Колко килограма тежи раницата на ученика?

Как възпитаваме детето си, грижи за физическото и душевното му развитие, съвети

Колко килограма тежи раницата на ученика?

Мнениеот vanusha » 01 Юни 2017, 12:33

Знам, че учебната година е към края си, но отново се повдигна въпроса около мен за тежестта на ученическата раница. Говорихме си с няколко майки, на някои бъдещи първокласници също и аз им казах своя опит, че не е нужно да вземат с подсилен гръб, ергономични и подобни. Защото и без друго, раницата я носят родителите и не си струва да си отежняваме още повече живота.
И така от дума на дума и недоумяване, колко тежат, вечерта претеглих раницата на моя 7 класник, която беше 14 килограма.
Вие бихте ли претеглили раницата на вашите деца и има ли някаква практики във вашето училище за олекотяване на раницата?
vanusha
 
Мнения: 382
Регистриран на: 30 Сеп 2016, 11:36

Re: Колко килограма тежи раницата на ученика?

Мнениеот skyfly » 01 Юни 2017, 14:42

Не съм я теглила, но съм сигурна, че надхвърля 10килограма, като сложим и шишето и обяда, сутринта е трудно да се премести, налага се аз да нося раницата до вратата на училището, а вътре не знам как се оправя. До скоро трябваше да обикаля и по кабинетите с раницата, която е адски тежка... Толкова ли е трудно да имат два комплекта учебници, един за училище, които да се използва постоянно през годините и един, който да стои вкъщи само по уроците, които имат да четат като история и подобни.
Аватар
skyfly
 
Мнения: 384
Регистриран на: 30 Мар 2017, 12:34

Re: Колко килограма тежи раницата на ученика?

Мнениеот Paladin » 01 Юни 2017, 14:46

в 6 клас май ми беше най-тежка раницата, тегли я майка ми, беше наскачала на една родителска среща нещо, помня, че беше 17кг. Тогава носихме тетрадки, учебници, помагала и не знам си кво си, даж ене си носихме ядене и пиене. :lol:
После с времето решихме да не носим учебници изобщо в училище, просто няма смисъл да тежат..
Paladin
 
Мнения: 109
Регистриран на: 19 Апр 2017, 09:33

Re: Колко килограма тежи раницата на ученика?

Мнениеот rabotnata pchela » 15 Юни 2017, 10:15

Тежестта на раницата е голям проблем, особено сега когато имат и по един тон допълнителни тетрадки, които трябва да носят с тях. В началните класове имат и по няколко тетрадки, за домашна, за работа в клас и става едно безкрайно мъкнене на тежни раници. Уморително е. Има някои училища, в които имат един пакет учебници за в училище и един пакет учебници за вкъщи. Така поне проблемът с половината товар отпада, остават само тетрадките и е много удобно.
Аватар
rabotnata pchela
 
Мнения: 4772
Регистриран на: 24 Ное 2014, 11:53

Re: Колко килограма тежи раницата на ученика?

Мнениеот Pipilota » 15 Юни 2017, 10:40

Затова раница на колелца, направили сме си децата да приличат на номади, за да могат да си носят всички глупости, които изисква българското образование.
kukuvicac
Аватар
Pipilota
 
Мнения: 4258
Регистриран на: 14 Ное 2014, 12:41

Re: Колко килограма тежи раницата на ученика?

Мнениеот Malina » 15 Юни 2017, 14:48

Трябва да се работи в тази посока неоспорим факт е, в някои училища се процедира точно така с няколко комплекта за училище, в други обаче се налага да носят всичко за предмета в раницата си. Не е нормално дете, което тежи 40 килограма да носи раница, която е 20кг. Все едно един 100 кгчовек да носи 50 кг на гърба си.
Не искам просто да живея - искам първо да обичам, а между другото да живея!
Аватар
Malina
 
Мнения: 2309
Регистриран на: 02 Дек 2014, 10:33

Re: Колко килограма тежи раницата на ученика?

Мнениеот kauda » 20 Юни 2017, 15:20

Никой не мисли истински за децата, нито за това какви глупости учат, нито за това, че образователната система е пълна каша, нито мислят за това, че децата са натоварени като магарета. Принципа е - ден да мине друг да дойде и да оправдаем делегирания бюджет, Пък какво става като резултат е все тая. Че чантаите са по 30 кила - все тая.. да мине деня.. да мине годината да дойдат отпуските.
Аватар
kauda
 
Мнения: 1654
Регистриран на: 23 Мар 2015, 10:45

Re: Колко килограма тежи раницата на ученика?

Мнениеот Pipilota » 27 Юни 2017, 15:04

Тук таме се решава проблема така, на повечето места деацта трябва даси носят тежките раници. И като почнат по един тон помагала и тетрадки ми става лошо. Какво значение има, не може ли просто да се съберат по 20 лева за ксерокс и да има приготвени листи в училище от госпожата. Моат да се измислят много варианти, ако има желание да не се натоварват децата.
kukuvicac
Аватар
Pipilota
 
Мнения: 4258
Регистриран на: 14 Ное 2014, 12:41

Re: Колко килограма тежи раницата на ученика?

Мнениеот nefertiti » 27 Юни 2017, 15:38

Горките деца, от малки да носят такъв товар. Мисля, че не е редно.
nefertiti
 
Мнения: 1333
Регистриран на: 01 Фев 2016, 15:10

Re: Колко килограма тежи раницата на ученика?

Мнениеот Guppy » 28 Юни 2017, 09:23

nefertiti написа:Горките деца, от малки да носят такъв товар. Мисля, че не е редно.

Не е, но на никой не му пука. Всеки учител иска по предмета си да има максимален брой тетрадки, които да улеснят преподаването му, защото си е ангажимент да се занимаваш с ваденето на различни уроци на листи, като можеш да го накараш да си извади тетрадката. И като има и учебници, отделно някой друг спортен екип и какво ли не е станала една непосилна за носене чанта.
Аватар
Guppy
 
Мнения: 216
Регистриран на: 30 Ное 2016, 13:34


Назад към Възпитание, грижа и съвети

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта

cron