Ще се къносвам за първи път - дайте ми съвети, моля!

Любими марки дрехи, прически, аксесоари, модни тенденции

Ще се къносвам за първи път - дайте ми съвети, моля!

Мнениеот Съни » 15 Мар 2019, 10:52

Момичета, мисля да опитам за първи път да си къносам косата. Досега съм я боядисвала, но се изтощи и ми се ще да пробвам нещо по-полезно. Боята отдавна е паднала, така че това няма да е проблем.
Ама не разбирам нищо от къна, марки, използване и каквото и да е друго. Помогнете със съвети и препоръки, моля! :smile: Ако е от значение, косата ми е тъмна.
Съни
 
Мнения: 114
Регистриран на: 22 Ное 2018, 10:23

Re: Ще се къносвам за първи път - дайте ми съвети, моля!

Мнениеот flip » 15 Мар 2019, 11:04

Тази информация ще ти е полезна като за запознаване със свойствата на къната:

Боя за коса
Оттенъците, които се получават при боядисване с къна, зависят от естествения цвят на косата и са от ярко оранжеви до тъмен махагон. Къната се използва не само за покриване на бели коси или промяна на цвета, но и като подхранващо и укрепващо средство. Косата след къносването става мека, придобива блясък. Черен цвят или кафяв отенък на косата се получава, когато къната се смеси с растителното багрило индиго. По-светли отенъци се получават чрез добавяне на Cassia obovata, известна също като Senna italica, която също е растителен продукт.

Начин на приложение

Боядисана с къна коса
Натуралната къна се продава във вид на прах и за да се използва за боядисване, подготвят се и косата и сместа за намазването ѝ:

Косата трябва да е чиста и влажна.

Сместа се приготвя в керамичен или порцеланов съд чрез разбъркване на определени пропорции прах и течност, така че да се получи гъста кашица.
Ефективното отделяне на лоузона става при лека киселинност (PH 5.5). Поради това за течност обикновено се използва вода с добавки от натурален оцет, лимонов или друг плодов сок. Сместа може да се ароматизира чрез естествени подправки. Включването на яйце допълнително засилва подхранването и блясъка на косата, но намалява ефективността на боядисването. Преди да се използва, сместа престоява не по-малко от 1 час, за да се освободи лоузонът. Продължителността на този етап от подготовката може да стига и до едно денонощие. През това време съдът с разбърканата къна трябва да е добре покрит, така че да се избегне изсъхването на кашицата. Процедурата на същинското боядисване изисква предпазване на ръцете и дрехите от петна. Кашицата се намазва по цялата коса с подходяща четка, главата се покрива с непроницаема за въздуха материя, например найлон. Боята се оставя да действа няколко часа – най-малко два, препоръчително е да се преспи една нощ. Желателно е главата да е добре завита и да се пази топла. Продължителността на процедурата определя наситеността на крайния цвят на косата. Накрая косата се измива с обилна вода, така че да се махнат всичките остатъци от сместа. Водата не бива да е гореща, а да е хладка или топла.

Аз винаги съм се боядисвала само с къна. Вече съм на възраст, когато имам и бели коси, справя се успешно и с тях. И най-важното е че не ми изтощава косъма.
Мисля, че няма да сгрешиш като избереш къна пред боя :thumbup:
flip
 
Мнения: 203
Регистриран на: 25 Окт 2018, 11:36

Re: Ще се къносвам за първи път - дайте ми съвети, моля!

Мнениеот Glow » 15 Мар 2019, 11:15

Моят съвет е да си вземеш оригинална къна, а не тип "Арома", която вероятно има и химия.
Купи си индийска. Прахчето е зелено на цвят, това е истинската. Залива се с гореща вода, на гъста кашичка и можеш да си добавиш разни неща, за подхранване.

За подхранване на косата може да се ползва чимена:

Чименът (methi)като семена или смлян на прах се прилага на кожата на главата от индийските жени като превенция на пърхот и подобряване състоянието на косата по естествен път.
Чименът съдържа лецитин, емулгиращ вещество. Когато семената са накиснати във вода, те отделя лепкаво, хлъзгащо вещество, което дава косата приплъзване и блясък. Това го прави ценно допълнение към други смеси като балсам, а може да се използва и самостоятелно. В комбинация с къна и амла позволява по-лесното им нанасяне.
Как се приготвя и прилага - Има няколко начина да се приготви чимен като балсам. След накисване могат да бъдат смлени на паста, или смлени на прах да бъдат накиснати, или да се използва слузестата част от накиснатите зърна. Накиснете цели или смлени зърна, като се налива достатъчно вряща вода да ги покрие и да постои за няколко часа. Когато зърната се усещат мазни на пипане, те са готови за употреба. Нанесете сместа първо до кожата на главата и корените, а след това по дължината на косата. Оставете на косата 5-10 мин и изплакнете само с вода.
Glow
 
Мнения: 93
Регистриран на: 20 Дек 2018, 11:09

Re: Ще се къносвам за първи път - дайте ми съвети, моля!

Мнениеот Lana » 15 Мар 2019, 11:26

Не знам какъв цвят ще се боядисваш, но внимавай с черното.
Една моя приятелка получи много тежка алергична реакция от черна къна, май беше на Арома. Беше се подула цялата и дълго време беше на инжекции. Много неприятно. Аз използвам къна на Арома, но виолтово-червена и съм много доволна. Никакви проблеми, а и косата като че ли се сгъсти и стана по-здрава.
Аватар
Lana
 
Мнения: 87
Регистриран на: 04 Дек 2018, 15:04

Re: Ще се къносвам за първи път - дайте ми съвети, моля!

Мнениеот Fury » 15 Мар 2019, 11:40

Аз мога ли да се намеся в темата да попитам как да сваля малко от тъмния цвят, който се получи след многократно къносване? Някакви начини знаете ли?
Fury
 
Мнения: 112
Регистриран на: 06 Дек 2018, 15:00

Re: Ще се къносвам за първи път - дайте ми съвети, моля!

Мнениеот Lana » 15 Мар 2019, 11:40

Затоплени масла свалят от боята, по принцип. Аз обаче съм по-доволна от маската с мед и канела и от маската с хума. На моята коса хумата сваля доста от натрупания цвят, независимо дали е къна или химическа боя.
Може да пробваш и маската с вит. С, но имай предвид, че може да пресуши косата, малко.
Аватар
Lana
 
Мнения: 87
Регистриран на: 04 Дек 2018, 15:04

Re: Ще се къносвам за първи път - дайте ми съвети, моля!

Мнениеот blaze » 15 Мар 2019, 11:45

Първите дни след боядисване до следващото измиване с шампоан ме сърби скалпа.
Решавах проблема със сок от алое. Пръсках си на скалпа и разтривах.
blaze
 
Мнения: 151
Регистриран на: 01 Ное 2018, 10:28

Re: Ще се къносвам за първи път - дайте ми съвети, моля!

Мнениеот @Лорчето » 15 Мар 2019, 11:48

Ето маски за скалпа:

Маска за скалпа: 1/2ч.ч. кисело мляко, 1с.л. мед и 1с.л. ябълков оцет се разбъркват. Маската се нанася върху косата и се остава да подейства 15 мин. След това измийте косата с шампоан и изплакнете.

Подхранваща маска за косата: заредете косата с протеин, като нанесете маска от 1 разбит жълтък и 6 с.л. Кисело мляко. Покрийте косата с шапка за баня и изчакайте 20 мин. След това измийте с шампоан и изплакнете.
@Лорчето
 
Мнения: 61
Регистриран на: 14 Ное 2018, 15:07

Re: Ще се къносвам за първи път - дайте ми съвети, моля!

Мнениеот Innerlane » 15 Мар 2019, 16:22

Lana написа:Не знам какъв цвят ще се боядисваш, но внимавай с черното.
Една моя приятелка получи много тежка алергична реакция от черна къна, май беше на Арома. Беше се подула цялата и дълго време беше на инжекции. Много неприятно. Аз използвам къна на Арома, но виолтово-червена и съм много доволна. Никакви проблеми, а и косата като че ли се сгъсти и стана по-здрава.

То затова преди да се подложи косата на какво да е оцветяване, особено такова с неизпробван досега продукт, се прави тест за алергия, ама хората масово си го спестяват и някои го отнасят накрая с тежка алергия и инжекции Урбазон... :roll:
Innerlane
 
Мнения: 123
Регистриран на: 04 Апр 2016, 15:41

Re: Ще се къносвам за първи път - дайте ми съвети, моля!

Мнениеот Dalia » 15 Мар 2019, 16:32

Аз с къната не можах да се разбера и затуй минай направо на боя, сега има толкова хубави безамонячни бои , защо ще се мъчите с тази къна.
Dalia
 
Мнения: 557
Регистриран на: 12 Фев 2013, 17:10


Назад към Мода и красота

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта