Как и кога да кажа на шефа, че съм бременна?

Искамe бебе - бременност, моментът на раждането, майчинство, проблемно забременяване и ин витро, осиновяване и приемна грижа

Как и кога да кажа на шефа, че съм бременна?

Мнениеот Ая123 » 23 Май 2019, 11:14

Първо да кажа, че не става дума за мен, а за най-добрата ми приятелка. във втория месец е, работи като продавач-консултант в магазин и е почти постоянно права. Налага й се понякога да пренася разни кашони, когато получат стока. На този етап няма проблеми, но се притеснява как ще я кара занапред. Не знае дали да не каже на шефа си отсега, или да изчака. Шефът й е в друг град и се появява от време на време, неудобно й е да го съобщи по телефона.
Вие как бихте постъпили на нейно място?
Ая123
 
Мнения: 111
Регистриран на: 17 Дек 2018, 11:52

Re: Как и кога да кажа на шефа, че съм бременна?

Мнениеот Гери Василева » 23 Май 2019, 11:40

Според мен сама трябва да прецени вариантите. Аз лично бих казала отсега, а те, ако са разбрани хора, няма да й създават проблеми. Все си мисля, че човечността не е отживелица. А относно вдигането на тежки кашони, това със сигурност трябва да спре.
Гери Василева
 
Мнения: 52
Регистриран на: 04 Фев 2019, 11:19

Re: Как и кога да кажа на шефа, че съм бременна?

Мнениеот flip » 23 Май 2019, 11:45

Уф, тия ситуации са много индивидуални и деликатни. Ако знае, че няма да й влязат в положение, или поне натам клонят везните, направо да си вади документ от АГ, че е бременна и да го прати по куриер. Куриерските фирми предлагат тази услуга, да ти вземат входящия номер на документа, който изпращаш. Така е защитена от уволнение, ако не е в изпитателен срок, а на постоянен договор. По телефона е по-скоро рисковано за нея.
Последна промяна flip на 23 Май 2019, 11:57, променена общо 1 път
flip
 
Мнения: 203
Регистриран на: 25 Окт 2018, 11:36

Re: Как и кога да кажа на шефа, че съм бременна?

Мнениеот Rainy mood » 23 Май 2019, 11:55

Аз казах на шефа ми веднага след като съобщих на моя мъж. Работя с много хора и няма кой да ме замести. Беше по-коректно да го предупредя, ако случайно ми стане лошо или нещо такова. Той пък е баща на две деца и много добре ме разбра, дори ми облекчи работата.
Rainy mood
 
Мнения: 39
Регистриран на: 08 Фев 2019, 10:53

Re: Как и кога да кажа на шефа, че съм бременна?

Мнениеот Дони_ка » 23 Май 2019, 12:02

Не става ясно на изпитателен срок ли е, на временен или постоянен договор. Това има значение, и то голямо.
Ако е на постоянен трудов договор, можеш да съобщи, когато пожелае. Ако си със срочен договор, с изпитателен срок, в полза на работодателя и смята, че може да си загуби работата, май е по-добре да изчака. Работодателите могат да проявят разбиране и например друг човек да поеме тежката работа, а тя да си изпълнява другите задължения.
Аз лично не съм подавала никакви уведомления. Помолих за разговор и им съобщих. Обажда се по телефона, казва им и това е. Ако смята, че са измамници, които ще се опитат да я прецакат по някакъв начин, да им пусне писмено уведомление по пощата с обратна разписка. :wink:
Дони_ка
 
Мнения: 30
Регистриран на: 06 Мар 2019, 10:20

Re: Как и кога да кажа на шефа, че съм бременна?

Мнениеот Петя Георгиева » 23 Май 2019, 12:03

Но не само обратна разписка. Без входящ номер, не може да докаже, че са го получили официално. Случвало ми се е и беше такова въртене и надцакване, не е истина. Чиста работа е с дата и входящ номер.
Аватар
Петя Георгиева
 
Мнения: 168
Регистриран на: 31 Окт 2018, 09:45

Re: Как и кога да кажа на шефа, че съм бременна?

Мнениеот viviann » 23 Май 2019, 12:06

Всъщност, проблем ще има само ако е в изпитателен срок. Иначе няма никаква заплаха за нея.
Аз казах в средата на 3-ия месец, проблем нямаше, дори напротив - зарадваха се. Не са ми искали какъвто и да било документ.
Взима си документа от АГ (ако държат на него), входира го в деловодството на фирмата и това е. Ако е на изпитателен срок, да изчака, по възможност...
viviann
 
Мнения: 161
Регистриран на: 24 Окт 2018, 15:16

Re: Как и кога да кажа на шефа, че съм бременна?

Мнениеот Ая123 » 23 Май 2019, 12:11

Не, не е на изпитателен срок. Надявам се да няма проблеми!
Ая123
 
Мнения: 111
Регистриран на: 17 Дек 2018, 11:52


Назад към Бременност, раждане и майчинство

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта