Изборът на училище и професионалното ориентиране

Съвети за родители, отношения между тийнейджъри и възрастни, трудни въпроси

Изборът на училище и професионалното ориентиране

Мнениеот Димка Кънева » 23 Авг 2012, 12:44

Къде да продължа образованието си?!
Това е въпрос, който си задават не само седмокласниците и дванадесетокласниците, но и останалите ученици, техните родители.
Отговор на този въпрос може да се получи при провеждане на консултации по професионално ориентиране с организационен психолог, училищен психолог или кариерен консултант.
Решението за избор на училище, в което да се продължи образованието е тясно свързано с изборът на професия, с която ще си изкарваме прехраната в трудоспособна възраст!
Оптималният избор, който можем да направим за себе си е да се насочим към професионално направление, което в най-голяма степен отговаря на нашите възможности, личностни качества и способности. Защото няма конкурентни професии - има конкурентни специалисти, т.е. добри и търсени специалисти във всички професионални сфери на живота!
Няма нито една професия, в която всички дейности да са приятни и интересни! Всяка професия има своите приятни и нелицеприятни страни! В своя избор трябва да проучим в по-голяма степен неприятните страни и да преценим до колко можем да се справим с тях, така че, да не ни изхабяват и изтощават до краен предел.
Успех в избора на училище и професия!
Вие родители, дайте възможност на децата си сами да направят професионалният си избор, защото това ще бъдат техните професии и в голяма степен ще предопределят успеха в живота им! Вашите нереализирани мечти и професии си остават ВАШИ, а не техни, не го забравяйте! А бъдещето е на децата Ви, с техните мечти и индивидуални възможности!
:D
Димка Кънева
 
Мнения: 36
Регистриран на: 30 Дек 2011, 22:55
Местоположение: Стара Загора

Re: Изборът на училище и професионалното ориентиране

Мнениеот Камелия » 04 Сеп 2012, 15:42

Димка Кънева написа:Къде да продължа образованието си?!
Това е въпрос, който си задават не само седмокласниците и дванадесетокласниците, но и останалите ученици, техните родители.
Отговор на този въпрос може да се получи при провеждане на консултации по професионално ориентиране с организационен психолог, училищен психолог или кариерен консултант.
Решението за избор на училище, в което да се продължи образованието е тясно свързано с изборът на професия, с която ще си изкарваме прехраната в трудоспособна възраст!
Оптималният избор, който можем да направим за себе си е да се насочим към професионално направление, което в най-голяма степен отговаря на нашите възможности, личностни качества и способности. Защото няма конкурентни професии - има конкурентни специалисти, т.е. добри и търсени специалисти във всички професионални сфери на живота!
Няма нито една професия, в която всички дейности да са приятни и интересни! Всяка професия има своите приятни и нелицеприятни страни! В своя избор трябва да проучим в по-голяма степен неприятните страни и да преценим до колко можем да се справим с тях, така че, да не ни изхабяват и изтощават до краен предел.
Успех в избора на училище и професия!
Вие родители, дайте възможност на децата си сами да направят професионалният си избор, защото това ще бъдат техните професии и в голяма степен ще предопределят успеха в живота им! Вашите нереализирани мечти и професии си остават ВАШИ, а не техни, не го забравяйте! А бъдещето е на децата Ви, с техните мечти и индивидуални възможности!
:D

Звучи ми като брошура в кампания за набиране на ученици за професионални гимназии. Кое дете е професионално ориентирано? Ти знаела ли си в 7 клас каква ще бъде бъдещата ти професия?
Камелия
 
Мнения: 183
Регистриран на: 27 Мар 2012, 14:56

Re: Изборът на училище и професионалното ориентиране

Мнениеот southern_sun » 04 Сеп 2012, 16:00

Преди няколко години съм посещавала курс за кариерни консултанти, но не ми се вижда сериозна тази работа. Една женица ни губи времето три месеца в попълване на тестове, бланки и въпросници. Може един ден тази професия да намери място в страната ни, но за сега не ми се вижда приложима.
southern_sun
 
Мнения: 1182
Регистриран на: 31 Мар 2011, 21:36

Re: Изборът на училище и професионалното ориентиране

Мнениеот Margo » 06 Ное 2012, 16:20

Да ви кажа, честно аз също не съм била кой знае колко ориентирана професионално в училище, но пък за сметка на това вече съм достатъчно добре ориентирана, само където няма свободни позиции за професията, която искам да упражнявам.
Та попадна ми нещо интересно, което искам да споделя с все още неориентираните тинейджъри.
Списък с професиите с най-много психопати! Като първо нека дефинираме думата психопат. Това въобще не означва човек с резачка или брадва да ви преследва. Психопатът е съвсем обикновен човек лишен от всякакви емоции,чувства (особено страх),притежаващ способността да издържа на стрес, липса на емпатия, коравосърдечност, липса на чувство за вина, егоцентричност, импулсивност и антисоциално поведение, манипулативност и склонност към паразитен начин на живот и престъпления.

Професиите, сред които най-често има психопати са:

1. Главен изп. директор
2. Адвокат
3. Работа в медии
4. Продавач
5. Хирург
6. Журналист
7. Полицай
8. Църковен служител
9. Готвач
10. Държавен служител

Професиите, сред които психопати се срещат по-рядко са:

1. Здравни работници
2. Медицинска сестра
3. Терапевт
4. Занаятчия
5. Козметик/фризьор
6. Служител в благотворителна организация
7. Учител
8. Творческа работа
9. Лекар
10. Счетоводител

Смятам, че с този мой коментар ще ви помогна при избора на професия :lol:
Margo
 
Мнения: 691
Регистриран на: 08 Апр 2011, 20:46

Re: Изборът на училище и професионалното ориентиране

Мнениеот Anila » 22 Дек 2012, 00:54

Аз съм на 21 години и тепърва се ориентирах с това какво искам да уча наистина.Преди това желанието ми беше да уча в строителна гимназия,още от 6 клас исках точно това.След това исках да следвам във ВИАС.Мислих си,че съм много ориентирана,но след 2 години във ВИАС се оказа точно обратното.Изгубих три години и много ме е яд за тях,защото можех още от самото начало да запиша нещо друго.Но явно така е трябвало да стане.И не винаги първия ни избор е правилния.Човек цял живот се учи и цял живот може да си остане неориентиран :D
Anila
 
Мнения: 23
Регистриран на: 20 Дек 2012, 12:40

Re: Изборът на училище и професионалното ориентиране

Мнениеот Gabbriella » 02 Яну 2013, 14:07

Аз съм 11 клас в Гимназия по икономика и мениджмънт и се бях насочила към Свищов, но един господин проведе разговор с мен относно това къде искам да отида и знанията ми по предмета му (статистика и математика) и ме насочи към СУ или университет извън България. Това тотално ме обърка. Сега се готвя за САТ, който не съм сигурна, че ще бъде особено успешен, но все пак ще се пробвам. Та какво мислите вие за СУ например? :?
Gabbriella
 
Мнения: 5
Регистриран на: 02 Яну 2013, 13:53

Re: Изборът на училище и професионалното ориентиране

Мнениеот Elica » 26 Ное 2014, 16:32

А като си помисля, че има и много деца, които изобщо не знаят къде искат да учат..
Аватар
Elica
 
Мнения: 1721
Регистриран на: 26 Ное 2014, 09:37

Re: Изборът на училище и професионалното ориентиране

Мнениеот Mon_ton » 13 Дек 2014, 16:07

Anila написа:Аз съм на 21 години и тепърва се ориентирах с това какво искам да уча наистина.Преди това желанието ми беше да уча в строителна гимназия,още от 6 клас исках точно това.След това исках да следвам във ВИАС.Мислих си,че съм много ориентирана,но след 2 години във ВИАС се оказа точно обратното.Изгубих три години и много ме е яд за тях,защото можех още от самото начало да запиша нещо друго.Но явно така е трябвало да стане.И не винаги първия ни избор е правилния.Човек цял живот се учи и цял живот може да си остане неориентиран :D

Докато си намери човек призванието, дори е похвално, че в 6 клас си имала идея какво искаш. При мен нещата бяха по-различни, родителите ми бяха решили какво и къде трябва да уча и не ми оставиха никакъв избор. :(
Аватар
Mon_ton
 
Мнения: 2768
Регистриран на: 24 Ное 2014, 15:54

Re: Изборът на училище и професионалното ориентиране

Мнениеот rabotnata pchela » 17 Дек 2014, 11:39

хаха, отгоре според онзи пример, излиза, че аз съм част от професиите на психопатите :mrgreen: :lol: :lol:
Аватар
rabotnata pchela
 
Мнения: 4772
Регистриран на: 24 Ное 2014, 11:53

Re: Изборът на училище и професионалното ориентиране

Мнениеот Malina » 21 Дек 2014, 18:19

Margo, направо ме хвана страх, все съм работила психарски професии :)) :mrgreen:
Не искам просто да живея - искам първо да обичам, а между другото да живея!
Аватар
Malina
 
Мнения: 2309
Регистриран на: 02 Дек 2014, 10:33

Следваща

Назад към Тийн свят

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта