Свежи домашни домати през зимата, съхранени чрез горчица?

Забавни моменти, необичайни, полезни и интересни факти,хитрини и въпроси, навиците при хранене, празници и традиции.

Свежи домашни домати през зимата, съхранени чрез горчица?

Мнениеот penelopa » 28 Юли 2016, 11:29

Реших да се допитам до форумците тук дали някой е пробвал това нещо и дали е истина. Попаднах на една статия, в която се твърди, че може да се запазят доматите пресни няколко месеца, че даже и до зимата и ще изглеждат като току-що откъснати. Рецептата е следната: берат се доматите, измиват се и се подсушават, като не трябва да са наранени. В буркан от тези големите, 3-литровите, който също е стерилизиран и подсушен, се редят нагоре с дръжките, без да се притискат. Като се запълни буркана, вътре се изсипват няколко лъжици горчица на прах. Търкаля се буркана по равна плоскост, за да се разпредели горчицата навсякъде, и се оставя на тъмно и хладно място. И опала, имаш си зимата пресни доматки. Възможно ли е това според вас? Хубавото е, че се ползва хранителен продукт на прах за консервацията, а не някаква химия, което донякъде е успокояващо. Но може ли горчица на прах да постигне такъв ефект? Аз за майтапа може и да пробвам да си съхраня така домашни домати, току-виж станало :mrgreen: . Вместо да си купувам пластмасовите през зимата.
penelopa
 
Мнения: 488
Регистриран на: 18 Яну 2016, 14:17

Re: Свежи домашни домати през зимата, съхранени чрез горчица?

Мнениеот rabotnata pchela » 28 Юли 2016, 12:36

Брей, това за първи път го чувам, нищо не пречи да пробваш, на мен лично ми се вижда направо невъзмоно, но пробвай и сложи някоя друга снимка да видим доматитУ как е след време. :shock: То реално може и сега да се пробва, макар че е топло...
Аватар
rabotnata pchela
 
Мнения: 4772
Регистриран на: 24 Ное 2014, 11:53

Re: Свежи домашни домати през зимата, съхранени чрез горчица?

Мнениеот pavleta » 28 Юли 2016, 14:57

Аз даже и за горчица на прах не съм чувала или виждала, камо ли за подобен експеримент :lol: . Защото това отсякъде си е експеримент. Но лесно могат да се прежалят 10-тина домата и да се пробва, не е нещо трудоемко или скъпо. Какво ли има в тази горчица, че да ги опази така се чудя?
pavleta
 
Мнения: 467
Регистриран на: 18 Яну 2016, 16:33

Re: Свежи домашни домати през зимата, съхранени чрез горчица?

Мнениеот Snejna » 28 Юли 2016, 15:02

Вижда ми се много невъзможно, за първи път чувам за такъв метод. :shock:
Аватар
Snejna
 
Мнения: 2566
Регистриран на: 19 Ное 2014, 16:41

Re: Свежи домашни домати през зимата, съхранени чрез горчица?

Мнениеот ivoblinc » 28 Юли 2016, 16:30

Горчицата се прави от синапени зърна и те като се смелят се получава прах. Явно синапът има някакви консервиращи свойства, поне аз така си го обяснявам. Докато не се пробва, няма как да се разбере дали е истина или не :lol: .
ivoblinc
 
Мнения: 223
Регистриран на: 23 Окт 2013, 12:28

Re: Свежи домашни домати през зимата, съхранени чрез горчица?

Мнениеот Ефросина » 30 Юли 2016, 02:57

Горчица на прах-това е синапено семе смляно, което може да се купи от всяка Аптека или билков магазин.
Ефросина
 
Мнения: 1
Регистриран на: 30 Юли 2016, 02:46

Re: Свежи домашни домати през зимата, съхранени чрез горчица?

Мнениеот Pipilota » 01 Авг 2016, 13:50

МИ то ясно да си вземеш синапено семе, но пък много интересно дали наистина консервира, а и най-малкото ще се измени вкуса на домата. :) Сега ако пробвам, дали температурата би оказала влияние, сигурно ще се вкисне всичко. :mrgreen:
kukuvicac
Аватар
Pipilota
 
Мнения: 4258
Регистриран на: 14 Ное 2014, 12:41

Re: Свежи домашни домати през зимата, съхранени чрез горчица?

Мнениеот Snejna » 01 Авг 2016, 14:12

Pipilota написа:МИ то ясно да си вземеш синапено семе, но пък много интересно дали наистина консервира, а и най-малкото ще се измени вкуса на домата. :) Сега ако пробвам, дали температурата би оказала влияние, сигурно ще се вкисне всичко. :mrgreen:

лЯтото мисля, че ще успееш да завъдиш доста интересни еволюционни видове. :lol:
Аватар
Snejna
 
Мнения: 2566
Регистриран на: 19 Ное 2014, 16:41

Re: Свежи домашни домати през зимата, съхранени чрез горчица?

Мнениеот Mon_ton » 01 Авг 2016, 15:31

ЗА първи път чувам за такъв метод, дали наистина се запазват толкова свежи, колкото са и когато си ги купуваме готови за консумация? Нали става въпрос за домати за салата, аз така го разбирам, не за домати за готвене. :roll:
Аватар
Mon_ton
 
Мнения: 2768
Регистриран на: 24 Ное 2014, 15:54


Назад към Гювеч

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта

cron