История и класификация на компулсивното разстройство на пазаруването (Compulsive buying disorder) (КРП)
КРП е описано за първи път клинично в началото на 20-ти век. Разстройството привлича малко внимание през 20-ти век, с изключение на изследвания сред поведенчески специалисти и психоаналитици. Интересът се възобновява в началото на 90-те години. Подходящата класификация на КРП продължава да се обсъжда, като някои изследователи го свързват с разстройствата на зависимостите, други с обсесивно-компулсивното разстройство, а трети с разстройствата на настроението.
Епидемиология и развитие
Възрастта на начало на

Клинични симптоми на компулсивното разстройство на пазаруването (Compulsive buying disorder) (КРП)
Хората с КРП са преокупирани с пазаруване и харчене, и отделят значително време на тези поведения. Процесът включва четири отделни фази:
1. Очакване: развиват се мисли, пориви или преокупации със специфичен предмет или с акта на пазаруване
2. Подготовка: вземане на решения кога и къде да се отиде, как да се облекат, кои кредитни карти да използват
3. Пазаруване: същинското преживяване, което много хора описват като интензивно вълнуващо
4. Харчене: завършва с покупка, често последвана от чувство на разочарование от себе си
Типичните покупки включват дрехи, обувки, компактдискове, бижута, козметика и домакински предмети. Въпреки че отделните покупки може да не са особено скъпи, компулсивните купувачи често купуват в количество, което води до неконтролирано харчене.
Психиатрична коморбидност
Хората с КРП често отговарят на критериите за разстройства от Ос I, особено разстройства на настроението, тревожни разстройства, разстройства, свързани с употреба на вещества, и хранителни разстройства. Разстройствата на импулсния контрол също са относително чести.

Етиология
Етиологията на КРП е неизвестна, въпреки че спекулациите се фокусират върху развитийни, неврабиологични и културни влияния. Неврабиологичните теории са съсредоточени върху нарушено невротрансмитерно предаване, особено включващо серотонинергичната, допаминергичната или опиоидната системи.
Оценка на тежестта на компулсивното разстройство на пазаруването (Compulsive buying disorder) (КРП)
Целта на оценката е да се идентифицира КРП чрез запитвания относно отношението и поведението на човека към пазаруването и харченето. Важно е да се изключат биполярно разстройство и нормално поведение на купуване като причини за прекомерното пазаруване и харчене.
Лечение на компулсивното разстройство на пазаруването (Compulsive buying disorder) (КРП)
Няма лечения, базирани на доказателства за КРП. През последните години изследванията на лечението са фокусирани върху използването на психотропни медикаменти (главно антидепресанти) и когнитивно-поведенческа терапия (КПТ). Интересът към КПТ до голяма степен е заменил по-ранния интерес към психодинамичните терапии.
Препоръките за лечение включват:
- Признаване на наличието на компулсивното разстройство на пазаруването (Compulsive buying disorder) (КРП)
- Премахване на кредитни карти и чекови книжки
- Пазаруване с приятел или роднина
- Намиране на смислени начини за прекарване на свободното време извън пазаруването

Налични са и няколко книги за самопомощ, които могат да бъдат полезни за някои хора с КРП. Групи за анонимни длъжници, създадени по модела на Анонимните алкохолици, предоставят атмосфера на взаимна подкрепа и насърчение за хора със значителни дългове.