Истина ли е, че сме живели по-добре през комунизма?

Всяко мнение има място на ринга и никой противник не е за подценяване - не се караме, а дискутираме!

Истина ли е, че сме живели по-добре през комунизма?

Мнениеот Jully » 01 Мар 2016, 14:27

Напоследък все по-често попадам в спорове свързани с положението на България към момента и все някой се намира, който да каже "Абе по времето на Бай Тошо може да нямаше нищо, но поне имахме пари и бяхме спокойни!" Дали обаче това е било истина? Моите спомени от време "Оно" са много малко, защото съм била дете, но ми е любопитно от хората, които са живели през това време, дали наистина са живели по-добре или това е поредния мит, към който, като толкова далечен и забравен се стремим и мислим, че е по-добър? :roll: Вашето мнение какво е, наистина ли сега живеем по-зле, отколкото са преди?
Аватар
Jully
 
Мнения: 1471
Регистриран на: 30 Апр 2015, 09:36

Re: Истина ли е, че сме живели по-добре през комунизма?

Мнениеот roksana » 01 Мар 2016, 14:51

Не че и аз съм живяла много по това време, има -няма 10-11 години, но хубавото от комунизма за мен е било работещата икономика, която сме имали, с всичките й кусури, по-спокойните времена и липсата на тази агресия, която е сега. Гледали са хората да изграждат нещо, а не като сега да рушиш без да знаеш защо.
roksana
 
Мнения: 504
Регистриран на: 18 Яну 2016, 15:50

Re: Истина ли е, че сме живели по-добре през комунизма?

Мнениеот svetlozara » 01 Мар 2016, 15:26

roksana написа:Не че и аз съм живяла много по това време, има -няма 10-11 години, но хубавото от комунизма за мен е било работещата икономика, която сме имали, с всичките й кусури, по-спокойните времена и липсата на тази агресия, която е сега. Гледали са хората да изграждат нещо, а не като сега да рушиш без да знаеш защо.

Аз не съм живяла тогава, но мисля, че това е лъжа. :mrgreen:
Какво се е изграждало и кое е било по-доброто? Чакали са по 20 години за да им разрешат да си купят жилище, по толкова за кола, а дрехите са били лукс. Хората са живеели с по-малко пари от сега.
Да разликата е в това, че тогава не е имало за какво да ги похарчат, а сега имаме голям избор и не си правим сметката. :mad:
svetlozara
 
Мнения: 729
Регистриран на: 18 Юни 2015, 12:14

Re: Истина ли е, че сме живели по-добре през комунизма?

Мнениеот Snejna » 01 Мар 2016, 17:15

Това е точно това, което се казва за носталгия! Нищо от това не е истина, за съжаление! Едно време беше много трудно и много тежко, сега е съвсем съвсем различно.
Аватар
Snejna
 
Мнения: 2566
Регистриран на: 19 Ное 2014, 16:41

Re: Истина ли е, че сме живели по-добре през комунизма?

Мнениеот mamina » 02 Мар 2016, 10:22

Всяко време си има своите трудности. Да не би да е било по-леко по време на войните или още по-назад? Такива категоризации не вършат работа. Сега да не би да ни е до песен? Историята е това, което се е случило, не можеш да го промениш. Защо постоянно трябва да определяме колко е лошо било през комунизма, все едно само той ни е в историята, та ни боде очите? Вместо да гледаме как да се измъкнем от тинята, ние все назад се връщаме!
mamina
 
Мнения: 525
Регистриран на: 18 Яну 2016, 12:55

Re: Истина ли е, че сме живели по-добре през комунизма?

Мнениеот rabotnata pchela » 02 Мар 2016, 10:48

Какво било, какво не било, не знам, но определено всичко е било психария. В момента ако решим и ей сега можем да обиколим света, а тогава не е можело да припариш до границата. Заплатите са били по-ниски от сега, вярно, че и храните са били ниски, но пък заплати от 170 лева стигали ли са за нещо!?
Аватар
rabotnata pchela
 
Мнения: 4772
Регистриран на: 24 Ное 2014, 11:53

Re: Истина ли е, че сме живели по-добре през комунизма?

Мнениеот Andrey » 02 Мар 2016, 11:36

Трябва много да те боли главата, че да решиш, че тогава е било по-добре... За всичко се е следило и никой не е имал права почти, а само задължения, мислете си дали сега би ви било по-хубаво. Чак ми се ще привъждениците на комунизма да имат възможността да поживеят 3-4 месеца по така желаното от тях време оно.. :twisted:
Аватар
Andrey
 
Мнения: 1730
Регистриран на: 20 Ное 2014, 10:04

Re: Истина ли е, че сме живели по-добре през комунизма?

Мнениеот penelopa » 02 Мар 2016, 11:44

rabotnata pchela написа:Какво било, какво не било, не знам, но определено всичко е било психария. В момента ако решим и ей сега можем да обиколим света, а тогава не е можело да припариш до границата. Заплатите са били по-ниски от сега, вярно, че и храните са били ниски, но пък заплати от 170 лева стигали ли са за нещо!?


Явно са стигали, щом хората и къщи са си строили, и на почивки всяка година са ходили. Не знам банката да е давала кредити повсеместно, а всеки е успявал да си направи някакъв дом или да си купи апартамент. Я сега си построй само със заплатата :mrgreen: .
penelopa
 
Мнения: 488
Регистриран на: 18 Яну 2016, 14:17

Re: Истина ли е, че сме живели по-добре през комунизма?

Мнениеот Elica » 02 Мар 2016, 15:29

Това е тотално безумие, на времето нищо не е било по-добре, само че тогава хората не са знаели какво е по другите места. Пълно информационно затъмнение, никой нищо не знае е знаел, затова всички си мислят, че е било много по-хубаво. Ако сега се върне същото време със същите условия но се знае всичко, което се знае в момента, то пак няма да ни хареса. И тогава и сега, който е с партията е бил добре, който не е с нея - зле.
Аватар
Elica
 
Мнения: 1721
Регистриран на: 26 Ное 2014, 09:37

Re: Истина ли е, че сме живели по-добре през комунизма?

Мнениеот Локумът » 02 Мар 2016, 17:07

Колко по-добре да сме живели?! :lol: Не можехме и гък да кажем, все някой ни следеше, все имаше ограничения, точно е лудост да мислиш, че е било по-добре. Сега плащаме тоав, което тогава беше евтино, от Русия врътнаха кранчето и стана ясно, че парното не може да е по 20 лева на месец, зорът дойде.
Аватар
Локумът
 
Мнения: 2167
Регистриран на: 20 Яну 2015, 16:48

Следваща

Назад към Сблъсък

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта

cron