По какво да познаем, че си купуваме хубава диня?

Забавни моменти, необичайни, полезни и интересни факти,хитрини и въпроси, навиците при хранене, празници и традиции.

По какво да познаем, че си купуваме хубава диня?

Мнениеот Fancy » 04 Юли 2016, 13:15

dinq.jpg
dinq.jpg (5.4 KiB) Прегледано 3088 пъти

Макар че август месец е времето, когато дините са най-узрели и точно тогава е сезонът им, факт е, че те се появяват много по-рано на пазара. И ние, подлъгани от сочния плод, започваме да ги купуваме. Особено децата много ги обичат и все искат мама и тати да им купят поне парче, за да си хапнат. И аз често съм се подлъгвала и после съм съжалявала, че съм си дала парите. Защото като разрежа динята, тя не е достатъчно узряла и се разочароваме от вкуса й и понякога отива цялата в коша. Чувала съм, че има признаци, по които да познаеш хубавата диня, но защо не се вслушвах повече, като ми обясняваха някога моите баба и дядо?! Знаете ли по какво да разпознаете кога една диня е узряла, сочна и вкусна? Какво трябва да се гледа? А как да разберем дали е пълна с нитрати?
Fancy
 
Мнения: 497
Регистриран на: 19 Окт 2013, 11:25

Re: По какво да познаем, че си купуваме хубава диня?

Мнениеот Pipilota » 04 Юли 2016, 13:41

Точно в момента можеш да си намериш вкусна диня, като на пазара има гръцки дини, после нашите българските от години не са вкусни. Сега ядем каквото ядем, през август вече не купувам, българските дини май твърде много ги комбинират с тикви и не вървят на вкус изобщо. Иначе гледай дали е изсъхнала клонката, ако е черна и е изсъхнала значи е узряла.
kukuvicac
Аватар
Pipilota
 
Мнения: 4258
Регистриран на: 14 Ное 2014, 12:41

Re: По какво да познаем, че си купуваме хубава диня?

Мнениеот balsam » 04 Юли 2016, 13:42

Аз знам, че дръжката й трябва да е изсъхнала, но това май е най-разпространения признак :lol: . Сегашните дини много рядко можеш да ги видиш с изсъхнала дръжка, повечето са все със зелени и аз не мога да се ориентирам :sad: .
balsam
 
Мнения: 513
Регистриран на: 19 Яну 2016, 12:17

Re: По какво да познаем, че си купуваме хубава диня?

Мнениеот Pipilota » 04 Юли 2016, 13:45

balsam написа:Аз знам, че дръжката й трябва да е изсъхнала, но това май е най-разпространения признак :lol: . Сегашните дини много рядко можеш да ги видиш с изсъхнала дръжка, повечето са все със зелени и аз не мога да се ориентирам :sad: .

Ами защото бързат да ги продадат. :) Българските дини просто не струват, яжте сега! :D
kukuvicac
Аватар
Pipilota
 
Мнения: 4258
Регистриран на: 14 Ное 2014, 12:41

Re: По какво да познаем, че си купуваме хубава диня?

Мнениеот red_eyes » 04 Юли 2016, 15:07

Освен за дръжката от баща ми знам, че се гледа и жълтото петно, което остава върху нея като е лежала динята. Ако е малко, значи е прясна и скоро отскъсната. Ако е голямо, значи е престояла и може да е презряла вече.
Аватар
red_eyes
 
Мнения: 487
Регистриран на: 18 Дек 2013, 16:12

Re: По какво да познаем, че си купуваме хубава диня?

Мнениеот Lollipop » 04 Юли 2016, 16:09

red_eyes написа:Освен за дръжката от баща ми знам, че се гледа и жълтото петно, което остава върху нея като е лежала динята. Ако е малко, значи е прясна и скоро отскъсната. Ако е голямо, значи е престояла и може да е презряла вече.

Ха,т това е много хитро, ще се ориентирам по нея, аз пък все гледам да няма, че ми е грозно, а то виж къде била тайната! :)
Аватар
Lollipop
 
Мнения: 2728
Регистриран на: 14 Ное 2014, 15:55

Re: По какво да познаем, че си купуваме хубава диня?

Мнениеот Локумът » 04 Юли 2016, 16:42

дядо ми все ги почукваше и по това познаваше, но какъв трябва да е звука при почукването и идея си нямам! :lol:
Аз ги избирам на случаен принцип, която ми хареса, досега все съм имал късмет.
Аватар
Локумът
 
Мнения: 2167
Регистриран на: 20 Яну 2015, 16:48

Re: По какво да познаем, че си купуваме хубава диня?

Мнениеот penny » 05 Юли 2016, 10:17

Локумът написа:дядо ми все ги почукваше и по това познаваше, но какъв трябва да е звука при почукването и идея си нямам! :lol:
Аз ги избирам на случаен принцип, която ми хареса, досега все съм имал късмет.


Да, с пръста като я праснеш и те заболи :lol: . Звукът трябва да кънти :smile: . Аз обикновенно карам да ми отрежат парченце да опитам, но не всички се съгласяват.
penny
 
Мнения: 498
Регистриран на: 05 Дек 2013, 15:13

Re: По какво да познаем, че си купуваме хубава диня?

Мнениеот Kremiliya » 05 Юли 2016, 10:36

penny написа:
Локумът написа:дядо ми все ги почукваше и по това познаваше, но какъв трябва да е звука при почукването и идея си нямам! :lol:
Аз ги избирам на случаен принцип, която ми хареса, досега все съм имал късмет.


Да, с пръста като я праснеш и те заболи :lol: . Звукът трябва да кънти :smile: . Аз обикновенно карам да ми отрежат парченце да опитам, но не всички се съгласяват.

Е, да то като опиташ 5 дини... как ще се съгласят. :lol:
Аватар
Kremiliya
 
Мнения: 1865
Регистриран на: 20 Ное 2014, 11:14

Re: По какво да познаем, че си купуваме хубава диня?

Мнениеот Momo » 05 Юли 2016, 14:01

Сякаш почукваш добре напомпана топка. Това е звука на хубавата диня.
Momo
 
Мнения: 4
Регистриран на: 29 Яну 2016, 06:49

Следваща

Назад към Гювеч

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 6 госта