Полепнала мръсотия по дрехите след пране - как да почистя пералнята?

Полезни съвети и практични идеи за дома и градината

Полепнала мръсотия по дрехите след пране - как да почистя пералнята?

Мнениеот Веси Вес » 07 Мар 2019, 11:02

От скоро забелязвам, че след изпиране по дрехите има полепнала кашава мръсотия. Трудно е да го обясня, лесно се изчиства с ръка и изплакване. Не са петна. Въпросът е че пералнята е сравнително нова и такова нещо не ми се е случвало. Гледката не е много приятна :roll:
На някой случвало ли се е, как да я почистя? Като я оглеждам отвътре, самия барабан, не виждам да има мръсотия някъде, но е факт че по дрехите остава.
Веси Вес
 
Мнения: 76
Регистриран на: 07 Яну 2019, 10:35

Re: Полепнала мръсотия по дрехите след пране - как да почистя пералнята?

Мнениеот Роуз » 07 Мар 2019, 11:10

Тази гнусотия ми се е случвала.
Ако знаеш колко време се чудих как да реша проблема. Аз лично веднъж седмично сипвах белина в барабана и пусках на висока температура, на празен цикъл. Поне при мен така се оправи всичко.
Роуз
 
Мнения: 136
Регистриран на: 08 Ное 2018, 10:10

Re: Полепнала мръсотия по дрехите след пране - как да почистя пералнята?

Мнениеот Ani_ » 07 Мар 2019, 11:16

В книжката на моята пише да я пусна празна на високи градуси (аз я пускам на 95) с препарат. Не знам дали и при теб ще свърши работа, такъв проблем не съм имала, но може да опиташ поне.
Ani_
 
Мнения: 108
Регистриран на: 04 Дек 2018, 11:43

Re: Полепнала мръсотия по дрехите след пране - как да почистя пералнята?

Мнениеот Светлето » 07 Мар 2019, 11:22

При моята пералня се появи същия проблем - лоша миризма в пералнята и вмирисани на лошо дрехи. Почистих филтъра, почистих уплътнението и чекмеджето за поставяне на праха, пуснах я веднъж на 90 градуса само с Доместос и нещата се оправиха.
Светлето
 
Мнения: 112
Регистриран на: 07 Ное 2018, 15:34

Re: Полепнала мръсотия по дрехите след пране - как да почистя пералнята?

Мнениеот viviann » 07 Мар 2019, 11:28

Доместос и хлор-съдържащи нямат работа в пералнята. По-добре недей, а потърси препарат специално за перални. В дрогериите го има при праховете за пране. Има и в ДМ. Не е скъп там, някъде 5 лева беше мисля.
viviann
 
Мнения: 161
Регистриран на: 24 Окт 2018, 15:16

Re: Полепнала мръсотия по дрехите след пране - как да почистя пералнята?

Мнениеот Moni_265 » 07 Мар 2019, 12:09

И аз ползвам препарата на ДМ. Изсипва се цялото съдържание на опаковката на препарата. Преди това с една част, разтворена във вода, се накисва за 30 минути чекмеджето на пералнята. А с парцал напоен с препарата се почистват гумените уплътнения. Цялото останало съдържание на опаковката се излива в чекмеджето и се пуска пералнята. Малко неясно е обяснено на упътването и на немския и на българския надпис- някой може да се подведе и да не разбере, че се излива цялото шише.
Аватар
Moni_265
 
Мнения: 72
Регистриран на: 12 Ное 2018, 15:24

Re: Полепнала мръсотия по дрехите след пране - как да почистя пералнята?

Мнениеот Lana » 07 Мар 2019, 12:12

Аз карам с по-еко средства :mrgreen:
Изсипвам една бутилка оцет в отделението за прах.
Пускам на програма 90 градуса.
След като са достигнати тези градуси 10 мин. работи пералнята.
Спирам я и превключвам програматор на изпомпване и плакнене.
Процедурата я правя на няколко месеца, като пералнята я ползвам вече години наред, не е нова. Не се поврежда от тази процедура.
Няма миризми, няма петна по гумата и варовик.
Аватар
Lana
 
Мнения: 87
Регистриран на: 04 Дек 2018, 15:04

Re: Полепнала мръсотия по дрехите след пране - как да почистя пералнята?

Мнениеот Веси Вес » 07 Мар 2019, 12:17

Благодаря ви! Ще опитам първо с оцета, че е най-лесно. Ако ли не, ще търся препарат за перални. Доместос ми е краен вариант, сякаш не ми се иска да го ползвам.
Веси Вес
 
Мнения: 76
Регистриран на: 07 Яну 2019, 10:35


Назад към За дома – съвети и идеи

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта