Продават ли фалшиви продукти в евтините аптеки в България?

Болници, медицински центрове, лекарски кабинети, аптеки - полезна информация и мнения на пациенти!

Продават ли фалшиви продукти в евтините аптеки в България?

Мнениеот Ionka » 08 Мар 2013, 16:28

Не знам дали съм на правилното място да споделя проблема си, но нека да се опитам. От години майка ми е на лечение по здравна каса с много скъпи лекарства, които за щастие, само доплащаме. Майка ми е с хронично сърдечно заболяване, на ниска пенсия е и естествено, избира най-евтините аптеки.
В последните няколко години се случва нещо наистина странно. През няколко месеца състоянието и се влошава, налага се да вдигне дозата на лекарствата, нормализира се, след това пък и става лошо, лекарите пък намалят приема.
Добре познавам лекуващият лекар /съученик ми е/ и като го попитах какво се случва, той смотолеви, че може да е от лекарствата. По негови наблюдения, в някои от най-евтините аптеки продават много популярни и скъпи лекарства с фалшиви партидни номера /тоест, време след срока на годност/ или имитации, внос от къде ли не. И в двата случая – ефектът им е много, много по-слаб от очакваното. Пациентите пият и често въобще не заглеждат нито опаковки, нито други знаци – все пак това са предимно пенсионери, с лошо зрение, които лесно могат да бъдат измамени.
Най-накрая се оказва, че започва някакво лечение с разчетени от лекар дози, пият се, но ефектът им е или нулев или много слаб. Пациентът отива при лекаря, той му удвоява или утроява дозата. Ако попаднат на нормалния лекарствен продукт, автоматично предозират или по изкуствен начин вдигат дозите, без да има обективна предпоставка за това, което е много, много вредно. Преценете сами до какво може да ви доведе това...месец нелекуване или месец свръхдози.

Не съм лекар, но смятам себе си за грамотен човек. По никакъв начин не мога да разбера обаче:
- какво да гледам, за да не купувам съмнителни продукти
- има ли аптечни вериги с лоша слава?
- Към кого да отнеса случая на майка ми? Тя си пази всичките опаковки /стар човек, знаете, всичко пази/, има ли полза от тях, да сравним партидни номера. Виждам, че има явно разминаване в картона на опаковките, няколко нюанса и в цветовете, не знам дали е нормално или това е ясна причина да бъда притеснена.

Ще се радвам да ми помогнете, както и да споделите вашето мнение, може би аз бъркам...или лекуващият и лекар е просто предубеден срещу евтините аптеки.
Ionka
 
Мнения: 1
Регистриран на: 08 Мар 2013, 14:38

Re: Продават ли фалшиви продукти в евтините аптеки в Българи

Мнениеот geriva » 11 Мар 2013, 11:51

Лично аз не съм попадала (или си мисля, че не съм попадала) на фалшиви лекарства.
Дори не съм се съмнявала, признавам...Щом е закупено от аптека, предполагах, че контролът е гарантиран.
Но провокирана от темата, "поразрових" и открих статии, в които наистина се споменава за наличието на фалшиви лекарства в аптечната мрежа. Оказва се, че застрашена е не само България, а и цяла Европа.
Ето цитат от bpost.bg.
В него е описано какви законови мерки ще бъдат взети, за да се предотврати тази порочна практика и към кого да се обърнем, ако попаднем на фалшиви лекарства.


Нови законови мерки срещу фалшивите лекарства ще влязат в сила у нас в следата на следващата година.

Черен триъгълник, обърнат с върха надолу, ще ни пази за в бъдеще от фалшиви лекарства.

Новият символ предстои да бъде въведен с европейска директива за безопасност на медикаментите и чрез промени в българския закон за лекарствата.

Измененията в нормативната уредба у нас, с които пациентите ще се пазят от фалшиви лекарства, ще влязат в сила в средата на следващата година, а цялата система в Европа това ще заработи през 2015 г.

Това стана ясно на семинар за новото законодателство за лекарствената безопасност.

Сред промените е и правото, което се дава на пациента сам да сигнализира срещу негодни лекарства, които не дават нужния ефект или пък предизвикват странични реакции. Това ще може да става директно в Изпълнителната агенция по лекарствата, а не както досега чрез сигнал на пациента до фармацевти и лекари. Това съобщи преподавателят в Медицинския универститет Иван Гетов.

На лекарствата предстои да се въведе своеобразен баркод, който също ще е гаранция за безопасност.

Това пък съобщи шефката на здравната комисия в парламента Даниела Дариткова. Става дума за унифицирано кодиране, първите няколко знака от което ще са уникални за страната, а следващите – за Евросъюза. То ще дава информация за производителя, движението и други данни за медикамента.

Никой от главните действащи лица на семинара не се ангажира да даде информация какъв е процентът на фалшиви лекарства на пазара у нас. Всички обаче бяха категорични, че дори и да го има, той е изключително нисък.

Най-голям проблем при разпространението на фалшиви лекарства е в интернет сайтовете за продажбата им.

В последните месеци са били затворени над 18 хиляди такива в целия свят. У нас напоследък са се появили сайтове за продажба на фалшиви лекарства за лечение на паркинсон, за диабет, за онкозаболявания, отслабване, полова слабост и др.

Затова новите директиви планират тези сайтове също да имат знак, идентификационен номер и препратка към Изпълнителната агенция по лекарствата, които да доказват, че те не предлагат ментета.
geriva
 
Мнения: 336
Регистриран на: 18 Фев 2013, 11:45

Re: Продават ли фалшиви продукти в евтините аптеки в Българи

Мнениеот Evgenia » 11 Мар 2013, 12:35

Съвсем наскоро си изпатих от бяла козметика, закупена от една аптека, чиято слава е, че предлага продуктите на ниска цена (няма да споменавам имена). Та въпросният крем се оказа с изтекъл срок на годност и кожата на лицето ми се обрина. Появиха се червени петна и сърбеж.
По принцип следя стриктно годността на всички продукти, които купувам и кремът си беше в срок на годност. Това ме навежда на мисълта, че етикетът е подменен…Евтиното излиза скъпо! Сега какво да правя с този обрив? Бихте ли ме посъветвали…
Evgenia
 
Мнения: 145
Регистриран на: 05 Мар 2013, 14:02

Re: Продават ли фалшиви продукти в евтините аптеки в Българи

Мнениеот jasmin » 11 Мар 2013, 14:40

Evgenia написа:Съвсем наскоро си изпатих от бяла козметика, закупена от една аптека, чиято слава е, че предлага продуктите на ниска цена (няма да споменавам имена). Та въпросният крем се оказа с изтекъл срок на годност и кожата на лицето ми се обрина. Появиха се червени петна и сърбеж.
По принцип следя стриктно годността на всички продукти, които купувам и кремът си беше в срок на годност. Това ме навежда на мисълта, че етикетът е подменен…Евтиното излиза скъпо! Сега какво да правя с този обрив? Бихте ли ме посъветвали…


И аз наскоро бях си закупила лосион за тяло от подобна аптека със съмнително ниски цени. Нанасяйки кремът върху тялото си получих адски сърбеж и после неприятно зачервяване. Съветвам те да се обърнеш към кожен лекар. На мен ми изписаха антибиотици, които закупих от нормална аптека, на която не пише Аптека с народни цени например. Успех
Аватар
jasmin
 
Мнения: 54
Регистриран на: 29 Юли 2012, 09:08

Re: Продават ли фалшиви продукти в евтините аптеки в Българи

Мнениеот Evgenia » 11 Мар 2013, 15:48

И аз наскоро бях си закупила лосион за тяло от подобна аптека със съмнително ниски цени. Нанасяйки кремът върху тялото си получих адски сърбеж и после неприятно зачервяване. Съветвам те да се обърнеш към кожен лекар. На мен ми изписаха антибиотици, които закупих от нормална аптека, на която не пише Аптека с народни цени например. Успех

Благодаря за съвета! Действително ще се обърна към специалист и вече ще внимаван откъде пазаря. "Парен...каша духа"
Evgenia
 
Мнения: 145
Регистриран на: 05 Мар 2013, 14:02

Re: Продават ли фалшиви продукти в евтините аптеки в Българи

Мнениеот geriva » 11 Мар 2013, 16:59

Дори един козметичен крем може да нанесе сериозни поражения...какво остава за лекарствата :(
Трябва да се внимава...въпреки, че това по принцип не бива да е наша работа.
Аз за себе си знам: никога не разрешавам да ми пробутват алтернатива на изписаното от лекаря лекарство. Освен това, винаги избирам по-скъпия вариант (ако има два аналога, разбира се)
Лошото е, че никой не е застрахован...
geriva
 
Мнения: 336
Регистриран на: 18 Фев 2013, 11:45


Назад към Здравни адреси

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта