Кърменето - Въпроси, препоръки и Решения

Искамe бебе - бременност, моментът на раждането, майчинство, проблемно забременяване и ин витро, осиновяване и приемна грижа

Re: Консултация и информация при кърмене

Мнениеот Петя.Илиева » 07 Авг 2018, 12:02

Здравейте, благодаря за отговора.
Относно вашите въпроси:
Бебето беше само на кърма основно през първата седмица след изписването. Изписаха ни 3860гр.,а на контролния преглед след седмица беше 4030гр.Имало е 2-3 дохранвания през този период с от 30 до 60гр. В момента дохранвам 5, а понякога 6 пъти на денонощие, сутрин с 60гр., а през останалата част на деня с 90-100. Случва се да не си изяжда цялата доза мляко. Слагам го на гърда преди всяко хранене, но има случаи в които отказва и упорито плаче за шишето, което налапва с голяма охота. Освен тези кърмения имам 3 през нощта и още 2-3 между храненията през деня, основно след сън(тогава суче по добре) с цел стимулиране на лактацията. Не всяко кърмене обаче е успешно и някои продължават по 1мин, освен нощните, които са доста по дълги.Не винаги чувам да преглъща, най-отчетливо преглъщане се чува сутрин. В края на първия месец беше 5500гр, а втория 6700гр., сега ни предстои консултация. Относно стимулирането на лактацията, използвам чайове, които имат ефект ако постоянно ги употребявам. Също така едно хомеопатично средство, което ми изписа педиатърката, която е и хомеопатия. Считам че то също има някакъв минимален ефект. Пробвала съм с често цедене, когато не желае да суче, но отнема време, което аз не винаги имам тъй като го гледам основно сама. Това има добър ефект, още на следващия ден гърдите са по пълни. Честото слагане на гърда помагаше до преди месец, когато той все още не се дърпаше толкова много от и тогава използвах всеки удобен момент да го слагам на гърда, но определено не се нахранваше достатъчно. Има дни в които е много трудно и гърдите са почти празни, особено преди цикъл тъй като ми се възобнови още на втория месец. Пия много вода и хапвам добре, но имаше моменти в началото, когато не беше така, поради стреса, недоспиването и многото ангажименти. Най-голямото ни постижение до сега е това че премахнахме нощните хранения с АМ и е само на кърма, а той се събужда за хранене сам.
Петя.Илиева
 
Мнения: 2
Регистриран на: 27 Юли 2018, 16:53

Re: Консултация и информация при кърмене

Мнениеот Desislava Peeva » 14 Авг 2018, 00:49

Здравей Петя,
Много добре правиш, че слагаш бебето често на гърда и че нощем сте основно на кърма. Може да опиташ и след хранене за успокоение да го слагаш на гърда, на пример за заспиване. Добър вариант е да инициираш кърмене преди да е дошло времето за хранене, т.е. когато бебето не е твърде гладно, за да има търпение да суче по-дълго от гърда. По време на кърмене, може да е удачно да правиш компресия на гърда Това помага на бебето да достигне до повече порции кърма за по-кратко време. Същото нещо можеш да правиш и когато изцеждаш с помпа.
Може да опиташ следната организация: бебето суче самичко от гърда, след това прилагане на компресия и бебето суче, колкото може по-дълго от гърдата. След това му се предлага другата гърда, по същия начин – първо самичко, а след това и с компресия. Следи да има преглъщане. След като приключи с първата и с втората гърда, може да го върнеш отново на първата. Така можеш да редуваш гърдите, докато прецениш и докато бебето суче и гълта. След кърменето е добре двете гърди да се изцедят хубаво.
Изцеждането е важно независимо какво е количеството кърма, с времето и чрез стимулация би следвало това количество да се увеличава. По този начин може да се събира кърма за дохранване. Някои майки се стремят първо да заместят АМ с изцедена кърма и после да върнат бебето само на гърда. Ако бебето не се е заситило от сукането от двете гърди, може да му се предложи изцедена кърма ако има, а ако няма, тогава АМ.

- кърмене и гушкането кожа-до-кожа (така че бебето да може да усеща със своята гола кожа, голата кожа на майката, близо до нейните гърди) може да е много стимулиращо лактацията и сукането на бебето. Това е добре да се прави, винаги, когато имаш време или просто за почивка.

Във всичко случаи, изглежда е нужно увеличаване на количеството на кърмата. Ти си взела вече някои мерки и вече си разбрала, че най-голям ефект има от изцеждането на гърдите. Наистина би било добре след всяко кърмене да има пълно изцеждане на гърдите. В някои случаи майките се концентрират повече върху изцеждането, временно и по-малко върху кърменето, защото както и ти вече виждаш, понякога стават твърде много неща за организиране.
За самото изцеждане би помогнало, ако преди това първо затоплиш гърдата, масажираш малко и след това започнеш да цедиш. На гърда около 10 минути или докато тече мляко от нея. После правиш същото и с другата гърда. По-добре е да е по-кратко и по-често, от колкото много дълги и не толкова ефективни изцеждания. Може да опиташ да правиш power pumping https://exclusivepumpers.wordpress.com/2015/02/10/power-pumping-to-increase-your-breast-milk-supply-infographic/
- това са кратки изцеждания през 10 минути. Обикновено се правят във времето когато бебето спи малко повече или просто е спокойно. Целта на първо място е стимулацията, така че не бързай да се отчайваш, ако количеството на изцедената кърма е малко в началото. Би следвало с времето да се увеличава. Може да изцеждаш с помпа или на ръка, както е по-удобно за теб или да комбинираш. Може би и това видео ще ти е полезно http://med.stanford.edu/newborns/profes ... ction.html

Хранителни добавки. Някои майки намират, че бирена мая на таблетки има ефект на увеличаване на кърмата. Може да обмислиш варианта и за Лактил или сминдух на таблетки. Сминдух, обаче не е препоръчителен при жени с проблеми с щитовидната жлеза. Каквато и хранителна добавка да решиш да вземеш е важно да обсъдиш това с личния си лекар.

Добре би било да опиташ да използваш алтернатива на шишето и биберона, когато се налага дохранване. Биберона и гърдата се сучат много различно и за това е важно да да се запази умението на бебето да суче ефективно от гърда. За жалост няма биберон, който да имитира гърдата. От там тръгват и голяма част от проблемите на кърмещите майки - бебета объркват сукането на гърда със сукане от шише, а гърдата просто не работи по този начин. В тази тази статия е описано как се прави система за дохранване на гърда. Тя се използва много от майки, които по здравословни причини не могат да произвеждат достатъчно количество кърма. Тя помага хем бебето да не забравя сукането от гърда, хем да се дохранва, а и спестява време. Въпрос е на свикване, обаче.

Надявам се информацията да ти е полезна. Ще се радвам да се споделиш как се развиват нещата при теб. Ти си много всеотдайна майка, влагаш толкова старание, за да се получат нещата, а бебето ти да е добре. Понякога в началото има трудности и не всичко случва така, както сме очаквали, но ние имаме силата да променяме нещата или да променяме нагласата си към тях. Дохранването с АМ не е край на кърменето, напротив, в много ситуации именно то може да спаси кърменето, ако разбира се, се използва правилно. За много майки в твоята ситуация е важно да си напомнят, че каквото и количество кърма да произвеждат, тя е много ценна за бебето и дава това на бебето ти, това което нито едно АМ не може да даде - имунитет, стволови клетки, важни аминокиселини, олигозахариди, противоракови клетки и още много други неща. Да не забравяме и прегръдката при всяко кърмене. За три месеца, бебето ти е получило толкова много от теб и продължава да получава. Това, което правиш е много ценно. Ще ти стискам палци количеството на кърмата да се увеличи по-бързо и скоро дохранването с АМ да започне да отпада. Насреща съм, ако искаш да обсъдим и нещо допълнително.
Desislava Peeva
 
Мнения: 9
Регистриран на: 10 Яну 2018, 14:51

Re: Най-често срещаните кърмачески злополуки и как да ги избегнем

Мнениеот valensiq » 25 Окт 2018, 10:54

Много полезни съвети, уж лесно се гледа бебе, но като има някои проблеми е важно да знаем как да реагираме.
Аватар
valensiq
 
Мнения: 147
Регистриран на: 23 Ное 2016, 13:39

Re: Най-често срещаните кърмачески злополуки и как да ги избегнем

Мнениеот Fury » 06 Дек 2018, 15:26

Когато бебето ми започна да пропуска нощното кърмене , имах проблем със запушени канали. Тогава се справих като си навивах часовника да ставам в същия час, да изцедя малко кърма и така постепенно намалявах изцеденото количество. Реално все едно бебето започва да суче все по-малко и лактацията по това време на денонощието намалява по естествен начин.
Fury
 
Мнения: 99
Регистриран на: 06 Дек 2018, 15:00

Re: Какво да ям и да не ям докато кърмя?

Мнениеот Story_teller » 09 Яну 2019, 10:47

Не бива да се ядат газообразуващи храни, особено ако бебенцето е с чувствителен стомах.
Както и да се яде шоколад, да си пие кафе и кола. Е, някое слабо кафенце едва ли ще е толкова фатално :mrgreen:
Story_teller
 
Мнения: 110
Регистриран на: 17 Дек 2018, 10:36

Re: Какво да ям и да не ям докато кърмя?

Мнениеот Tinki » 19 Фев 2019, 14:34

Момичета, чувате ли се какво говорите? За какво люто по време на кърмене говорите? По принцип хранителният режим се дискутира предварително с проследяващият лекар или най-малко след раждане би трябвало да дойде и да обсъдите този въпрос, както и въпроса какво се отразява на кърмата, кои храни да се избягвате и на кои да се набляга. Дори по-удачно е това да се свърши от акушерките.
Tinki
 
Мнения: 598
Регистриран на: 15 Яну 2015, 11:39

Re: Какво да ям и да не ям докато кърмя?

Мнениеот Dalia » 19 Фев 2019, 15:53

Аз май единствено кафето бях ограничила до 1 на ден иначе не си спомням да съм ограничавала кой знае колко храната. Децата ми не са имали проблеми и сигурно затова. Големия го кърмих почти до година, а малкия до 10 месеца. Ама такова лекар да ме е съветвал, какво да ям не съм и чувала даже. Нашата лична дойде като се родиха децата написа там какви са условията и каквото я вълнува за нейната си работа и толкова и веднъж май съм водила големия на контролно кърмене и туй беше.
Пък на една моя приятелка, лекар ѝ препоръчал, за да има повече кърма да пие прясно мляко и тя казва, че пиела над 1 литър на ден и страшно много кърма имала, чак я замръзявала. АЗ туй нещо не съм го правила пък и прясно мляко въобще не обичам, а и си имах достатъчно кърма. Дори и в малко повече, защото големия ми син никога не се събуждаше за нощно хранене и докато спях кърмата ми течеше и всяка сутрин се събуждах в мокри чаршафи.
Dalia
 
Мнения: 506
Регистриран на: 12 Фев 2013, 17:10

Re: Какво да ям и да не ям докато кърмя?

Мнениеот _Лилия_ » 20 Фев 2019, 11:47

Аз избягвах шоколад, защото бебето трудно заспиваше, колкото и да не ми се вярваше.
И алкохол не пиех, то това е ясно, де.
_Лилия_
 
Мнения: 155
Регистриран на: 26 Окт 2018, 08:57

Re: Какво да ям и да не ям докато кърмя?

Мнениеот renetka » 20 Фев 2019, 12:25

Аз пък се учудвам как е можела да пие по литър прясно мляко, при условие, че не е препоръчително. Принципно е редно акушерката или лекарят, който е водил раждането да посъветва майката как да стимулира производството на кърма и какво може да яде и какво не може.
renetka
 
Мнения: 1062
Регистриран на: 09 Фев 2015, 18:07

Re: Какво да ям и да не ям докато кърмя?

Мнениеот Tinki » 21 Фев 2019, 15:56

За съжаление не всички лекари си правят труда да посетят майката след раждане и да и дадат насоки затова как да се грижи за новороденото и за себе си. Тази липса трябва да се компенисира с възможността да има, както предродилна, така и следродилна консултация, но не само с педиатър, но и с акушерка например.
Tinki
 
Мнения: 598
Регистриран на: 15 Яну 2015, 11:39

ПредишнаСледваща

Назад към Бременност, раждане и майчинство

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта