Паста Хариса – полезна ли е за здравето? Може ли да се приготви в домашни условия?

Любими рецепти, интересни вариации, модерни ястия, съвети при готвене

Паста Хариса – полезна ли е за здравето? Може ли да се приготви в домашни условия?

Мнениеот mimeto96 » 11 Дек 2019, 11:33

Както ви казах – не съм много добра в готвенето, но имам желание да се науча. Дори мисля да се запиша на курс по готварство.
Сега искам да ви попитам използвате ли паста Хариса при приготвянето на някои ястия? Често попадам на нея в описанието на различни рецепти. Разбрах, че е това е тунизийска подправка, която е характерна с пикантния си вкус. Видях, че я предлагат в Лидл. Не съм я пробвала до сега. Бих искала да приготвям здравословна храна за мен и приятеля ми. Ако наистина пастата Хариса е толкова люта, дали все пак това е полезно за здравето?
Може ли да се приготвя в домашни условия и има ли вариант да си я направя по-малко пикантна? За мен всъщност няма проблем, но приятелят ми не обича много люто.
mimeto96
 
Мнения: 260
Регистриран на: 04 Сеп 2019, 09:55

Re: Паста Хариса – полезна ли е за здравето? Може ли да се приготви в домашни условия?

Мнениеот CinemaFreak » 11 Дек 2019, 12:19

Приятелко, нищо лютиво не е здравословно. Може да е вкусно, но не и здравословно. Какво представлява тази паста Хариса?
CinemaFreak
 
Мнения: 86
Регистриран на: 26 Фев 2018, 10:34

Re: Паста Хариса – полезна ли е за здравето? Може ли да се приготви в домашни условия?

Мнениеот mimeto96 » 11 Дек 2019, 13:01

CinemaFreak написа:Приятелко, нищо лютиво не е здравословно. Може да е вкусно, но не и здравословно. Какво представлява тази паста Хариса?


Честно казано и аз съм на това мнение за лютото, макар че много го обичам... А доколкото разбрах основните съставки на пастата Хариса са люти чушки, чесън, кориандър, кимион, лимонов сок и зехтин. Чудя се, ако заменя лютите чушки с обикновени, непарливи, дали ще се получи...
mimeto96
 
Мнения: 260
Регистриран на: 04 Сеп 2019, 09:55

Re: Паста Хариса – полезна ли е за здравето? Може ли да се приготви в домашни условия?

Мнениеот lyuta_chushka95 » 11 Дек 2019, 16:08

CinemaFreak написа:Приятелко, нищо лютиво не е здравословно. Може да е вкусно, но не и здравословно. Какво представлява тази паста Хариса?


Извинявай, но не мога да се съглася с теб! Според последните проучвания лютото е полезно и то в няколко направления: за сърцето, за кръвното налягане, понижава риска от раково заболяване, за теглото... Помага при настинка и грип и дори се смята, че подобрява съня и настроението. :wink:
Аватар
lyuta_chushka95
 
Мнения: 383
Регистриран на: 21 Авг 2019, 10:55

Re: Паста Хариса – полезна ли е за здравето? Може ли да се приготви в домашни условия?

Мнениеот iriny » 12 Дек 2019, 13:11

Не във всички случаи лютото е полезно... Едва ли ще е добре, ако имаш чувствителен стомах, гастрит или язва.
iriny
 
Мнения: 388
Регистриран на: 07 Авг 2019, 12:17

Re: Паста Хариса – полезна ли е за здравето? Може ли да се приготви в домашни условия?

Мнениеот ganka67 » 13 Дек 2019, 12:29

Тази паста се приготвя много лесно в домашни условия, стига да имаш необходимите продукти, но пък тях ги има навсякъде. Според мен няма да е проблем да замениш лютите чушки с по-малко пикантни. Пробвай, сигурно ще се получи. :wink:
А рецептата може да видиш тук: Лютива паста Хариса. Показано е как става и със снимки.
ganka67
 
Мнения: 169
Регистриран на: 15 Окт 2019, 13:53

Re: Паста Хариса – полезна ли е за здравето? Може ли да се приготви в домашни условия?

Мнениеот mimeto96 » 16 Дек 2019, 17:54

ganka67 написа:Тази паста се приготвя много лесно в домашни условия, стига да имаш необходимите продукти, но пък тях ги има навсякъде. Според мен няма да е проблем да замениш лютите чушки с по-малко пикантни. Пробвай, сигурно ще се получи. :wink:
А рецептата може да видиш тук: Лютива паста Хариса. Показано е как става и със снимки.


Благодаря! Ще пробвам. Дано да ми се получи! :wink:
mimeto96
 
Мнения: 260
Регистриран на: 04 Сеп 2019, 09:55


Назад към Рецепти и полезни съвети

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта