Има ли антибиотици в месото? Как може да се предпазим?

Споделете всичко, което ви вълнува – любопитни факти, мнения или размишления. Общи приказки по общи теми.

Има ли антибиотици в месото? Как може да се предпазим?

Мнениеот Пламена И. » 21 Ное 2019, 12:07

Все по-често се замислям какво месо всъщност ядем и с какво храним семейството и децата си... Всички знаем, че селскостопанските животни се лекуват с антибиотици и им дават медикаменти за по-бърз растеж. Аз лично съм убедена за пилешкото месо, защото често ми се е случвало да има странен мирис и вкус след като го сготвя...

Учудих се обаче, като разбрах, че освен за лечение и растеж на животните, вече готовото месо се третира с антибиотици, за да се запазят продуктите по-дълго време...Това се правило дори с рибата и млякото... Чудя се законно ли е? А уж има контрол!

Като се позаинтересувах и прочетох някои неща, направо се уплаших. Хората пишат, че постоянното приемане на антибиотици с храната, макар и да са в много малки количества, правят микробите и вирусите резистентни към тях и после при лечението лекарствата не ни действат.

Въпросът ми е как може да се предпазим от това очевидно масово явление? Ако варя месото и изхвърлям първия бульон, дали това намалява съдържанието на антибиотици? Има ли някакъв начин да се предпазим?
Пламена И.
 
Мнения: 164
Регистриран на: 07 Окт 2019, 11:23

Re: Има ли антибиотици в месото? Как може да се предпазим?

Мнениеот lyuta_chushka95 » 21 Ное 2019, 19:47

Разбира се, че има, макар нашите здравни власти да твърдят друго. С варене на месото и изхвърляне на бульона няма да решиш проблема. Има два начина: или да спрете месото, или да го купувате само от проверени търговци.
Аватар
lyuta_chushka95
 
Мнения: 383
Регистриран на: 21 Авг 2019, 10:55

Re: Има ли антибиотици в месото? Как може да се предпазим?

Мнениеот iriny » 21 Ное 2019, 20:12

lyuta_chushka95 написа:Разбира се, че има, макар нашите здравни власти да твърдят друго. С варене на месото и изхвърляне на бульона няма да решиш проблема. Има два начина: или да спрете месото, или да го купувате само от проверени търговци.


То като че ли да откажеш месото ще е по-лесно отколкото да намериш надеждни търговци... Най-вероятно трябва да познаваш производителя... Но доколкото разбрах това за антибиотиците се отнася и за рибата, млякото, яйцата... И тях ли трябва да откажем? То тогава става въпрос за вегетарианство...
iriny
 
Мнения: 388
Регистриран на: 07 Авг 2019, 12:17

Re: Има ли антибиотици в месото? Как може да се предпазим?

Мнениеот marchinko73 » 02 Дек 2019, 12:08

Ама, моля ви се, няма никакви такива неща в месото! Тва са психиращи и отклоняващи вниманието на обществото слухове! :lol: А иглата от спринцовка в пържолата е щото животното са го реанимирали и е било на системи.
Аватар
marchinko73
 
Мнения: 440
Регистриран на: 22 Авг 2019, 10:00

Re: Има ли антибиотици в месото? Как може да се предпазим?

Мнениеот iriny » 04 Дек 2019, 14:57

marchinko73 написа:Ама, моля ви се, няма никакви такива неща в месото! Тва са психиращи и отклоняващи вниманието на обществото слухове! :lol: А иглата от спринцовка в пържолата е щото животното са го реанимирали и е било на системи.


Оценявам чувството ти за хумор, но никак не ми е смешно! Явно тъпчат месото с всякакви боклуци. Контрол - никакъв, а от БАБХ протестират и искат повишаване на заплатите...
iriny
 
Мнения: 388
Регистриран на: 07 Авг 2019, 12:17

Re: Има ли антибиотици в месото? Как може да се предпазим?

Мнениеот petyo62 » 05 Дек 2019, 18:08

Единствения начин да ядем чисто месо според мен е да си го отглеждаме или да го купуваме от познати на село. В града няма как да стане, значи или се примиряваме и купуваме каквото ни предлагат, или си заминаваме на село. :smile:
petyo62
 
Мнения: 222
Регистриран на: 04 Сеп 2019, 12:18

Re: Има ли антибиотици в месото? Как може да се предпазим?

Мнениеот Мики Маус » 06 Дек 2019, 13:05

petyo62 написа:Единствения начин да ядем чисто месо според мен е да си го отглеждаме или да го купуваме от познати на село. В града няма как да стане, значи или се примиряваме и купуваме каквото ни предлагат, или си заминаваме на село. :smile:


След пенсия (ако доживеем) може и да си заминем на село, ама докато работим по големите градове - няма как. :smile:
Аватар
Мики Маус
 
Мнения: 304
Регистриран на: 23 Авг 2019, 10:49

Re: Има ли антибиотици в месото? Как може да се предпазим?

Мнениеот Тонина90 » 06 Дек 2019, 15:07

Напълно е нормално да има антибиотици в месото. Вие какво искате, да не се лекуват животните ли?
Тонина90
 
Мнения: 45
Регистриран на: 16 Сеп 2019, 11:42

Re: Има ли антибиотици в месото? Как може да се предпазим?

Мнениеот Пламена И. » 08 Дек 2019, 19:38

Тонина90 написа:Напълно е нормално да има антибиотици в месото. Вие какво искате, да не се лекуват животните ли?


Няма как да се избегнат антибиотиците, когато става въпрос за лекуване на животните, но проблемът е в медикаментите за по-бърз растеж и третирането на месото, за да се запази по-дълго. Това според мен не е редно.
Пламена И.
 
Мнения: 164
Регистриран на: 07 Окт 2019, 11:23

Re: Има ли антибиотици в месото? Как може да се предпазим?

Мнениеот tano » 10 Дек 2019, 17:14

За съжаление вече за чисти, здравословни и био храни едва ли може да се говори. И месото, и плодовете, и зеленчуците се обработват с химикали. Като резултат - ядем предимно химия. Не може да си говорим за екологично чисти продукти, щом въздухът и водата са замърсени. Единственото, за което можем де се надяваме, е химията в храната да е в допустимите норми, определени от здравните власти. :wink:
tano
 
Мнения: 121
Регистриран на: 07 Авг 2019, 11:03

Следваща

Назад към Общи приказки

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта