Гълъб на балкона ми - стои неподвижно вече трети ден, има бели изпражнения - салмонелоза?

Ако можеха да говорят, но не могат, затова нека поговорим вместо тях. Споделетe всичко за вашите домашни любимци - типични или екзотични.
Онлайн консултация с д-р Искрен Станилов и д-р Деница Русева

Гълъб на балкона ми - стои неподвижно вече трети ден, има бели изпражнения - салмонелоза?

Мнениеот Violetta » 18 Окт 2015, 21:57

Здравейте!
Случва ми се нещо много неприятно и не знам към кого да се обърна. От три дни на балкона ми стои един гълъб, жив е, стои непрекъснато на ръба на терасата, почти не мърда. Около него забелязвам, че е пълно с бели изпражнения, а крилата му са разперени, като почти не ги свива. Интересно е, че всеки ден все повече ги разперва, все по-широко и не мога да го видя да ги свива въобще.
На крака си има пръстенче. Попитах съседите дали някой не го познава или дали знае някой дали гледа гълъби, никой не знае нищо. Един от съседите обаче ме притесни, че поради цвета на изпражненията, гълъбът може би боледува от салмонелоза.
Набързо погледах из интернет, точно съвпада с всички описани до момента белези /неподвижност, разперени крила, апатия, бели изпражнения/.
Главен въпрос - какво да го правя и към кого да се обърна? Необходимо ли е да повикам някой да го лекува? Има ли смисъл??
Кого да повикам да го махне от там и да почисти? Страх ме е да излизам на терасата, но това не може да продължава вечно. Случвало ли ви се е и на вас нещо подобно?
Violetta
 
Мнения: 466
Регистриран на: 28 Апр 2011, 22:58

Re: Гълъб на балкона ми - стои неподвижно вече трети ден, има бели изпражнения - салмонелоза?

Мнениеот anet » 18 Окт 2015, 22:42

Здравейте! Трудно може да се каже дали това действително е салмонелоза, тъй като немалко от болестите по гълъбите протичат със сходни признаци, но все пак, добре е да бъдете предпазливи! Добре е след като гълъбът бъде премахнат от терасата Ви, да дезинфекцирате с хлорна вар, формалин или вирузан (салмонелите са слабо устойчиви към тях).
anet
 
Мнения: 17
Регистриран на: 30 Яну 2012, 20:15

Re: Гълъб на балкона ми - стои неподвижно вече трети ден, има бели изпражнения - салмонелоза?

Мнениеот Violetta » 18 Окт 2015, 22:51

anet написа:Здравейте! Трудно може да се каже дали това действително е салмонелоза, тъй като немалко от болестите по гълъбите протичат със сходни признаци, но все пак, добре е да бъдете предпазливи! Добре е след като гълъбът бъде премахнат от терасата Ви, да дезинфекцирате с хлорна вар, формалин или вирузан (салмонелите са слабо устойчиви към тях).

Добре де, но към кого да се обърна за да го премахне. Мен ме е страх, съжалявам. :|
Violetta
 
Мнения: 466
Регистриран на: 28 Апр 2011, 22:58

Re: Гълъб на балкона ми - стои неподвижно вече трети ден, има бели изпражнения - салмонелоза?

Мнениеот anet » 19 Окт 2015, 09:15

Опитайте да се свържете със Зелени балкани! Може би те ще могат да помогнат...
anet
 
Мнения: 17
Регистриран на: 30 Яну 2012, 20:15

Re: Гълъб на балкона ми - стои неподвижно вече трети ден, има бели изпражнения - салмонелоза?

Мнениеот silver933 » 19 Окт 2015, 11:29

Сложете го в един кашон и го закарайте някъде, където няма хора. При положение, че има риск от болести, каквито сам си описала сега стоите и го гледате тоя гълъб. Друго, за което се сещам е да се обадите в гражданска защита, нали те спасяват лятото от змии, може да имат практика за справяне и с болни гълъби. :roll:
Аватар
silver933
 
Мнения: 2103
Регистриран на: 14 Ное 2014, 16:02

Re: Гълъб на балкона ми - стои неподвижно вече трети ден, има бели изпражнения - салмонелоза?

Мнениеот Andrey » 19 Окт 2015, 12:26

Някой да вземе и да го изнесе. И на нашата тераса имаше едни гълъб, сложих го в един кашон и го изнесох и го заведох в гората. :mrgreen: Все пак гълъбите са сериозни приносители на болести, реших, че е безсмислено да се рискува. А и той стоеше там в рамките на около час, а при вас ако е от дни то със сигурност ви трябва и дезинфекция.
Аватар
Andrey
 
Мнения: 1730
Регистриран на: 20 Ное 2014, 10:04

Re: Гълъб на балкона ми - стои неподвижно вече трети ден, има бели изпражнения - салмонелоза?

Мнениеот YoLindi » 19 Окт 2015, 13:18

silver933 написа:Сложете го в един кашон и го закарайте някъде, където няма хора. При положение, че има риск от болести, каквито сам си описала сега стоите и го гледате тоя гълъб. Друго, за което се сещам е да се обадите в гражданска защита, нали те спасяват лятото от змии, може да имат практика за справяне и с болни гълъби. :roll:

Много по-добра идея е да се свържете с гражданска защита, Зелени балкани мисля, че се занимават само с диви животни, не, че е питомен гълъбът, но... въпреки това не зная какво внимание ще бъде обърнато :roll:
YoLindi
 
Мнения: 447
Регистриран на: 02 Окт 2013, 12:28

Re: Гълъб на балкона ми - стои неподвижно вече трети ден, има бели изпражнения - салмонелоза?

Мнениеот anet » 19 Окт 2015, 22:47

За съжаление това са проблеми, които все още не са уредени в Бг. Може би това е работа за зоополиция :). Предложението с кашона е добро, но имайте предвид, че един болен гълъб (особено салмонелоза) представлява опасност, както за хората, така и за други животни (домашни и диви). Затова е хубаво, гълъбът да бъде оставен на място, което е недостъпно за такива (доколкото е възможно).
anet
 
Мнения: 17
Регистриран на: 30 Яну 2012, 20:15


Назад към Ветеринарна медицина

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта

cron