Мога ли да върна ново и неизползвано лекарство в аптеката?

Болници, медицински центрове, лекарски кабинети, аптеки - полезна информация и мнения на пациенти!

Мога ли да върна ново и неизползвано лекарство в аптеката?

Мнениеот ansam » 09 Ное 2018, 11:51

Здравейте!
Преди два дни мъжът ми купи по погрешка лекарство за сина ни. Още в аптеката е разбрал, че лекарството не е същото, което пием (различна форма е, меки капсули, ние пием таблетки) и е помолил да му го сменят. Отказали са замяната и той е купил и правилното лекарство.
Аз обаче се ядосах и днес отидох в същата аптека. Спомниха си случая.
Предложих им да върна лекарството, което е ново и неотваряно и е купено от тях - не можело.
Предложих им да им го оставя БЕЗ ДА МИ ВРЪЩАТ ПАРИТЕ, за да го изхвърлят по надлежния ред - не можело.
Попитах ги какво да правя - понеже нямам право да го хвърля в боклука, нито да им го върна (?!?!) - не знаели.
Нямали регламент какво да правят с такива лекарства. Не го искали, да сме внимавали какво купуваме. Това не било стока от магазина, че да можело да я връщам.
ПОМОЛИХ ги да го вземат и да го изхвърлят те - не вярвам да няма начин това да стане - не.
И сега се питам - кой е крив и кой е прав в тази ситуация?
Има ли наредба според която в аптеките са длъжни да приемат ненужни лекарства от хората - доколкото съм чувала, не е позволено да ги хвърляме в боклука - попадат в почва, води, може някой да ги намери на бунището и да се отрови...
Ако някой знае и може да помогне с мнение - ще ми е много приятно да се върна в аптеката и да ги "образовам" малко. Засега прочетох само Наредба 4 за унищожаване на лекарствата от май 2018, но там не пише изрично можем ли ние да връщаме лекарства в аптеките.
ansam
 
Мнения: 2
Регистриран на: 09 Ное 2018, 11:35

Re: Мога ли да върна ново и неизползвано лекарство в аптеката?

Мнениеот Elepharm » 10 Ное 2018, 17:45

Нормативна база, уреждаща връщането на неизползвани лекарства в аптеките на този етап не съществува.
Във вашия случай обаче, всъщност лекарството не е с изтекъл срок на годност и щом Вашият съпруг преди излизането от аптеката е констатирал, че не това е желаното лекарство би следвало колегите да му го заменят. Предполагам обаче, че се отнася за верига аптеки, където работещите са служители, спазващи определени инструкции без желание да се замислят. Ако вече лекарството е напуснало аптеката и искате да го връщате по принцип не е редно, защото може да не сте спазили необходимите условия на съхранение, например да е стояло в колата Ви на температура 60 градуса и да се създаде риск за пациента, закупил го в последствие.
Моят съвет е, ако можете Вие или ваши близки използвайте това лекарство, разбира се, ако е нещо без лекарско предписание, например Нурофен таблетки. Или пък ми пишете какво точно е лекарството, за да Ви кажа дали трябва да се третира като опасен отпадък.
И следващия път внимавайте в каква аптека пазарувате.
Elepharm
 
Мнения: 44
Регистриран на: 11 Май 2017, 15:11

Re: Мога ли да върна ново и неизползвано лекарство в аптеката?

Мнениеот Тео Чирпанлийски » 10 Ное 2018, 23:48

За аптеки марешки ли говорим?
Тео Чирпанлийски
 
Мнения: 51
Регистриран на: 27 Окт 2016, 18:16


Назад към Здравни адреси

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта