Детето ми не помага в домакинската работа

Как възпитаваме детето си, грижи за физическото и душевното му развитие, съвети

Детето ми не помага в домакинската работа

Мнениеот София » 11 Дек 2018, 11:35

Как и от кога включвате децата си в домакинските задължения? Моят синковец е на 9 години, ама въобще не се сеща даже леглото да си оправи. Мърморила съм, лишавала съм го от телевизия, телефон. Има ефект, докато трае наказанието. После всичко по старому.
Мисля че е достатъчно голям за къде-къде по-сериозна помощ вкъщи. Обаче не успяваме да го накараме. След малко и това "след малко" така и не идва. Изнервям се и си свършвам аз работата. Баща му помага, когато е вкъщи. Не е като да няма добър пример, обаче той - не поддава.
София
 
Мнения: 111
Регистриран на: 05 Дек 2018, 11:16

Re: Детето ми не помага в домакинската работа

Мнениеот velvet_81 » 11 Дек 2018, 11:46

На тази възраст мисля че вече се подразбира, че трябва да се включва в част от домакинските задължения. Колкото по-от малки се научат, че и те имат отговорности, не само задължения, толкова по-лесно ще е за самите тях като пораснат. И не само защото ще поддържат дома си чист, а защото така се учат на самостоятелност и поемане на отговорност.
Не наказвайте, по-скоро превърнете домакинската работа в забавление. На тази възраст сигурно само това би проработило. Примерно, усилете любимата му музика, докато зарежда съдомиялната или докато чисти с прахосмукачката. Разни такива трикове.
velvet_81
 
Мнения: 194
Регистриран на: 24 Окт 2018, 08:45

Re: Детето ми не помага в домакинската работа

Мнениеот Роуз » 11 Дек 2018, 11:51

Това е масов проблем сред децата...И аз съм се сблъсквала със същото. Стигнах до извода че го обезкуражавам, защото искам да стане бързо и да е добре свършено. Е, да, ама той е дете, няма моите умения и рутина все още. Когато спрях да се меся и да се вторачвам в детайлите, той се отпусна и започна да го прави с удоволствие.
Не знам ти как се държиш с него, но ако е по подобен начин, приеми съвета ми :razz:
Роуз
 
Мнения: 136
Регистриран на: 08 Ное 2018, 10:10

Re: Детето ми не помага в домакинската работа

Мнениеот Karina_85 » 11 Дек 2018, 12:06

Може да опитате и със седмичен график на домакинските задължения, който да сложите на видно място.

Примерно:
Понеделник: детето вдига масата и зарежда съдомиялната, мама готви, а тате изхвърля боклука.
Вторник: нещо друго. И така за всеки ден. Ще е ясно и нагледно от кого какво се очаква.
Аватар
Karina_85
 
Мнения: 213
Регистриран на: 25 Окт 2018, 12:20

Re: Детето ми не помага в домакинската работа

Мнениеот IvanovA_Stef » 11 Дек 2018, 12:10

При нас още е трудно понякога, но правим следното: не възлагам едно и също задължение. Като изключим оправянето на леглото, другите ги променям всеки ден. Децата мразят еднообразието.
Другото, което правя е да акцентирам върху това, че ако си свърши задълженията, после ще всичкото време на света е негово - за забавления и каквото си реши. Това е най-големия стимул :mrgreen:
IvanovA_Stef
 
Мнения: 158
Регистриран на: 24 Окт 2018, 15:00

Re: Детето ми не помага в домакинската работа

Мнениеот maia the bee » 11 Дек 2018, 15:19

Дайте му свобода. Не минавайте след него да довършвате, защото ще се чувства непълноценно.
maia the bee
 
Мнения: 122
Регистриран на: 02 Ное 2018, 09:47

Re: Детето ми не помага в домакинската работа

Мнениеот Влади » 28 Яну 2019, 14:49

И моето не върши много неща, но примерно вече си знае и си почиства масата, слага мръсните си съдове в съдомиялната. Подрежда си стаята. За 7-годишно бива.
Влади
 
Мнения: 87
Регистриран на: 28 Яну 2019, 10:49


Назад към Възпитание, грижа и съвети

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта