа:Именно как да поставим ограничение без да се налагаме? Самото налагане на волята ни изисква безпрекословно подчинение...По мое наблюдение деца, които са възпитавани строго наистина са пречупени и при тях изпъква това да се харесат, да угодят, да се подведат, да копират, лесно да бъдат манипулирани и по този начин по лесно попадат в лоши компании...това е мое наблюдение.


Аз не съм съвсем съгласна с това, че строго възпитаните се подвеждат и попадат в лоши компании. Да, има някои, които са възпитавани много строго и като пораснат и получат малко свобода, се държат като отвързани и невидели и забъркват големи неприятности. Но не всички са така. По-строго възпитаваните са отговорни, принципни и не приемат уклончивостите. Или става, или не става, средно положение няма. Налагането на нечия воля над друга не е никога водело до добро, когато е направено със сила и от инат, от позицията, че си по-голям или по-силен.

В много случаи не правим ли точно това - използваме факта, че сме по-големи? А кога вече са прекалени грижите? Прекалявам ли , като казвам на малкия ми син вечер да не обикаля блока, когато е тъмно и че не може да ходи до далечната площадка сам? Прекалявам ли като му казвам да не удря, да не обижда другите, да не си слага краката по масата? :roll:
kukuvicac
Аватар
Pipilota
 
Мнения: 4258
Регистриран на: 14 Ное 2014, 12:41

Re: Как да възпитаме дете със силна воля?

Мнениеот Lollipop » 17 Авг 2016, 16:13

Волята по-скоро се гради не с тези ограничения, смятам аз. А когато иска ад се научи да кара ролери, вие да не му казвате "откажи се, опасно е", а да го насърчавате, въпреки спънките. Малко по малко да се развива и да калява волята и издръжливостта си. Да се научи да се лишава в името на друго, което му е по-важно.
Аватар
Lollipop
 
Мнения: 2728
Регистриран на: 14 Ное 2014, 15:55

Re: Как да възпитаме дете със силна воля?

Мнениеот Kaya » 17 Авг 2016, 16:56

Най-трудно според мене д а възпиташ воля.. като знаем, че всичко е подвластно на нея, а децата винаги имат нужда от нас, а ние като добри хора винаги сме до тях и ги подкрепяме и им помагаме..
Ако си знаете цената, значи се е налагало да я казвате на някого.
Аватар
Kaya
 
Мнения: 2797
Регистриран на: 14 Ное 2014, 15:52

Re: Как да възпитаме дете със силна воля?

Мнениеот dessiblond » 18 Авг 2016, 09:46

Pipilota написа:
julianne написа:
devorrra написа:Именно как да поставим ограничение без да се налагаме? Самото налагане на волята ни изисква безпрекословно подчинение...По мое наблюдение деца, които са възпитавани строго наистина са пречупени и при тях изпъква това да се харесат, да угодят, да се подведат, да копират, лесно да бъдат манипулирани и по този начин по лесно попадат в лоши компании...това е мое наблюдение.


Аз не съм съвсем съгласна с това, че строго възпитаните се подвеждат и попадат в лоши компании. Да, има някои, които са възпитавани много строго и като пораснат и получат малко свобода, се държат като отвързани и невидели и забъркват големи неприятности. Но не всички са така. По-строго възпитаваните са отговорни, принципни и не приемат уклончивостите. Или става, или не става, средно положение няма. Налагането на нечия воля над друга не е никога водело до добро, когато е направено със сила и от инат, от позицията, че си по-голям или по-силен.

В много случаи не правим ли точно това - използваме факта, че сме по-големи? А кога вече са прекалени грижите? Прекалявам ли , като казвам на малкия ми син вечер да не обикаля блока, когато е тъмно и че не може да ходи до далечната площадка сам? Прекалявам ли като му казвам да не удря, да не обижда другите, да не си слага краката по масата? :roll:


Тези неща, които си изброила не могат да се причислят към пречупване на волята и налагане, а са за негово добро и го учат на предпазливост и уважение към другите. Да го караш да прави нещата само по твоя начин и както ти си казала, да не му позволяваш да опитва нови неща, да определяш какво да харесва и какво не, дори приятелите му - това вече е пречупване на волята и налагане според мен. Това осакатява и превръща детето в робот.
dessiblond
 
Мнения: 421
Регистриран на: 25 Ное 2013, 14:13

Следваща

Назад към Възпитание, грижа и съвети

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта