Аз ли съм причината синът ми да лъже?

Как възпитаваме детето си, грижи за физическото и душевното му развитие, съвети

Аз ли съм причината синът ми да лъже?

Мнениеот roksana » 13 Окт 2016, 16:03

От тези родители съм, които не обичат лигавщините и смятам, че като се каже нещо, трябва да се изпълни, за да не се повтаря по сто пъти. Освен това много държа на реда и много се сърдя, ако нещо не е на мястото си. Задачите си ги разпределям по график и така уча и детето си - да бъде последователен, изпълнителен, отговорен. Момче на прага на пубертета е и мисля, че като бъдещ мъж трябва да притежава тези качества. Още повече, че от баща му не може да черпи кой знае какъв пример, защото с него все сме на нож заради пристрастеността му към хазарта. Напоследък обаче изведнъж започна да ми прави впечатление, че синът ми се опитва да скрие истината за важни неща или направо ме лъже, което много ме притеснява. Като беше по-малък ако счупеше нещо, се опитваше да го прикрие, но това го смятах за в реда на нещата - все пак дете, което е направило беля и иска никой да не разбере. Но сега лъже за оценки, къде ходи и такива неща. Описах се малко в началото, защото започвам да си мисля дали с моята строгост не съм го тласнала към подобно поведение и започвам да се обвинявам. Смятам, че все пак имам силна връзка с него, поне досега така съм го чувствала, но явно нещата са се променили. Как да постъпя? Моята строгост ли е тласнала детето ми към това поведение? Как да си върна доверието му?
roksana
 
Мнения: 504
Регистриран на: 18 Яну 2016, 15:50

Re: Аз ли съм причината синът ми да лъже?

Мнениеот Monika_Spasova » 13 Окт 2016, 16:09

Ами възможно е, не иска да те разочарова и може би не иска да изтърпи цялото викане и настойнически глупости, които ще му кажеш. Може би трябва да се опиташ да бъдеш повече приятел с детето си, а по-малко наставник.
Аватар
Monika_Spasova
 
Мнения: 2097
Регистриран на: 07 Апр 2015, 11:32

Re: Аз ли съм причината синът ми да лъже?

Мнениеот pavleta » 13 Окт 2016, 16:52

Сигурно го е страх, че ще го накажеш пък и доколкото разбирам е достатъчно голям и набиращото сили у него чувство за достойнство не му позволява да търпи такива работи. И му е намерил цаката, просто да не казва или те мята на върбата. Дръж се с него като с голям човек, уважавай го като личност, а не се дръж с него като с 5-годишно дете.
pavleta
 
Мнения: 467
Регистриран на: 18 Яну 2016, 16:33

Re: Аз ли съм причината синът ми да лъже?

Мнениеот m.vulev » 14 Окт 2016, 10:54

Момчетата от малки са по-честолюбиви и една властна и строга майка може да ги пречупи и да ги превърне в несигурни и с ниско самочувствие хора. Синът ви явно е намерил този начин да се измекне от вас. Дълго време ще трябва, докато намерите път отново към него. Обърнете се към психолог, защото имате и вие нужда да промените някои неща. Той ще ви каже как да постъпвате.
m.vulev
 
Мнения: 182
Регистриран на: 16 Дек 2013, 13:11

Re: Аз ли съм причината синът ми да лъже?

Мнениеот Lollipop » 14 Окт 2016, 11:46

Не знам дали ти си причината, но определено строгостта го кара да се свива и да избягва да споделя с теб това, което го притеснява. :roll: Всеки, който познава другия, предполага неговите реакции и т.н. затова е твърде вероятно да не иска да ти казва нищо, защото знае, как ще постъпиш. Строгостта не винаги помага, а напротив. Родителите наситина трябва да са приятели с децата си, а не да ги отглеждат като тяхна собственост, която имат право да манипулират и действат, както си поискат.
Аватар
Lollipop
 
Мнения: 2728
Регистриран на: 14 Ное 2014, 15:55

Re: Аз ли съм причината синът ми да лъже?

Мнениеот Jully » 14 Окт 2016, 12:15

Мисля, че тиси причината, макар че надали искаш да го чуеш. Не може да изискваш постоянно, да искаш детето ти да е педантично, да живее под час, всичко да е ред и контрол. Та то ако направи една грешка ще го приеме като края на света... :-| как мислиш, че ще е занапред? Вече винаги ще те лъже.
Аватар
Jully
 
Мнения: 1471
Регистриран на: 30 Апр 2015, 09:36

Re: Аз ли съм причината синът ми да лъже?

Мнениеот roksana » 14 Окт 2016, 12:32

Забелязвам, че му е трудно да споделя с мен и наистина му е по-лесно да смотолеви някаква лъжа, отколкото да поговорим. Явно не го предразполагам към откровен разговор. Като стане някаква ситуация в училище, първото за което се захващам е какво е направил той, как е реагирал. Виждам, че се дразни и често бързо, бързо приключваме. Трябва да се опитам да му бъда приятел, прави сте.
roksana
 
Мнения: 504
Регистриран на: 18 Яну 2016, 15:50

Re: Аз ли съм причината синът ми да лъже?

Мнениеот Alex_mor » 14 Окт 2016, 13:53

Не се притеснявай, все повече ще те лъже и за все повече неща. :mrgreen: Чакай да почне и да пие и да пуши.. неща все нормални в тоя период.
Alex_mor
 
Мнения: 390
Регистриран на: 18 Юни 2015, 09:39

Re: Аз ли съм причината синът ми да лъже?

Мнениеот svetlozara » 14 Окт 2016, 14:33

Alex_mor написа:Не се притеснявай, все повече ще те лъже и за все повече неща. :mrgreen: Чакай да почне и да пие и да пуши.. неща все нормални в тоя период.

Ти я успокои тотално. :lol:
Но ако сега не успеете да го преодолеете това нещо, то с времето ще става по-зле. Преди, когато е бил в малките класове, или в детска градина споделял ли ти е и лъгал ли е?
svetlozara
 
Мнения: 729
Регистриран на: 18 Юни 2015, 12:14

Re: Аз ли съм причината синът ми да лъже?

Мнениеот gabinka_80 » 14 Окт 2016, 15:17

Явно детето не те лъже от скоро, само че сега забелязваш. Ако не направиш нещо, а именно да поговориш с него и да смекчиш малко държанието си, и по-нататък ще те лъже.
gabinka_80
 
Мнения: 300
Регистриран на: 15 Юли 2016, 12:22

Следваща

Назад към Възпитание, грижа и съвети

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта

cron