Как правите домашна пастърма?

Любими рецепти, интересни вариации, модерни ястия, съвети при готвене

Как правите домашна пастърма?

Мнениеот silver933 » 16 Ное 2015, 11:25

От скоро ми се иска да си направя домашна пастърма и друг вид мезета, че тези по магазините .. не ми се говори какво съдържат, а и да си призная, даже не знам. :lol:
А и както расте малкия и все му се приискат различни неща предпочитам сам да направя нещата, които ще ядем всички - и ние и той. :roll: А ето това е любимо на всички ни:
Пастърма1.jpg
Пастърма1.jpg (42.02 KiB) Прегледано 5689 пъти

Вие знаете ли как се прави домашната пастърма или суджук, но най-вече първото. От къде избирате качествено месо, как познавате, кое е такова. Сигурни ли сте, че осоляването е достатъчно, за да запази качествено на месото и да го направи безопасно? :roll: Споделяйте как правите пастърмата, че идва време за ядене на сухи мезета! :xmas:
Аватар
silver933
 
Мнения: 2103
Регистриран на: 14 Ное 2014, 16:02

Re: Как правите домашна пастърма?

Мнениеот Rali_hr » 16 Ное 2015, 12:50

Много си падам по домашната пастърма и си правим. Смятам, че осоляването е достатъчно, за да консервира и да изтрепе бактериите. :) Слагаме парчето месо с много сол (около 2кг обикновена готварска сол). Слагаме сол, месото, пак сол хубаво да се покрие и притискаме с нещо много тежко. Ние имаме 2 дъски и ги държим с тази цел а отгоре слагаме 10 литра бутилка с вода да притиска. След 2 дена вадим месото, изкисваме го за ден. :) Оставяме да се изцеди и подсушаваме, овалваме в подправки и на терасата ;) след месец ядем. :mrgreen:
Аватар
Rali_hr
 
Мнения: 3333
Регистриран на: 18 Ное 2014, 14:54

Re: Как правите домашна пастърма?

Мнениеот Andrey » 16 Ное 2015, 12:58

Оффф, дойде и времето на пастърмата! И ние правим като Ралица, тя технологията е една и съща де. Само че го сушим в хладилника, защото става по-бързо. Ама хладилника трябва да е от тея новите, и да няма никво изтичане на вода от никъде.
Аватар
Andrey
 
Мнения: 1730
Регистриран на: 20 Ное 2014, 10:04

Re: Как правите домашна пастърма?

Мнениеот exotic » 16 Ное 2015, 14:07

Аз съм й голям фен, но за хапването, иначе нямам идея как се приготвя, не изглежда сложно да се осоли и да се остави да изсъхне едно месо, ама пак си трябва майсторлък!
exotic
 
Мнения: 360
Регистриран на: 15 Авг 2014, 13:29

Re: Как правите домашна пастърма?

Мнениеот Andrey » 16 Ное 2015, 14:24

exotic написа:Аз съм й голям фен, но за хапването, иначе нямам идея как се приготвя, не изглежда сложно да се осоли и да се остави да изсъхне едно месо, ама пак си трябва майсторлък!

той майсторлъка идва с пробването. :mrgreen:
Аватар
Andrey
 
Мнения: 1730
Регистриран на: 20 Ное 2014, 10:04

Re: Как правите домашна пастърма?

Мнениеот Elica » 16 Ное 2015, 16:26

Много обичам пастърма, признавам си, но само от магазина вземам. Обичам я по-суха, а май домашна такава не съм яла. Как може да стане така?
Аватар
Elica
 
Мнения: 1721
Регистриран на: 26 Ное 2014, 09:37

Re: Как правите домашна пастърма?

Мнениеот Slavena » 16 Ное 2015, 16:54

Правя, защото е много скъпа в магазина. Купувам някакво месо -каквото и да е. Осолявам, после пак във вода за същото време. Слагам чубрица и черен пипер, червен и окачам на терасата. :)
Slavena
 
Мнения: 957
Регистриран на: 10 Дек 2014, 16:45

Re: Как правите домашна пастърма?

Мнениеот lini_leni » 16 Ное 2015, 17:39

Абе, я кажете, че аз не мога да я правя, ама и като си купя не мога да я нарежа, все нарязана си купувам, иначе едни такива дебели ги дялкам, има ли някакви уреди за такова рязане? :roll:
lini_leni
 
Мнения: 491
Регистриран на: 27 Сеп 2013, 12:03

Re: Как правите домашна пастърма?

Мнениеот Фоци » 17 Ное 2015, 16:54

Предполагам всеки знае цената на скъпите колбаси, като суджук, луканка и пастърма каква е?! Доста солена буквално около 30-ина лв. на кг и стигат до ...

Не знам на каква база се ценообразуват (това си е жив обир) при положение, че цената на месото варира от 7-12лв. кг.
Преди 2 седмици си взех 3 кг суров суджук на цена 7,5лв. кг. и 3кг. месо бут (нямаше контра филе) на същата цена и резултата е това, за около 40+лв.купих малко над 4кг. готово, вече се връзва около 10лв. на кило, а рецептата за това е проста и бърза:
Месото се нарязва (на парчета около педя дълги и 3 пръста широки,3-4 см.дебели),почиства се от жилите и се слага в морска сол за 12-15часа в гевгир да се отцеди.Гевгира трябва да е на добро растояние от дъното,за да не опира във оттеклата се вода! Реди се:морска сол,месо,морска сол,месо и така да се покрие всичко най-отгоре със сол. След определените часове, се измива от солта на течаща студена вода,подсушава се добре в кърпа и след това в домаксинска хартия и се овкусява с подправки, като се овалва в тях.
За подправки ползвах ронена чубрица, червен пипер сладък на равни части, черен пипер и лют червен на вкус…….. Пробиват се с губерка и конец се нанизват и се качат с изправени кламери за ченгелчета на простира.После на въженце да съхнат на хладно и проветриво място и ... ……Температурата не трябва да е по-висока от 7градуса С.
ДА ВИ Е СЛАДКО!

Всички подправки са дадени по-долу!
Под гивгира има съд който да събере каквото се оттече ...
Колко е голям долния съд, да не прелее?-Колкото е по-високо от дъното ,толкоз по-добре!
Предпочитам да овъргалям в смес от млени, сухи, но без сол подправки като червен и черен пипер, ронена на ситно чубрица, повечко сминдух, , бял риган, розмарин, джинджифил, може и малко кардамон, чимен /по възможност/ ,чесън на прах. Ваша си фантазия и отговорност - лют ли ще е пипера или не
Някъде има готови смеси за пастърма.Всичко по ваше желание!
Фоци
 
Мнения: 4
Регистриран на: 07 Окт 2015, 14:42

Re: Как правите домашна пастърма?

Мнениеот exotic » 18 Ное 2015, 11:30

Единствената домашна, която съм опитвала беше само с червен пипер и пак беше вкусна, но тази смес от подправки, за която спомена със сминдух, чимен, чубрица и т.н. много ми допадна!
exotic
 
Мнения: 360
Регистриран на: 15 Авг 2014, 13:29

Следваща

Назад към Рецепти и полезни съвети

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта

cron