Домашен марципан

Любими рецепти, интересни вариации, модерни ястия, съвети при готвене

Домашен марципан

Мнениеот nushi.kisyova » 22 Ное 2013, 14:10

Въпреки, че хората свързват думата „марципан” с несполучливото шоколадово подобие от миналото, всъщност няма никаква прилика с истинският марципан.
Той се прави от бадеми, които се смилат на паста, заедно със захар и се получава невероятно изкушение.

Обичам често да се забърквам в сладкарски изненади, покрай тях научих и рецептата за домашен марципан, който се приготвя сравнително лесно. Най-често се използва, за да се обгърнат тортите с него, но винаги е голямо щастие за децата, когато остане.

След всички обяснения пускам и рецептата:

350гр.бадеми се накисват в гореща вода за половин час, обелват се, а след това се оставят да изсъхнат. След като са вече сухи се смилат възможно най-фино, като се смесват със 175гр. кристална захар.
След получаване на хубава паста се прави кладенче, в което се счуква едно яйце и 2 ч.л. лимонов сок.
Трябва да се получи гъста паста, която да се изсипва върху плод поръсен с 175гр. пудра захар и се меси до получаване на гладка смес. След това се увива в домакинско фолио и се поставя в хладилник (оставен на въздух подсъхва много лесно).

Понеже имам вкъщи домакинска везна, затова и давам точните грамове, но винаги може да се експериментира или „на око”.
Пожелавам ви много сладкарски приключения!
nushi.kisyova
 
Мнения: 252
Регистриран на: 19 Ное 2013, 12:42

Re: Домашен марципан

Мнениеот Fancy » 22 Ное 2013, 14:13

Екстра рецепта - тъкмо навреме. Смея да се похваля, че правя много вкусни торти, но рядко имат, кой знае какъв вид, но мисля, че това е моето спасение. Супер рецепта! :)
Fancy
 
Мнения: 497
Регистриран на: 19 Окт 2013, 11:25

Re: Домашен марципан

Мнениеот Sophia.G » 24 Юли 2014, 14:31

Това е известно още и като "масапан" - прословутият еврейски сладкиш, много, много вкусен.
Sophia.G
 
Мнения: 155
Регистриран на: 14 Апр 2014, 22:04

Re: Домашен марципан

Мнениеот S_Milenska » 23 Фев 2015, 13:56

Никога не съм опитвала марципан, мислих, че това е само смес за покриване на торти да речем. :roll:
Аватар
S_Milenska
 
Мнения: 2136
Регистриран на: 18 Ное 2014, 13:46

Re: Домашен марципан

Мнениеот Rali_hr » 23 Фев 2015, 15:55

Този сладкиш не съм го яла сигурно от повече от 25 години, а като бях малка ми беше много любим. Имахме една комшийка, баба Станка страшен марципан правеше :)
Аватар
Rali_hr
 
Мнения: 3333
Регистриран на: 18 Ное 2014, 14:54

Re: Домашен марципан

Мнениеот Mon_ton » 23 Фев 2015, 18:15

За първи път чувамза този сладкиш! :o Обача си обещавам да го пробвам винаги съм б ила любопитна към това, какво са ядяли родителите ми като деца. :mrgreen:
Аватар
Mon_ton
 
Мнения: 2768
Регистриран на: 24 Ное 2014, 15:54

Re: Домашен марципан

Мнениеот Lili_pili » 24 Фев 2015, 16:18

такива социалистически сладкиши аз не обичам, много им е прост вкуса, изобщо не са нито изискани, нито да те карат да се чувстваш специален като ги ядеш.
Когато едно нещо се случи един път, не е задължително да се повтори, но случи ли се два пъти, то със сигурност ще има и трети път.
Аватар
Lili_pili
 
Мнения: 923
Регистриран на: 09 Яну 2015, 09:56

Re: Домашен марципан

Мнениеот mimeto90 » 18 Юни 2015, 14:17

Lili_pili написа:такива социалистически сладкиши аз не обичам, много им е прост вкуса, изобщо не са нито изискани, нито да те карат да се чувстваш специален като ги ядеш.

Хахахха, ти прочете ли рецептата :lol: :lol: По-скоро е скъпарски, отколкото соц, а и далеч не е соц този сладкиш!
mimeto90
 
Мнения: 449
Регистриран на: 18 Дек 2013, 13:15


Назад към Рецепти и полезни съвети

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта