Полагате ли усилия да не изхвърляте храна?

Забавни моменти, необичайни, полезни и интересни факти,хитрини и въпроси, навиците при хранене, празници и традиции.

Полагате ли усилия да не изхвърляте храна?

Мнениеот Bloody Mary » 23 Ное 2018, 11:15

След като за пореден път слушах колко гладни дечица имало в Йемен, например, ме загриза съвестта, че похабяваме много храна у дома. Нямаме навика да планираме храната, продуктите, хаотични сме, а по света има толкова хора, които мечтаят за хляб и картофи, ако щете.
Смятам да започна да готвя по- по малко и да опитам да правя някакво планиране. Голямо разхищение е иначе.
Вие имате ли изградени навици с цел да не се стига до изхвърляне на годна храна?
Аватар
Bloody Mary
 
Мнения: 91
Регистриран на: 15 Ное 2018, 11:38

Re: Полагате ли усилия да не изхвърляте храна?

Мнениеот Алиса_В » 23 Ное 2018, 11:28

И вкъщи е голямо разхищение. Гаджето постоянно мърмори и е прав. Купувам като невидяла храна, уж все за да има. После остава и заминава в коша.
Може би през 2019 ще си поставим за цел да пестим повече храна. Наистина е ужасно на фона на толкова гладуващи народи по света :sad:
Алиса_В
 
Мнения: 125
Регистриран на: 29 Окт 2018, 14:49

Re: Полагате ли усилия да не изхвърляте храна?

Мнениеот IvanovA_Stef » 23 Ное 2018, 11:40

От доста години планирам сериозно каква храна и продукти купуваме. Така на боклука отива много малко. Готвя в малки количества, за да се изяжда.
Ако е възможно, замразявам сготвено, и след седмица пак го предлагам. Живяла съм и на ръба и знам какво е...
IvanovA_Stef
 
Мнения: 158
Регистриран на: 24 Окт 2018, 15:00

Re: Полагате ли усилия да не изхвърляте храна?

Мнениеот _Лилия_ » 23 Ное 2018, 11:43

Когато остане сготвена храна, която не е развалена естествено, я слагам до входа на блока ни долу. Винаги се намира някой да я вземе. Знам че така се нахранва поне още един човек и ми е спокойно. Не винаги успявам да преценя количествата, но гледам да я оставя някъде, където минават бездомни хора, ровещи по кошовете.
_Лилия_
 
Мнения: 187
Регистриран на: 26 Окт 2018, 08:57

Re: Полагате ли усилия да не изхвърляте храна?

Мнениеот flip » 23 Ное 2018, 15:08

Вкъщи не се яде много, в смисъл че не прекаляваме с количествата. Отдавна съм налучкала колко да готвя, за да не остава почти нищо.
Също така правя план за седмицата какво ще се готви и какви продукти да взема, така няма излишни неща, до които не опираме.
flip
 
Мнения: 203
Регистриран на: 25 Окт 2018, 11:36

Re: Полагате ли усилия да не изхвърляте храна?

Мнениеот ivan.stoqnov » 23 Ное 2018, 16:11

И у нас се готви доста храна, жена ми е някава луда на тази тема. Аз лично нямам нищо против да ям храна от миналия ден, но тя държи всеки ден да има прясна, заради децата. И естествено остава, а остане ли не че се яде, но се прибира в хладилника уж за друг ден, който така и не настъпва. Казвам ѝ няма да умрем от глад, ако не сготиш нищо днес, но тя така си е свикнала и не може да се промени мисленето ѝ. И да изхвърляме останалата храна, която не е никак малко като количество. Тук прочетох, че оставяте храна в буркани пред входа, което за мен също е добро решение на нашия проблем, но не ми е дошло до сега на ум.
ivan.stoqnov
 
Мнения: 361
Регистриран на: 29 Юни 2018, 11:46


Назад към Гювеч

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта