Вярвате ли, че детските рисунки имат скрито значение?

Как възпитаваме детето си, грижи за физическото и душевното му развитие, съвети

Вярвате ли, че детските рисунки имат скрито значение?

Мнениеот Malina » 20 Фев 2015, 15:50

Както знаете сега уча предучилищна педагогика и с разговор с по-напреднали колеги, споменаха скритото значение на детските рисунки. Според написаното по учебниците, рисунките на децата имат значение и показват техните вътрешни страхоте. Именно тази сладка гледка..

brisbane-kid-painting-425x272.jpg
brisbane-kid-painting-425x272.jpg (25.88 KiB) Прегледано 1503 пъти

..може да показва много повече, отколкото виждаме. :roll: Аз да си призная, въпреки че е логично да вярвам в написаното в учебниците не мисля, че детските рисунки имат скрито значение, или поне не всички рисунки. :roll: Според мен най-вече зависи от таланта на детето. Някои просто не ги бива да рисуват, това значи ли че трябва да гледаме в тяхната невъзможност и да сравняваме с друго дете, което очевидно има талант. Единственото, в което бих се съгласила, че детските рисунки имат скрито значени е в ползването на цветовете, но не и в това, каквото е нарисувано. :roll:
И тъй като това ще трябва да се учи, а между нас има доста майки с малки деца, вярвам, че ще ми кажете какво е вашето мнение. Със сигурност сте се интересували какво означават рисунките, дали имат скрито значение или не. ;) и ще се радвам, ако споделите какво сте разбрали за вашето дете по този начин? :roll:
Не искам просто да живея - искам първо да обичам, а между другото да живея!
Аватар
Malina
 
Мнения: 2309
Регистриран на: 02 Дек 2014, 10:33

Re: Вярвате ли, че детските рисунки имат скрито значение?

Мнениеот Anka » 20 Фев 2015, 16:35

О, да дори съм сигурна. На братчето ми му правиха дори психологичен профил от рисунка! Не можах да повярвам че и такива неща правят в наши дни. ;)
Аватар
Anka
 
Мнения: 1415
Регистриран на: 25 Ное 2014, 13:25

Re: Вярвате ли, че детските рисунки имат скрито значение?

Мнениеот Mon_ton » 20 Фев 2015, 17:01

И аз съм го чувала това, че детските рисунки "говорят" за детето, дали е щастливо, дали е жизнерадостно, дали има страхове и все пак не мисля, че е истина особено много. :)
Аватар
Mon_ton
 
Мнения: 2768
Регистриран на: 24 Ное 2014, 15:54

Re: Вярвате ли, че детските рисунки имат скрито значение?

Мнениеот rabotnata pchela » 20 Фев 2015, 17:35

Охо, изобщо не вярвам като го гледам моя малкия колко е вързан в ръцете, определено не мога да търся значение!
Аватар
rabotnata pchela
 
Мнения: 4772
Регистриран на: 24 Ное 2014, 11:53

Re: Вярвате ли, че детските рисунки имат скрито значение?

Мнениеот Snejna » 23 Фев 2015, 16:39

Имам няколко приятели психолози, които твърдят, че картинките наистина показват как се чувстват децата, но пъкн икой от тях не се е съгласявал да разчете рисунка на дъщеря ми, така че май повече гледам скептично на това..
Аватар
Snejna
 
Мнения: 2566
Регистриран на: 19 Ное 2014, 16:41

Re: Вярвате ли, че детските рисунки имат скрито значение?

Мнениеот rabotnata pchela » 18 Май 2015, 11:22

Snejna написа:Имам няколко приятели психолози, които твърдят, че картинките наистина показват как се чувстват децата, но пъкн икой от тях не се е съгласявал да разчете рисунка на дъщеря ми, така че май повече гледам скептично на това..

Аз си мисля, че е лъжа, независимо кой какво казва, или трябва да си супер гений, че да разпознаеш.
Аватар
rabotnata pchela
 
Мнения: 4772
Регистриран на: 24 Ное 2014, 11:53

Re: Вярвате ли, че детските рисунки имат скрито значение?

Мнениеот lini_leni » 18 Май 2015, 16:50

Вчера гледах един репортаж за деца от дом за сираци, които правят изложба с рисунките си и едната възпитателка разказваше как в началото всички деца са рисували само с черно и то не някакви форми, а драсканици, може да си представиш на това дете какво му е в главата и душата :idea:
lini_leni
 
Мнения: 491
Регистриран на: 27 Сеп 2013, 12:03

Re: Вярвате ли, че детските рисунки имат скрито значение?

Мнениеот rabotnata pchela » 19 Май 2015, 09:12

Възможно е в началото да са предпочитали по-тъмни цветове, точно заради вътрешното им усещане, но никой не може да ме убеди, че едно дете на 5-6г. като рисува петно с червено и черно е нещастно, а друго като рисува черни птички е щастливо :)
Аватар
rabotnata pchela
 
Мнения: 4772
Регистриран на: 24 Ное 2014, 11:53

Re: Вярвате ли, че детските рисунки имат скрито значение?

Мнениеот Mon_ton » 19 Май 2015, 12:42

Всички деца са различни, цветовете най-малкото могат да са продиктувани и от собствените им предпочитания.
Аватар
Mon_ton
 
Мнения: 2768
Регистриран на: 24 Ное 2014, 15:54

Re: Вярвате ли, че детските рисунки имат скрито значение?

Мнениеот Ваня Стойчева » 19 Май 2015, 13:20

Разбира се, всяка рисунка има своето скрито и важно значение, което не бива да се пренебрегва! Хубаво е, ако имате съмнения в рисунките на вашите деца да ги покажете на психолог, дори може да намерите такъв във форума. ;)
Аватар
Ваня Стойчева
 
Мнения: 2023
Регистриран на: 16 Дек 2014, 11:24

Следваща

Назад към Възпитание, грижа и съвети

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта