Смяна на превръзка

Смяна на превръзка

Мнениеот gambler » 23 Юни 2017, 15:28

Здравейте, наскоро ми махнаха нокъта на палеца (крак) и всичко е окей, ходих 3 пъти да ми сменят превръзката, но тези последните доктора каза сам да си ги направя, но не ми обясни много добре, тъй като бързаше. Упомена само йодасепт и че трябва да преценя сам дали трябва една превръзка или две. Въпросите ми са колко време да правя тези превръзки и да използвам ли кислородна вода и йодасепт?
Мерси предварително.
gambler
 
Мнения: 5
Регистриран на: 23 Юни 2017, 15:24

Re: Смяна на превръзка

Мнениеот rabotnata pchela » 23 Юни 2017, 15:44

Според мен трябва да я сменяш толкова често, колкото досега си бил на превръзки. Почистваш, мажеш с йодасепт, слагаш 2 марли отгоре и превързваш с бинт.
Аватар
rabotnata pchela
 
Мнения: 4772
Регистриран на: 24 Ное 2014, 11:53

Re: Смяна на превръзка

Мнениеот gambler » 23 Юни 2017, 16:11

rabotnata pchela написа:Според мен трябва да я сменяш толкова често, колкото досега си бил на превръзки. Почистваш, мажеш с йодасепт, слагаш 2 марли отгоре и превързваш с бинт.


С какво да почиствам спирт или етер?
gambler
 
Мнения: 5
Регистриран на: 23 Юни 2017, 15:24

Re: Смяна на превръзка

Мнениеот rabotnata pchela » 23 Юни 2017, 16:17

Ами надявам се на този въпрос да ти отговорят от Фрамар, даже не съм чувала за етер. Бих почиствала само с йодасепт аз, все пак той е достатъчно надежден за почистване, но всичко зависи от състоянието ти и препоръките на лекаря.:) След като те е оставил сам да се справяш, значи няма къде да сгрешиш
Аватар
rabotnata pchela
 
Мнения: 4772
Регистриран на: 24 Ное 2014, 11:53

Re: Смяна на превръзка

Мнениеот FramarLekari » 23 Юни 2017, 16:45

gambler написа:Здравейте, наскоро ми махнаха нокъта на палеца (крак) и всичко е окей, ходих 3 пъти да ми сменят превръзката, но тези последните доктора каза сам да си ги направя, но не ми обясни много добре, тъй като бързаше. Упомена само йодасепт и че трябва да преценя сам дали трябва една превръзка или две. Въпросите ми са колко време да правя тези превръзки и да използвам ли кислородна вода и йодасепт?
Мерси предварително.


Здравейте, gambler!

Всички материали, които влизат или могат да влязат в пряк контакт с раната, трябва да бъдат стерилни. Преди смяна на превръзката извършете дезинфекция на ръцете. Почистете раната отвътре навън със стерилен тампон / марля и Йодасепт. Превръзката трябва да се подбере така, че да съответства добре на повърхността на раната. Закрепването на превръзката с адхезивна лента обикновено е достатъчно. Бинтът за закрепване на превръзката помага за защита на раната от проникване на замърсяване и микроорганизми в допълнение към превръзката и за омекотяване при натиск и удар.
Сменяйте превръзката през толкова време, колкото и досега.

С уважение,
Фрамар
Специалистите на www.framar.bg предоставят консултация, която не може да замени преглед при квалифициран и правоспособен лекар.
FramarLekari
 
Мнения: 1987
Регистриран на: 29 Мар 2011, 19:23
Местоположение: България

Re: Смяна на превръзка

Мнениеот gambler » 24 Юни 2017, 00:29

А дали мога да заместя йодасепт със реванол?
gambler
 
Мнения: 5
Регистриран на: 23 Юни 2017, 15:24

Re: Смяна на превръзка

Мнениеот Pipilota » 24 Юни 2017, 15:54

gambler написа:А дали мога да заместя йодасепт със реванол?

Може, но по-добре йодасепт, помага и за възстановяването пък и почиства по-добре.
kukuvicac
Аватар
Pipilota
 
Мнения: 4258
Регистриран на: 14 Ное 2014, 12:41

Re: Смяна на превръзка

Мнениеот gambler » 24 Юни 2017, 18:40

Благодаря ви на всички за съветите и помощта. Доктора ми каза в понеделник да си измия вече палеца, досега не съм го мил, но със сапун или без да го мия? Не искам да притеснявам доктора за такива въпроси, тъй като майка му е била доста зле и не е в настроение.
gambler
 
Мнения: 5
Регистриран на: 23 Юни 2017, 15:24

Re: Смяна на превръзка

Мнениеот Snejna » 26 Юни 2017, 11:58

Според мен се има предвид сапун. Слушай какво ти е казал лекаря. :) измий се спокойно и си слагай превръзките, те се слагат с цел да не се драни пръста, защоо е много чувствяителен.
Аватар
Snejna
 
Мнения: 2566
Регистриран на: 19 Ное 2014, 16:41

Re: Смяна на превръзка

Мнениеот Malina » 26 Юни 2017, 15:32

Пази пръста вързан, той ще се възстанови за няколко дни, ще трябва да си с превръзка поне седмица. После, ако работата ти позволява ще смениш превръзката с дишаща лепенка. И така ще се пазиш няколко месеца, докато израсте нов нокът.
Не искам просто да живея - искам първо да обичам, а между другото да живея!
Аватар
Malina
 
Мнения: 2309
Регистриран на: 02 Дек 2014, 10:33

Следваща

Назад към Мнения и въпроси на читатели, свързани с хирургия

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта