Лекува ли тамянът?

Тайни семейни рецепти за здраве и красота - как да бъдем в полза на другите.

Лекува ли тамянът?

Мнениеот balsam » 29 Ное 2016, 18:00

Попаднах на статия за тамяна, която ме накара да напиша няколко реда във форума. Нямах и най-малка представа, че той е толкова лековит и полезен. Но не този, който се използва в църквите, а така наречения медицински тамян, от дървото босвелия. При проблеми с белите дробове, против артрит, противовъзпалителни процеси, даже благотворно на психиката се отразявал. Помага при безсъние и зъбобол. Една рецепта ще ви споделя за облекчение на дихателни проблеми: една ябълка се отрязва отгоре и се издълбава да се получи дупка. Слага се едно зърно от тамяна и се похлупва с отрязаната част. Така се пече и после се яде заедно с тамяна, но него направо го гълтайте, че горчи. Така три пъти на ден преди ядене една седмица. Вие знаете ли други начини на приложение на тамяна за различни болежки? Пробвали ли сте?
balsam
 
Мнения: 513
Регистриран на: 19 Яну 2016, 12:17

Re: Лекува ли тамянът?

Мнениеот penelopa » 29 Ное 2016, 23:31

Много често хората се лекуват с този тамян от църкавата, но не трябва с него. За рани също помага. Смесен с восък и растително масло, разтопени и разбъркани за 10 минути на котлона, се налага върху марля и се слагат върху раната.
penelopa
 
Мнения: 488
Регистриран на: 18 Яну 2016, 14:17

Re: Лекува ли тамянът?

Мнениеот analizatorka » 30 Ное 2016, 09:45

Явно това е по-специален тамян, не е обикновения. Не знаех, че може да се ползва за такива цели. Какво ли не лекува вече :smile: . Може ли да се намери в България? Аз имам шипове и по всякакъв начин се опитвам да облекча положението си, само тамян май не съм пробвала.
analizatorka
 
Мнения: 564
Регистриран на: 18 Яну 2016, 12:13

Re: Лекува ли тамянът?

Мнениеот silver933 » 30 Ное 2016, 11:58

penelopa написа:Много често хората се лекуват с този тамян от църкавата, но не трябва с него. За рани също помага. Смесен с восък и растително масло, разтопени и разбъркани за 10 минути на котлона, се налага върху марля и се слагат върху раната.

ами какъв тамян трябва да бъде?
Аватар
silver933
 
Мнения: 2103
Регистриран на: 14 Ное 2014, 16:02

Re: Лекува ли тамянът?

Мнениеот zagrijena » 30 Ное 2016, 13:16

Тамян от дървото босвелия, което расте в Индия и на Арабския полуостров. По-светъл е от "обикновения", затова му казват още бял тамян.
zagrijena
 
Мнения: 486
Регистриран на: 18 Яну 2016, 16:11

Re: Лекува ли тамянът?

Мнениеот mimeto90 » 12 Дек 2016, 14:52

Много се ползва в ароматерапията. Счита се, че заради аромата си може да действа като антидиприсант, облекчава панически атаки и страхови неврози, помага при безсъние.
mimeto90
 
Мнения: 449
Регистриран на: 18 Дек 2013, 13:15


Назад към Домашен лекар

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта