Подрязване на юка - как?

Полезни съвети и практични идеи за дома и градината

Подрязване на юка - как?

Мнениеот velvet_81 » 19 Мар 2019, 11:02

Моля за съвет тези от вас, които са цветарки. Искам да поорежа и поосвежа юката вкъщи. На доста години е вече, има три разклонения, едното от които е мноооого високо. Искам да го отрежа, хем да тръгнат нови разклонения, хем и това да засадя отделно . Дали може така да се засади? Да го чакам ли първо да пусне корени? Не съм сигурна, обаче, къде трябва да го отрежа – в дървесната част или в зелената част? Също така, знам, че трябва да се запуши с нещо отрязаното. Нямам течен парафин/восък и не знам откъде да си набавя. Има ли друг вариант? А имат ли пределен живот юките, че няма свеж вид както преди? Много ви благодаря предварително!
velvet_81
 
Мнения: 194
Регистриран на: 24 Окт 2018, 08:45

Re: Подрязване на юка - как?

Мнениеот Дороти » 19 Мар 2019, 11:05

Размножава се чрез стъблени резници. След като отрежете, оставете няколко часа да засъхне мястото на среза и го засадете в саксия, поставена на топло и с висока влажност на въздуха място. От едно дълго стъбло може да се отрежат няколко резника. Прекалено израсналите екземпляри се скъсяват на произволно място през пролетта и лятото.

А за восъка предполагам, че може да разтопиш свещ. Може да запечаташ и с овощна паста, но не знам от къде да вземеш /предполагам в цветарския/.
Дано съм ти била полезна! :smile:
Дороти
 
Мнения: 150
Регистриран на: 25 Окт 2018, 10:10

Re: Подрязване на юка - как?

Мнениеот Lucy » 19 Мар 2019, 11:29

Според мен е по-добре /и лесно/ стеблото да се отреже - поне аз така мисля да направя. :lol:
Последна промяна Lucy на 19 Мар 2019, 11:39, променена общо 1 път
Lucy
 
Мнения: 66
Регистриран на: 20 Дек 2018, 12:31

Re: Подрязване на юка - как?

Мнениеот Петя Георгиева » 19 Мар 2019, 11:38

Аз може и да ви разсмея, но...на кое викате "юка" ? Драцена същото ли е? Аз драцената така си я режа - като порасне много дълго стъбло, режа и отрязаното с листата го слагам във ваза с вода. Вазата трябва да е прозрачна и водата не се сменя - за две седмици ми пускат корени и ги бодвам в саксията, да не ми стои празно.
Аватар
Петя Георгиева
 
Мнения: 168
Регистриран на: 31 Окт 2018, 09:45

Re: Подрязване на юка - как?

Мнениеот Стефи Колева » 19 Мар 2019, 11:43

Петя, не е същото. Юката е с по-твърди и широки листа, и с по-дебело стъбло. Ама и аз ще режа май така, и без това хич не я бива нещо :sad:
Стефи Колева
 
Мнения: 66
Регистриран на: 08 Яну 2019, 13:32

Re: Подрязване на юка - как?

Мнениеот maia the bee » 19 Мар 2019, 11:45

Моята юка беше станала много висока. Счупихме й върха при едно прибиране през есента - оттам се разклониха 2 нови, а счупеното също се хвана.
В края на това лято нарязах до средата стеблото на парчета и ги потопих във вода. След като си пуснаха корени ги посях. В момента от старото стъбло избиха разклонения и стана много красиво - дебело стебло, отстрани с нови. Другите резници, които посях, се хванаха и са доста големи вече.
Режи смело!

А, да, и не съм мазала отрязаното място с нищо - то си позасъхва.
maia the bee
 
Мнения: 122
Регистриран на: 02 Ное 2018, 09:47

Re: Подрязване на юка - как?

Мнениеот blaze » 19 Мар 2019, 11:49

Рязала съм юка, но задължително трябва да запечатиш с восък там, където си отрязала. Аз съм капала восък от свещ, докато покрие мястото. Чела съм, че било задължително, но не помня защо - беше свързано нещо с влагата.
Много бързо пуска корени отрязаното парче и съответно близо до мястото на отрязаното се появяват нови издънки.
blaze
 
Мнения: 151
Регистриран на: 01 Ное 2018, 10:28


Назад към За дома – съвети и идеи

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта