Коя пломба е най-добра и безвредна - амалгама, полимер или керамика?

Коя пломба е най-добра и безвредна - амалгама, полимер или керамика?

Мнениеот Кат » 16 Май 2019, 10:10

Предстоят ми няколко посещения при зъболекар и се замислих за пломбите. Амалгамовите са стари, не знам дали са удачни.
Кой вариант на пломба е най-безвреден? Имам предвид като състав и съдържание на вредни елементи - живак в амалгамата и т.н. Благодаря предварително!
Кат
 
Мнения: 55
Регистриран на: 04 Фев 2019, 11:54

Re: Коя пломба е най-добра и безвредна - амалгама, полимер или керамика?

Мнениеот Lady M » 16 Май 2019, 10:26

Живакът в амалгамата е малко. Фотополимерните пломби имат остатъчен мономер, а за керамика се отнема голямо количество зъбна тъкан.
Не е ли по-разумно да обсъдиш това със самия зъболекар? Все пак всеки случай си е индивидуален, а и той е специалиста.
Lady M
 
Мнения: 67
Регистриран на: 08 Фев 2019, 12:23

Re: Коя пломба е най-добра и безвредна - амалгама, полимер или керамика?

Мнениеот velvet_81 » 16 Май 2019, 10:32

То керамиката не е точно пломба. Прави се, когато вече няма на какво да се сложи пломба. Все едно се възстановява зъб, по-простичко казано. Изгражда се.
А амалгама? Това някой прави ли го още?
velvet_81
 
Мнения: 194
Регистриран на: 24 Окт 2018, 08:45

Re: Коя пломба е най-добра и безвредна - амалгама, полимер или керамика?

Мнениеот Кат » 16 Май 2019, 10:43

Всъщност, зъболекарят ме посъветва да избера амалгамата, защото е по-здрава. Зъбът, който ще правим беше с бяла пломба и е от доста години пломбиран. Обаче ми се откърши парченце от пломбата и затова се наложи да отида на зъболекар. Зъболекарката, която ми е правила пломбата е наша семейна приятелка и вярвам, че е взела правилното решение тогава. Щом е сложила бяла пломба, значи аз й се доверявам на 100 %. Сега се чудя дали да искам пак бяла пломба или да я заменя с амалгамата.
Кат
 
Мнения: 55
Регистриран на: 04 Фев 2019, 11:54

Re: Коя пломба е най-добра и безвредна - амалгама, полимер или керамика?

Мнениеот Гери Василева » 16 Май 2019, 10:50

Не може да ти навреди по никакъв начин една или две даже и повече амалгамени пломби. За да получиш увреждане от количество живак трябва да имаш много повече зъби от това, което имаш и всичките да са с такива пломби. Естествено има и хора отхвърлящи амалгамата, но такива има навсякъде и за всяко нещо, така че това което искам да ти кажа е че от една пломба проблеми няма да си създадеш. :wink:
Гери Василева
 
Мнения: 52
Регистриран на: 04 Фев 2019, 11:19

Re: Коя пломба е най-добра и безвредна - амалгама, полимер или керамика?

Мнениеот Valya T » 16 Май 2019, 10:59

Чела съм, доколко е достоверно е друг въпрос, че над пет пломби от амалгама се свързват с повишена заболеваемост от Алцхаймер в по-късна възраст. В Америка са правени куп изследвания по въпроса. Иначе наистина са по-здрави.
Valya T
 
Мнения: 49
Регистриран на: 20 Фев 2019, 11:54

Re: Коя пломба е най-добра и безвредна - амалгама, полимер или керамика?

Мнениеот Niya » 29 Май 2019, 14:57

Моите са полимерни. Не решавам аз, оставила съм избора на зъболекаря. И без това нищо не разбирам.
Niya
 
Мнения: 71
Регистриран на: 07 Май 2019, 11:07

Re: Коя пломба е най-добра и безвредна - амалгама, полимер или керамика?

Мнениеот Malina » 03 Юни 2019, 16:42

Някой дава ли избор, аз си мислих, че зъболекаря си слага някоя. Никога не са ме питали какво искам, даже не знам какви са тези в устата ми :eek:
Не искам просто да живея - искам първо да обичам, а между другото да живея!
Аватар
Malina
 
Мнения: 2309
Регистриран на: 02 Дек 2014, 10:33

Re: Коя пломба е най-добра и безвредна - амалгама, полимер или керамика?

Мнениеот smile :) » 14 Юни 2019, 10:01

И аз знам, че най-здрави са си амалгамите, но моите са полимер.
smile :)
 
Мнения: 43
Регистриран на: 14 Юни 2019, 09:39


Назад към Мнения и въпроси на читатели, свързани със стоматологични заболявания

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта