Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Тук можете да зададете въпрос по ендокринология и болести на обмяната на веществата, да споделите мнения за проблеми с жлезите с вътрешна секреция.

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 07 Фев 2016, 00:39

nikola написа:искам да попитам имам ускорена щитовидна жлеза от 4тири месеца приемам Propicil 3x2 сега сам 2х1 преди да се разболея бях 75 килограма в момента сам 95 килограма чувствам се добре искам да попитам опасно ли е тва напалняване и може ли да се стигне до усложнения. Благодаря

Уважаеми nikola,
Всяко наддавене на телесно тегло е свързано с риск за здравето. При Вас напълняването е рязко и това го прави много притеснително. Трябва да насочите усилията към стопиране на качването на килограми. Редовното проследяване на тиреоидната функция при такова заболяване е абсолютно необходимо.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 07 Фев 2016, 00:45

emma1982 написа:Здравейте,

дали може да ми кажете има ли нещо тревожно в изследванията?

TSH-2.07
FT4-0.99
TAT-13.3
MAT-14.3

Благодаря предварително!

Уважаеми emma1982,
Резултатите от изследванията Ви са в референтни граници, т.е. те са нормални. Чрез тях могат да се изключат много заболявания на щитовидната жлеза.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 07 Фев 2016, 01:00

amadey написа:Благодаря!А мога ли да пия аспирин протект при тези стойности на кръвното 110/70.,

Уважаеми amadey,
Премът на Аспирин протект има за цел да намали възможносттта за съдов инцидент при хора с повишен риск от такъв. Естествено вземането му е свързано с вероятност от странични ефекти, като дразнене на стомаха, кървене и т.н. Назначаването му изисква да се съобрази дали ползите ще са повече.
Кръвното Ви е нормално. Само от стойност на кръвното налягане не може да се съди дали сте показан за профилактика с аспирин. Бих Ви посъветвала да не приемате аспирин протект докато не Ви го назначат.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 07 Фев 2016, 14:22

desis.8989 написа:здравейте.вчера ми правиха изследвания на TSH и FT4.
TSH ми е -6.79
FT4 ми е -1.11
искам да попитам дали съм в норма и ако не,дали има повод за притеснение

Уважаеми desis.8989,
Изследванията показват, че щитовидната Ви жлеза не функционира добре. Потърсете ендокринолог за уточняване на причината за това и да стартира лечение.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот maik » 07 Фев 2016, 15:27

Здравейте, д-р Йорданова! Дъщеря ми е на 18 год.От септември 2015г. е с диабет. Един месец беше на инсулин, след което от октомври приема метфогама и форксига. Диабетът засега е добре контролиран/ глик. хемоглобин 6 %/ При последния контролен преглед направиха ехография на щитовидната жлеза и се установи , че е с двустранна хипотрофия- дясно 11,7/14,7мм и ляво 10,1/10,4мм. , при резултати от изследванията за TSH- 2,43mME/ml и TPO-487mIU/L.Лекуващият лекар ни каза да не се притесняваме от тези резултати, но въпреки това ние сме много притеснени. Моля да кажете вашето мнение относно това! Благодаря Ви предварително!
maik
 
Мнения: 2
Регистриран на: 11 Дек 2015, 01:16

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 09 Фев 2016, 08:27

maik написа:Здравейте, д-р Йорданова! Дъщеря ми е на 18 год.От септември 2015г. е с диабет. Един месец беше на инсулин, след което от октомври приема метфогама и форксига. Диабетът засега е добре контролиран/ глик. хемоглобин 6 %/ При последния контролен преглед направиха ехография на щитовидната жлеза и се установи , че е с двустранна хипотрофия- дясно 11,7/14,7мм и ляво 10,1/10,4мм. , при резултати от изследванията за TSH- 2,43mME/ml и TPO-487mIU/L.Лекуващият лекар ни каза да не се притесняваме от тези резултати, но въпреки това ние сме много притеснени. Моля да кажете вашето мнение относно това! Благодаря Ви предварително!

Уважаеми maik,
За момента няма данни да има промяна във функцията на щитовидната жлеза и не се налага лечение. Високите стойности на анти-ТРО са в подкрепата на тезата, че по-малките размери на щитовидната жлеза е свързан с тиреоидит на Хашимото. За съжаление не сте написали какво е описанието на структурата на щитовидната жлеза. Другият въпрос който стои е дали са изследвание антитела за типизиране на захарния диабет.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот heroina15 » 09 Фев 2016, 14:17

Здравейте, д-р Йорданова!

Хормони

TSH 2.842 uIU/ml 0.55-4.78 /за мониториране на терапия 0,2-5,50/
MAT <10.0 IU/ml < 35

Тези стойности показват ли че имам синдром на Хашимото?

Благодаря!
heroina15
 
Мнения: 1
Регистриран на: 09 Фев 2016, 14:13

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 12 Фев 2016, 08:26

heroina15 написа:Здравейте, д-р Йорданова!

Хормони

TSH 2.842 uIU/ml 0.55-4.78 /за мониториране на терапия 0,2-5,50/
MAT <10.0 IU/ml < 35

Тези стойности показват ли че имам синдром на Хашимото?

Благодаря!

Уважаеми heroina15,
Резултатите от настоящите изследвания не потвърждават наличието на тиреоидит на Хашимото. Диагнозата изисква съобразяване не само с тези резултати и изклщчването й е редно да стане след преглед и ехография.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот easy87 » 19 Фев 2016, 21:29

Здравейте.Имам няколко въпроса,ще се радвам ако ми обясните как стоят нещата.
От известно време имам нередовен цикъл,който регулирахме с прием на противозачатъчни.Пих ги около две години.След това ги спрях защото и със тях спря да ми идва.
Мина около година от както не ги пия,менструацията миналия месец ми дойде на 23-тия ден от последната,а след като ми вървя 3-4 дни ми свърли с малко зацапване още един два дни.Но след 20 дни отново ми дойде,този път оскъдна беше.
Отидох на гинеколог,той видя малки кисти на левия яйчник и ме прати на ендокринолог с диагноза съмнение за поликистоза на левия яйчник.
Ендокринолога ми пусна изследване на инсулина и хормона Tsh на щитовидната Жлеза.
Прегледа ми щитовидната жлеза на ехограф и каза че е малко възпалена и потъмняла.
На следващия ден отидох при него с резултатите от изследването и резултатите бяха - Перорален глюкозотолерантен тест - време -
0' - 5.11 mmol/l
60' - 10.06 mmol/l
120' - 5.65 mmol/l
Серумни нива на инсулин
0' - 10.48 mIU/ml
60' - 72.56
120' - 39.02

След първото Вземане на кръв пих Глюкоза разтворена във вода.

А резултата на щитовидната Жлеза е
Tsh - 3.84 (референтни стойности - 0.30-4.10)

На амбулатория лист е писано - щитовидна Жлеза - неувеличена,мекоеластична, Неболезнена, възли не се палпитат.ПЛВ не се палпитат.
Кожа - нормален тургор и оцветка.
Език суховат,сърце ясни сърдечни тонове - СЧ - 76 /мин.
Долни крайници Без отоци.

На изискванията още пише - ехография на щитовидна жлеза - Жлезата е с намалени размери,с Едрозърниста,без оформени възли; 10.09

Изписа ми метфодиаб 500 по схема - 5 дни по едно вечер,5 дни по едно обед и вечер,след това по едно сутрин, обед и вечер за 6 месеца,по време на хранене.

Въпросите са ми,какво мислите за щитовидната жлеза? Възможно ли е да е възпалена от това че преди месец бях болна от вирус с кашлица,болки в гърлото и пресипнал глас.
Също миналия месец бях на профилактичен преглед при Мамолог,който също ми гледа щитовидната жлеза и каза че Всичко й е наред.

И другия ми въпрос е,тези лекарства които ми е изписал не са ли доста като мл, когато ще ги пия по три пъти на ден?
Благодаря предварително и се извинявам за дългия пост.
easy87
 
Мнения: 21
Регистриран на: 29 Май 2013, 16:17

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот TzvetaKoleva » 20 Фев 2016, 21:38

Здравейте д-р Йорданова задължително ли е оперативното отстраняване на възел, 0.9мм при добри хормонални показатели?
TzvetaKoleva
 
Мнения: 2
Регистриран на: 20 Фев 2016, 21:10

ПредишнаСледваща

Назад към Ендокринология и болести на обмяната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта