Чучулиги или сови – попитай биологичният си часовник

Споделете всичко, което ви вълнува – любопитни факти, мнения или размишления. Общи приказки по общи теми.

Чучулиги или сови – попитай биологичният си часовник

Мнениеот Evgenia » 12 Апр 2013, 09:49

сова или чучулига.jpg
сова или чучулига.jpg (8.55 KiB) Прегледано 3548 пъти
Кажи ми кога спиш, за да ти кажа какъв си? Деленето на хората на “сови” и “чучулиги” не е условно понятие, а научен факт. Общоприетият ритъм на сън е спане през нощта и активност през деня. Често обаче се получава така, че бодърстваме до късно нощем, дори до малките часове и събуждането сутрин е мисия невъзможна. Изборът да си по – активен вечер не е прищявка и зависи от вътрешния биологичен часовник, които регулира апетита и обмяната на веществата. Хората с по - бърз биологичен часовник заспиват по-рано вечер и са ранобудни. Обратно стоят нещата при хората с по - бавен циркаден ритъм. Те са предразположени да будуват до късно нощем и да се събуждат мъчително сутрин. Според специалистите гените имат определяща роля за това с какви темпове да работи биологичният часовник. Освен тях обаче, ритъмът ни може да се промени и от други фактори като начина ни на живот, работа на смени, купони до малките часове, напредването на възрастта, прием на медикаменти и др. Хората, които се чувстват свежи и бодри сутрин, спадат към групата на “чучулигите”. Тези, които имат проблем със сутрешният будилник, а нощем се чувстват свежи и продуктивни пък са наречени “сови”. Препоръчително е, ако започвате работа рано, а сте тип „сова”, поне в почивните дни да релаксирате като следвате вътрешния си биологичен часовник, тъй като деленето на хората на “сови” и “чучулиги” не е условно понятие, а научен факт. Аз определено съм от совите? А вие? Скарани ли сте с будилника? Чучулига или сова сте?
Evgenia
 
Мнения: 145
Регистриран на: 05 Мар 2013, 14:02

Re: Чучулиги или сови – попитай биологичният си часовник

Мнениеот Siss » 12 Апр 2013, 11:58

Сова! За сметка на среднощните творчески идеи...сутринта не ми е от адекватните моменти....
Siss
 
Мнения: 279
Регистриран на: 11 Дек 2012, 13:11

Re: Чучулиги или сови – попитай биологичният си часовник

Мнениеот ninars » 12 Апр 2013, 15:11

Определено не мога да се похваля, че сутрин съм свежи и бодра и изобщо адекватна, затова определено не съм “чучулига”. Аз съм си чиста совичка :P
ninars
 
Мнения: 345
Регистриран на: 10 Дек 2012, 19:51

Re: Чучулиги или сови – попитай биологичният си часовник

Мнениеот sunnyr » 18 Апр 2013, 14:04

Иска ли питане? Категорично и аз съм чучулига.
sunnyr
 
Мнения: 155
Регистриран на: 16 Яну 2013, 13:26

Re: Чучулиги или сови – попитай биологичният си часовник

Мнениеот ninars » 18 Апр 2013, 15:10

И като попрочетох инфо по темата разбрах, че ако не се съобразяваме с типа, които сме, може да си навредим. Промените в биологичния часовник могат да доведат до постоянна умора, стрес и дори депресия. Затова е добре да нагодим дейността си към собствения часовник.
ninars
 
Мнения: 345
Регистриран на: 10 Дек 2012, 19:51

Re: Чучулиги или сови – попитай биологичният си часовник

Мнениеот Evgenia » 28 Юни 2013, 12:18

Мисля, че съм сова...Натискам няколко пъти бутона на алармата, в резултат на което се успивам и нямам време за кафе, съответно излизам в най - кривото възможно настроение...
Evgenia
 
Мнения: 145
Регистриран на: 05 Мар 2013, 14:02

Re: Чучулиги или сови – попитай биологичният си часовник

Мнениеот vessy » 30 Юли 2013, 10:51

Ами и аз обичам да си поспивам, но се старая да не го правя често. Редица изследвания твърдят, че ранобудниците проявяват по - малко признаци на депресия и тревожност. Освен това са по - стройни. Може би, защото е по - вероятно да закусват. ;)
vessy
 
Мнения: 76
Регистриран на: 25 Юли 2013, 10:36

Re: Чучулиги или сови – попитай биологичният си часовник

Мнениеот Мики Маус » 29 Авг 2019, 16:56

Нито съм чучулига, нито сова. Вечер рано заспивам и трудно се будя сутрин. Изводът е, че съм от третия вид - постоянно уморен паток! :lol:
Аватар
Мики Маус
 
Мнения: 304
Регистриран на: 23 Авг 2019, 10:49


Назад към Общи приказки

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта