Жълт кантарион и зехтин - какво можем да лекуваме с полученото масло?

Тайни семейни рецепти за здраве и красота - как да бъдем в полза на другите.

Жълт кантарион и зехтин - какво можем да лекуваме с полученото масло?

Мнениеот klara » 13 Юли 2016, 11:59

Попадна ми от една стара книга рецепта с жълт кантарион и зехтин. Води се, че е на Петър Дънов рецептата, може и така да е. Значи в буркан слагаме цветчетата на кантариона до горе и ги заливаме със зехтин. Слагаме памучно парче плат или тензух и оставяме буркана да престои на слънце 40 дни. Прецеждаме, наливаме в тъмни шишенца и може да се съхранява в хладилника. Знам, че жълтият кантарион е билка с много широко действие. Аз специално ще го ползвам за мазане на рани, спортни травми, ухапвания. Чудя си дали може да се употребява като масло, с което да мажеш кожата си, при масаж? Според вас може ли и да се пие? Какво мога да лекувам още с него?
klara
 
Мнения: 530
Регистриран на: 18 Яну 2016, 16:51

Re: Жълт кантарион и зехтин - какво можем да лекуваме с полученото масло?

Мнениеот Krum » 13 Юли 2016, 12:19

Не пише ли за какво се използва това мазило или просто си го правиш и после се чудиш?
Аватар
Krum
 
Мнения: 1386
Регистриран на: 21 Ное 2014, 14:30

Re: Жълт кантарион и зехтин - какво можем да лекуваме с полученото масло?

Мнениеот klara » 13 Юли 2016, 12:39

Krum написа:Не пише ли за какво се използва това мазило или просто си го правиш и после се чудиш?


Това, за което точно питам, не го пише в книгата. Все пак пиша за какво ще го ползвам, така че не съм от ентусиастките, които правят нещо и не знаят за какво го правят. Но в една стара книга няма как да пише за масажи и въздействие върху кожата, или поне в моята няма, а това ме интересува. От питане глава не боли.
klara
 
Мнения: 530
Регистриран на: 18 Яну 2016, 16:51

Re: Жълт кантарион и зехтин - какво можем да лекуваме с полученото масло?

Мнениеот YoLindi » 13 Юли 2016, 13:11

Само от жълт кантарион знам, че се прави масло, но със зехтин малко ми се струва по-ангажиращо. В смисъл, че и двете са полезни и се ползват за намазване на кожата, но не знам как после ще се отървеш от мазнотията на зехтина. Дрехите сигурно няма да могат да се отперат. От тази гледна точка разглеждам нещата, иначе защо да не си правиш масаж с полученото масло.
YoLindi
 
Мнения: 447
Регистриран на: 02 Окт 2013, 12:28

Re: Жълт кантарион и зехтин - какво можем да лекуваме с полученото масло?

Мнениеот fairy » 13 Юли 2016, 17:02

Знаеш ли какви хубави разтривки стават от тази смес! Мой роднина има ишиас и редовно се маже с нея.
fairy
 
Мнения: 464
Регистриран на: 19 Яну 2016, 11:17

Re: Жълт кантарион и зехтин - какво можем да лекуваме с полученото масло?

Мнениеот Цветелина.Йосифова » 14 Юли 2016, 14:42

Рецептата е вярна.Жълтият кантарион може да се сложи и в стъклено шише,и се залива със зехтин.Може и със слънчогледово олио.Готовият продукт има червен цвят и се използва за порезни и охлузни рани.Може да се използва за рани причинени от изгаряне.Маслото при порезните и охлузни рани се нанася върху цялата рана,а на раните при изгаряне по периферията на раната.Върху раната смъди неприятно.
Нова рецепта:
Жълтият кантарион се слага в тъмно шише и се залива с 45 градосова ракия.За 40 дни на слънце.След това се отделя готовия продукт.Може да се използва за стомашни леки болки и неразположения ,като се приема по 25 до 50 грама преди ядене.
При леко протрита кожа може да се почисти с ракията и да се намаже със зехтин.
Тези рецепти ги имаме в постоянно в наличност вкъщи и ги ползваме при нужда.
Съветите са практически.
Цветелина.Йосифова
 
Мнения: 3
Регистриран на: 14 Юли 2016, 14:16

Re: Жълт кантарион и зехтин - какво можем да лекуваме с полученото масло?

Мнениеот klara » 14 Юли 2016, 14:54

Цветелина.Йосифова написа:Рецептата е вярна.Жълтият кантарион може да се сложи и в стъклено шише,и се залива със зехтин.Може и със слънчогледово олио.Готовият продукт има червен цвят и се използва за порезни и охлузни рани.Може да се използва за рани причинени от изгаряне.Маслото при порезните и охлузни рани се нанася върху цялата рана,а на раните при изгаряне по периферията на раната.Върху раната смъди неприятно.
Нова рецепта:
Жълтият кантарион се слага в тъмно шише и се залива с 45 градосова ракия.За 40 дни на слънце.След това се отделя готовия продукт.Може да се използва за стомашни леки болки и неразположения ,като се приема по 25 до 50 грама преди ядене.
При леко протрита кожа може да се почисти с ракията и да се намаже със зехтин.
Тези рецепти ги имаме в постоянно в наличност вкъщи и ги ползваме при нужда.
Съветите са практически.


Казвате, че жълт кантарион и ракия се пие за проблеми със стомаха. А за лекуване на същото може ли да се пие кантариона със зехтина?
klara
 
Мнения: 530
Регистриран на: 18 Яну 2016, 16:51

Re: Жълт кантарион и зехтин - какво можем да лекуваме с полученото масло?

Мнениеот Цветелина.Йосифова » 14 Юли 2016, 22:28

Не сме го използвали по този начин и нямаме информация.
Маслото се съхранява на тъмно и хладно. При продължително съхранение то ГРАНЯСВА.И не може да се ползва за пиене.
Цветелина.Йосифова
 
Мнения: 3
Регистриран на: 14 Юли 2016, 14:16

Re: Жълт кантарион и зехтин - какво можем да лекуваме с полученото масло?

Мнениеот lussy » 15 Юли 2016, 09:00

Чувала съм, че пиенето на сместта от жълт кантарион и зехтин помага при язва. Аз нямам и не съм го пробвала. Ако се държи в хладилника, предполагам, че така по-дълго ще се съхранява и няма да гранясва.
lussy
 
Мнения: 421
Регистриран на: 02 Окт 2013, 11:45

Re: Жълт кантарион и зехтин - какво можем да лекуваме с полученото масло?

Мнениеот irka » 26 Юли 2016, 17:50

Жълтият кантарион е естествен антидепресант и много помага при такива състояния. Със зехтин вече картинката се променя, но като се мажеш с масло от кантарион и зехтин не пречи да е с профилактични цели също, нали?
irka
 
Мнения: 467
Регистриран на: 19 Яну 2016, 11:03

Следваща

Назад към Домашен лекар

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта