Кои храни и напитки да се избягват при болно гърло?

Забавни моменти, необичайни, полезни и интересни факти,хитрини и въпроси, навиците при хранене, празници и традиции.

Кои храни и напитки да се избягват при болно гърло?

Мнениеот Lyomi » 27 Юни 2016, 13:28

Страшно много ме боли гърлото и даже храненето ми се явява проблем. Неприятно усещане имам, когато преглъщам храната, а забелязвам и че при определена, например като мляко или млечни продукти, не ми влияе добре. Каква храна да приемам при болно гърло и каква да избягвам? Въпросът ми засяга и напитките. Чувала съм, че не е добре да се пият горещи. А какво тогава?
Lyomi
 
Мнения: 296
Регистриран на: 28 Окт 2013, 16:03

Re: Кои храни и напитки да се избягват при болно гърло?

Мнениеот Rali_hr » 27 Юни 2016, 14:14

Много интересен въпрос. :) Пий си нормлани неща, не много горещи, нито много студени. Когато те боли толкова, че да преглъщаш трудно е доста зор да се яде каквото и да е било. По-добре пий повече течности, като цяло преглъщането лекува. :)
Аватар
Rali_hr
 
Мнения: 3333
Регистриран на: 18 Ное 2014, 14:54

Re: Кои храни и напитки да се избягват при болно гърло?

Мнениеот pravilno » 27 Юни 2016, 14:26

Аз тогава предпочитам да ям супи, да пия бульон и топъл чай. Наистина горещо не трябва да се приема, по-зле става. За да не дразнят твърдите храни и парчета, храната може да се пасира или много ситно да се нарязват зеленчуците.
pravilno
 
Мнения: 508
Регистриран на: 18 Яну 2016, 16:46

Re: Кои храни и напитки да се избягват при болно гърло?

Мнениеот PasDeDeux » 27 Юни 2016, 15:13

Киселите храни и напитки дразнят болното гърло. Веднъж пих сок от портокал и имах чувството, че иглички ме боцкат. Затова може би трябва да се избягва млякото и млечните продукти.
PasDeDeux
 
Мнения: 423
Регистриран на: 09 Окт 2013, 14:53

Re: Кои храни и напитки да се избягват при болно гърло?

Мнениеот Kremiliya » 27 Юни 2016, 16:45

PasDeDeux написа:Киселите храни и напитки дразнят болното гърло. Веднъж пих сок от портокал и имах чувството, че иглички ме боцкат. Затова може би трябва да се избягва млякото и млечните продукти.

да, те боцкат но не трябва да се избягват, защото имат много високо съдържание на витамин С и отгоре на всичкото имат много оздравителен ефект върху гърлото, точно затова се пие сок от лимон при болно гърло. :)
Аватар
Kremiliya
 
Мнения: 1865
Регистриран на: 20 Ное 2014, 11:14

Re: Кои храни и напитки да се избягват при болно гърло?

Мнениеот exotic » 27 Юни 2016, 17:23

Със сигурност трябва да избягваш газираните напитки :wink: . А и пържолите малко да ги позадържиш, докато ти мине гърлото!
exotic
 
Мнения: 360
Регистриран на: 15 Авг 2014, 13:29

Re: Кои храни и напитки да се избягват при болно гърло?

Мнениеот penny » 28 Юни 2016, 15:59

Като стана въпрос за пържолки :lol: , една глътка ракия доста добре се отразява на болно гърло. Дезинфекцира и сгрява със сигурност.
penny
 
Мнения: 498
Регистриран на: 05 Дек 2013, 15:13

Re: Кои храни и напитки да се избягват при болно гърло?

Мнениеот Rali_hr » 28 Юни 2016, 16:29

penny написа:Като стана въпрос за пържолки :lol: , една глътка ракия доста добре се отразява на болно гърло. Дезинфекцира и сгрява със сигурност.

Ужас, това не е ли опасно, когато има и налепи и какво ли не?!
Аватар
Rali_hr
 
Мнения: 3333
Регистриран на: 18 Ное 2014, 14:54

Re: Кои храни и напитки да се избягват при болно гърло?

Мнениеот analizatorka » 29 Юни 2016, 10:01

Kremiliya написа:
PasDeDeux написа:Киселите храни и напитки дразнят болното гърло. Веднъж пих сок от портокал и имах чувството, че иглички ме боцкат. Затова може би трябва да се избягва млякото и млечните продукти.

да, те боцкат но не трябва да се избягват, защото имат много високо съдържание на витамин С и отгоре на всичкото имат много оздравителен ефект върху гърлото, точно затова се пие сок от лимон при болно гърло. :)


Точно киселите сокове като портокаловия помагат за размножаването на микроорганизмите при болно гърло и затова не се препоръчват.
analizatorka
 
Мнения: 564
Регистриран на: 18 Яну 2016, 12:13

Re: Кои храни и напитки да се избягват при болно гърло?

Мнениеот Snejna » 29 Юни 2016, 11:59

analizatorka написа:
Kremiliya написа:
PasDeDeux написа:Киселите храни и напитки дразнят болното гърло. Веднъж пих сок от портокал и имах чувството, че иглички ме боцкат. Затова може би трябва да се избягва млякото и млечните продукти.

да, те боцкат но не трябва да се избягват, защото имат много високо съдържание на витамин С и отгоре на всичкото имат много оздравителен ефект върху гърлото, точно затова се пие сок от лимон при болно гърло. :)


Точно киселите сокове като портокаловия помагат за размножаването на микроорганизмите при болно гърло и затова не се препоръчват.

Не съм съгласна! Лимонът е богат на витамин С и антиоксиданти, които помагат да се засили имунната система и да се бори срещу инфекцията.Лимонът е естествен антисептик, който убива бактериите или вирусите в гърлото, като дава облекчение при болки в гърлото. Отгоре на всичкото, лимоновият сок увеличава слюнкоотделянето, а един от основните начини за лекуването на гърлото е да се преглъща!
Аватар
Snejna
 
Мнения: 2566
Регистриран на: 19 Ное 2014, 16:41


Назад към Гювеч

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта