Колко дълго да държим в хладилника отворените храни?

Забавни моменти, необичайни, полезни и интересни факти,хитрини и въпроси, навиците при хранене, празници и традиции.

Колко дълго да държим в хладилника отворените храни?

Мнениеот red_eyes » 10 Юни 2016, 10:48

Вчера се заех да разчиствам хладилника и видях, че имам отворени доста опаковки със соев сос, за барбекю, сладка, даже една майонеза се мъдреше там. Някои дори не си спомням кога са били отворени и съответно се зачудих дали стават още за ядене. Вратата на хладилника ми винаги е пълна с такива продукти, които не се ползват всеки ден и не толкова често. Всички са със срок на годност и той важи, когато не са отворени. Но колко могат да издържат в хладилника храните, които ги ползваме за овкусяване, след като сме ги отворили? След колко време трябва да изхвърлим любимите си сосове и течни подправки?
Аватар
red_eyes
 
Мнения: 487
Регистриран на: 18 Дек 2013, 16:12

Re: Колко дълго да държим в хладилника отворените храни?

Мнениеот irka » 10 Юни 2016, 12:07

Задължително в хладилника ми има соев сос, сос Уорчестър и от тези готовите за овкусяване на пица или спагети. Седят отворени месеци наред и нищо им няма. Даже една година ми престоя един соев сос и пак ставаше за употреба. Не бяха му се променили вкусовите качества.
irka
 
Мнения: 467
Регистриран на: 19 Яну 2016, 11:03

Re: Колко дълго да държим в хладилника отворените храни?

Мнениеот Andrey » 10 Юни 2016, 12:29

Не съм се замислял, обикновено вземам неща, които реално се ядат. Но като отворя кетчуп и такъв тип сос, както и в твоя случай барбекю сос, не се притеснявам и си ги държа до срока им на годност, така или иначе има адски много консерванти вътре. :) С майонезата също, макар че тя изсъхва. :) Като цяло се съобразявам със срока на годност.
Аватар
Andrey
 
Мнения: 1730
Регистриран на: 20 Ное 2014, 10:04

Re: Колко дълго да държим в хладилника отворените храни?

Мнениеот MGB » 10 Юни 2016, 13:04

Майонезата може да седи 1 месец отворена и нищо да не й стане. Веднъж бях забравила една и беше пожълтяла и позасъхнала, но още ставаше за ядене :lol: . Сладкото също издържа месеци наред. Може да хване малко коричка отгоре, но захарта го държи да не се разваля. И си стои в хладилника.
MGB
 
Мнения: 438
Регистриран на: 09 Апр 2014, 14:24

Re: Колко дълго да държим в хладилника отворените храни?

Мнениеот Mon_ton » 10 Юни 2016, 13:21

MGB написа:Майонезата може да седи 1 месец отворена и нищо да не й стане. Веднъж бях забравила една и беше пожълтяла и позасъхнала, но още ставаше за ядене :lol: . Сладкото също издържа месеци наред. Може да хване малко коричка отгоре, но захарта го държи да не се разваля. И си стои в хладилника.

Каква коричка - мухъл? То на доста храни можеш да махнеш мухъла отгоре и да си мислиш, че стават за ядене. Има ли нещо мухлясало не е добра оферта да се запазва, а трябва да се изхвърля, най-доброто решение е това. Иначе доста консерванти имат храните, та нямат лесно разваляне, могат да се държат до срока им на годност.
Аватар
Mon_ton
 
Мнения: 2768
Регистриран на: 24 Ное 2014, 15:54

Re: Колко дълго да държим в хладилника отворените храни?

Мнениеот Pipilota » 10 Юни 2016, 16:19

И аз си ги държа до изтичането на срока на годност. :)
kukuvicac
Аватар
Pipilota
 
Мнения: 4258
Регистриран на: 14 Ное 2014, 12:41

Re: Колко дълго да държим в хладилника отворените храни?

Мнениеот Fancy » 10 Юни 2016, 16:20

Аз обичам да си взема по-голямо количество маслини и като ги сложа в саламура, ми издържат много време. Така не тичам всяка седмица да купувам, в нашата къща много ги тачим :wink: .
Fancy
 
Мнения: 497
Регистриран на: 19 Окт 2013, 11:25

Re: Колко дълго да държим в хладилника отворените храни?

Мнениеот klara » 13 Юни 2016, 10:00

Аз онзи ден видях, че някога, не помня кога, съм купувала бурканче каперси и само веднъж съм ползвала от него. Стои от доста време в хладилника, каперсите са в саламура, но още стават за ядене. Някои продукти като стоят в саламура и няма проблем, доста издържат.
klara
 
Мнения: 530
Регистриран на: 18 Яну 2016, 16:51

Re: Колко дълго да държим в хладилника отворените храни?

Мнениеот Krum » 14 Юни 2016, 12:08

klara написа:Аз онзи ден видях, че някога, не помня кога, съм купувала бурканче каперси и само веднъж съм ползвала от него. Стои от доста време в хладилника, каперсите са в саламура, но още стават за ядене. Някои продукти като стоят в саламура и няма проблем, доста издържат.

Това си им е естествения консервант. :) Само едниственото лошо е, че си купила каперси, които са ужасни. :lol: Като изключим това, останалото бива. :) Аз обаче всеки месец чистя хладилника от неща, които не ползвам, значи не ми трябват :)
Аватар
Krum
 
Мнения: 1386
Регистриран на: 21 Ное 2014, 14:30

Re: Колко дълго да държим в хладилника отворените храни?

Мнениеот kauda » 14 Юни 2016, 16:07

Krum написа:
klara написа:Аз онзи ден видях, че някога, не помня кога, съм купувала бурканче каперси и само веднъж съм ползвала от него. Стои от доста време в хладилника, каперсите са в саламура, но още стават за ядене. Някои продукти като стоят в саламура и няма проблем, доста издържат.

Това си им е естествения консервант. :) Само едниственото лошо е, че си купила каперси, които са ужасни. :lol: Като изключим това, останалото бива. :) Аз обаче всеки месец чистя хладилника от неща, които не ползвам, значи не ми трябват :)

От една старна е разумно, от друга, сигурно изхвърляш доста неща, както в случая, споменати каперси, коитомогат да изкарат по-дълго време в собствената си саламура. :) Вс епак не бива да се подценява всяко мухлясване и факта, как почистваш не винаги е удачен. :)
Аватар
kauda
 
Мнения: 1654
Регистриран на: 23 Мар 2015, 10:45

Следваща

Назад към Гювеч

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта

cron