как се справяте с тревожността при децата?

Как възпитаваме детето си, грижи за физическото и душевното му развитие, съвети

как се справяте с тревожността при децата?

Мнениеот Monika_Spasova » 11 Сеп 2018, 10:55

Имам близка приятелка, която видимо има проблем с детето си. Дъщеря й е много притеснителна, винаги се стеснява, плаши се лесно, смуче си пръста в напрегнати ситуации. От всякъде тревожност, когато е спокойна у дома, не ходи на градина и не се среща с много хора, няма този проблем, дори се е случвало и месеци да не се прояви проблемът с пръста. Обаче тръгне ли на градина, да ходи по рождени дни и т.н. почва да си смуче пръста.
Обаче тя самата харесвада бъде на тези места и не казва например, че не желае да отиде на някое парти, защото се чувства некомфортно.
Как може да се помогне в този случай?
Аватар
Monika_Spasova
 
Мнения: 2097
Регистриран на: 07 Апр 2015, 11:32

Re: как се справяте с тревожността при децата?

Мнениеот Буба Мара » 11 Сеп 2018, 14:29

Monika_Spasova написа:Имам близка приятелка, която видимо има проблем с детето си. Дъщеря й е много притеснителна, винаги се стеснява, плаши се лесно, смуче си пръста в напрегнати ситуации. От всякъде тревожност, когато е спокойна у дома, не ходи на градина и не се среща с много хора, няма този проблем, дори се е случвало и месеци да не се прояви проблемът с пръста. Обаче тръгне ли на градина, да ходи по рождени дни и т.н. почва да си смуче пръста.
Обаче тя самата харесвада бъде на тези места и не казва например, че не желае да отиде на някое парти, защото се чувства некомфортно.
Как може да се помогне в този случай?

Аз бих се консултирала с психолог. ако на мен ми се случи нещо такова, или на детето му.. може би ще се опитам от него да изкопча как се чувства, кое го кара да си смуче проста, макар и да ми е ясно кое, което обаче не знам как би довело да разрешаване на проблема.
Аватар
Буба Мара
 
Мнения: 305
Регистриран на: 22 Фев 2018, 15:47

Re: как се справяте с тревожността при децата?

Мнениеот rabotnata pchela » 11 Сеп 2018, 15:57

Синът ми е същия, само че си гризе ноктите. Говорили сме с училищния психолог - бил си умно, общително, лъчезарно дете и до там. Само че явно нещо го смущава. Когато е под напрежение или има проблем почва да си гризе ноктите, неусетно. А в училище е истински кошмар, там не режа нокти през цялата учебна година. :-|
Аватар
rabotnata pchela
 
Мнения: 4772
Регистриран на: 24 Ное 2014, 11:53

Re: как се справяте с тревожността при децата?

Мнениеот kalinka-kuku » 11 Сеп 2018, 19:49

Ами то няма ли голям проблем, никой не го брои за такъв май. Дано децата да успеят да го преодолеят, може би вие поне трябва да им вдъхнете увереност, че с астрахотни и няма защо да се притесняват.
Аватар
kalinka-kuku
 
Мнения: 1189
Регистриран на: 20 Мар 2015, 15:25

Re: как се справяте с тревожността при децата?

Мнениеот Rali_hr » 12 Сеп 2018, 09:25

Голям проблем е тревожността, а още по-голям проблем е, че не се приема на сериозно от хората, нито учители, родители, никой не приема на сериозно подобен род проблеми при децата.
Аватар
Rali_hr
 
Мнения: 3333
Регистриран на: 18 Ное 2014, 14:54

Re: как се справяте с тревожността при децата?

Мнениеот silver933 » 19 Сеп 2018, 09:22

Като се роди бебе номер 2, първото стана много нервно и се наложи да се ходи на психолог, той го нарече точно тревожност.
половин година посещения при психолога и нещата се оправиха.
Аватар
silver933
 
Мнения: 2103
Регистриран на: 14 Ное 2014, 16:02

Re: как се справяте с тревожността при децата?

Мнениеот Anka » 19 Сеп 2018, 10:40

silver933 написа:Като се роди бебе номер 2, първото стана много нервно и се наложи да се ходи на психолог, той го нарече точно тревожност.
половин година посещения при психолога и нещата се оправиха.

Яд ме хваща, че все още се търсят рядко психолози, коитообаче могат да помогнат много на човек.
Аватар
Anka
 
Мнения: 1415
Регистриран на: 25 Ное 2014, 13:25

Re: как се справяте с тревожността при децата?

Мнениеот maia the bee » 06 Ное 2018, 10:35

Не знам дали дъщеря ми е точно тревожна, но понякога се шашка, ако нещо не е както трябва. Дори и да е дреболия. Обясняваме че всичко може да се разреши, че притеснението не помага, а по-скоро вреди.
Все си мисля че тревожността донякъде е заложена в човека. Или си такъв, или не.
maia the bee
 
Мнения: 122
Регистриран на: 02 Ное 2018, 09:47


Назад към Възпитание, грижа и съвети

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта

cron