Кастрация на котарак - опасно ли е или е препоръчително?

Ако можеха да говорят, но не могат, затова нека поговорим вместо тях. Споделетe всичко за вашите домашни любимци - типични или екзотични.
Онлайн консултация с д-р Искрен Станилов и д-р Деница Русева

Кастрация на котарак - опасно ли е или е препоръчително?

Мнениеот Дони_ка » 20 Май 2019, 13:55

Имаме котарак на 3 години. Съмнявам се, че ще има поколение някога, защото поведението му не подсказва нищо такова. Тоест, не сме имали сериозни проблеми, необузданост, да търси женска и прочие.
Обаче, доколкото съм се запознала, с напредването на възрастта, при мъжките котки има опасност от рак на тестисите. Ако знам, че с кастрацията си гарантираме здраве за котарака, не бих се замисляла много.
Затова ще съм благодарна да споделите вашето мнение по въпроса за кастрацията - положително или отрицателно.
Дони_ка
 
Мнения: 30
Регистриран на: 06 Мар 2019, 10:20

Re: Кастрация на котарак - опасно ли е или е препоръчително?

Мнениеот IvanovA_Stef » 20 Май 2019, 13:59

Не искам да те плаша, не ми е това целта. Обаче, точно заради многото чудене дали да го кастрираме, нашето коте се разболя от рак на тестисите. Не пожелавам на никого подобен кошмар, все едно губиш близък. Ако можех да върна времето назад, щях да избера кастрацията. Не е чак толкова травмиращо, та да си струва риска. Това е моето мнение, като един препатил стопанин на котка.
IvanovA_Stef
 
Мнения: 158
Регистриран на: 24 Окт 2018, 15:00

Re: Кастрация на котарак - опасно ли е или е препоръчително?

Мнениеот Good girl » 20 Май 2019, 14:06

Майка ми заведе да кастрират тяхното коте като беше на годинка някъде. От нея знам, че лекарят я е препоръчал колкото по-рано, толкова по-добре. Помня, че операцията мина нормално, нищо сериозно, тя се води рутинна. Е, заради упойката ходел замаян през първия ден, но само това. На другия ден си беше същия щур котарак. Не съжаляват въобще.
Освен това процедурата не била дълга.
Аватар
Good girl
 
Мнения: 69
Регистриран на: 10 Дек 2018, 14:57

Re: Кастрация на котарак - опасно ли е или е препоръчително?

Мнениеот Кети cat » 20 Май 2019, 14:15

Ето тук, според мен, има достатъчно доводи, за да разсееш страховете си:

Както и всяка процедура, която се извършва под упойка. Кастрацията е рутинна операция, случва се за минути и изключително рядко е придружена с усложнения.

Животът без кастрация, обаче, крие много по-сериозни рискове за здравето на вашия любимец, а именно заболявания като рак на млечните жлези, матката или простатата, диабет, хормонално свързани анемии, перинеални хернии, перианални аденоми, пиометра, псевдобременност и други.

Бременността и раждането могат да бъдат много опасни за любимеца ви и в много по-висок процент могат да доведат до усложнения и фатален край.

Също, медикаментите за предотвратяване на бременност у женските котки и кучета са ниско ефективни и много често водят до странични ефекти.

Запомнете - кастрираните любимци живеят по-дълго и по-здрави.
Кети cat
 
Мнения: 95
Регистриран на: 23 Ное 2018, 11:59

Re: Кастрация на котарак - опасно ли е или е препоръчително?

Мнениеот Niya » 20 Май 2019, 14:23

Пред мен не стои такъв въпрос, но не бих рискувала по никакъв начин живота на домашния си любимец. Кастрацията се води безобидна манипулация и в много редки случаи може да настъпи някакво усложнение. Вече има избор и на добри ветеринарни специалисти, проучи от кой са доволни други хора и избери него. Аз бих подложила котарака на тази процедура.
Niya
 
Мнения: 71
Регистриран на: 07 Май 2019, 11:07

Re: Кастрация на котарак - опасно ли е или е препоръчително?

Мнениеот @Лорчето » 20 Май 2019, 14:37

Аз също съм имала подобно колебание за моята котка, но разбрах, че за женските е много по-важно да бъдат кастрирани. Така и направихме.
За мъжките съм чувала, че ако не са агресивни, разгонени и прочие, не е толкова наложително.
@Лорчето
 
Мнения: 61
Регистриран на: 14 Ное 2018, 15:07

Re: Кастрация на котарак - опасно ли е или е препоръчително?

Мнениеот sky_100 » 20 Май 2019, 14:42

Кастрацията предпазва от рак и от всякакъв вид тумори. Като допълнителен плюс е това, че спират да бъдат толкова напрегнати и да маркират, където им падне.
Ние имахме декоративен заек, който също кастрирахме, пак поради подобни рискове.
А нашите съседи си кастрираха котарака и после казаха, че не са имали никакъв проблем. Той маркираше постоянно и наистина не беше спокоен. Сега е много по-добре положението.
Това са моите впечатления.
sky_100
 
Мнения: 151
Регистриран на: 24 Окт 2018, 14:16


Назад към Ветеринарна медицина

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта