Знаете ли рецептата за приготвяне на кремче от невен и зехтин?

Тайни семейни рецепти за здраве и красота - как да бъдем в полза на другите.

Знаете ли рецептата за приготвяне на кремче от невен и зехтин?

Мнениеот mangusta » 13 Мар 2015, 11:41

Привет!
Дупето на малката пак е подсечено и понеже използвахме вече няколко различни кремчета, които не ни оставиха много доволни, :( реших да се обърна към народната медицина. :idea:

Реших да направя кремче от невен и зехтин, което знам, че действа много добре при рани, изгаряния, хидратира добре, а и при подсичане съм чувала, че дава добри резултати. :idea: :idea: Потърсих в интернет, но понеже открих няколко различни рецепти и пропорции за приготвяне на кремче от невен и зехтин, реших да се допитам до вас. Открих и снимка, на която приготвеното изглежда доста приятно,
il_.jpg
il_.jpg (21.21 KiB) Прегледано 2620 пъти
но за да стане на кремче си мисля, че трябва освен зехтина и невена да се добави и пчелен восък или нещо друго, което да втвърди самата консистенция :roll:

Предполагам ще ми предложите изпитана рецепта за кремче от невен и зехтин, затова ще ви се доверя, с нетърпение очакваме рецепта, та веднъж и завинаги да се приключи с това подсечено дупе :!:
mangusta
 
Мнения: 415
Регистриран на: 31 Яну 2014, 15:23

Re: Знаете ли рецептата за приготвяне на кремче от невен и зехтин?

Мнениеот Мади Ранчева » 13 Мар 2015, 11:49

Имам някъде записана рецепта за това как се приготвя кремче със свинска мас и невен, от баба ми е останала, но си спомням, че беше по-трудоемко, а за такова със зехтин, за да стане на крем и аз знам, че пчелен восък трябва да се прибави, а за количеството може да пробваш на око :!:
Мади Ранчева
 
Мнения: 240
Регистриран на: 21 Яну 2014, 12:37

Re: Знаете ли рецептата за приготвяне на кремче от невен и зехтин?

Мнениеот ramimni » 13 Мар 2015, 11:52

Чувала съм, че от невен и зехтин става по-бавно кремчето, тъй като трябва да стои известно време на слънце, така че ако ти е спешно по-добре си направи с мас и невен
ramimni
 
Мнения: 499
Регистриран на: 29 Яну 2014, 17:18

Re: Знаете ли рецептата за приготвяне на кремче от невен и зехтин?

Мнениеот taena » 13 Мар 2015, 15:27

Съставки:
• 2 чаени чаши студено пресован зехтин;
• ¾ чаена чаша изсушени цветове от невен;
• ½ чаена чаша разтопен пчелен восък;
• 3 супени лъжици кокосово масло;
• 2 супени лъжици масло от карите;
• 5 капки масло от чаено дърво;
• 5 капки лавандулово масло.
Как се прави?
1. В съд се смесват зехтинът, кокосовото масло и изсушените билки. Варят се на водна баня на слаб огън в продължение на 3-4 часа (внимава се водата да не се изпари).
2. Маслото се прецежда от билките внимателно, за да не останат частици от тях вътре.
3. На водна баня се разтапя маслото от карите и пчелния восък. Веднага, след като се разтопят, се смесват със зехтина и кокосовото масло. Всичко се разбърква енергично, докато се получи гладка смес.
4. Добавят се етеричните масла от лавандула и чаено дърво.
5. Сместа се налива в стъклени бурканчета с капачки. Бурканчетата се затварят плътно едва след като сместа се втвърди.
taena
 
Мнения: 4
Регистриран на: 11 Мар 2015, 22:31

Re: Знаете ли рецептата за приготвяне на кремче от невен и зехтин?

Мнениеот rabotnata pchela » 16 Мар 2015, 10:56

Винаги съм мислила, че е просто зехтин и невен, смесваш, престоява, прецеждаш и държиш в хладилника след това, не знаех, че има още толкова много съставки. ;)
Аватар
rabotnata pchela
 
Мнения: 4772
Регистриран на: 24 Ное 2014, 11:53

Re: Знаете ли рецептата за приготвяне на кремче от невен и зехтин?

Мнениеот taena » 19 Мар 2015, 11:23

Маслата може да не се слагат, но всички те са подходящи за кожни проблеми, имат противовъзпалително действие, така че е хубаво да се добавят ;)
taena
 
Мнения: 4
Регистриран на: 11 Мар 2015, 22:31

Re: Знаете ли рецептата за приготвяне на кремче от невен и зехтин?

Мнениеот BeenieGal » 19 Мар 2015, 11:33

:o :o По 5 капки от всяко масло :shock: Не са ли много, особено за по-чувствителните хора :?:
Аватар
BeenieGal
 
Мнения: 483
Регистриран на: 03 Окт 2014, 11:18

Re: Знаете ли рецептата за приготвяне на кремче от невен и зехтин?

Мнениеот S_Milenska » 19 Мар 2015, 11:59

BeenieGal написа::o :o По 5 капки от всяко масло :shock: Не са ли много, особено за по-чувствителните хора :?:

Че маслата могат ли да навредят ?? :)
Аватар
S_Milenska
 
Мнения: 2136
Регистриран на: 18 Ное 2014, 13:46


Назад към Домашен лекар

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта