Ендометриоза и ендометрит - обща информация

Ендометриоза и ендометрит - обща информация

Мнениеот FramarLekari » 22 Дек 2011, 13:57

Какво представлява ендометриозата?

Вътрешната страна на матката - маточната кухина е покрита с лигавица, която се нарича ендометриум. Тази лигавица търпи промени през месечния цикъл – след менструация започва да нараства, като достига максималната си дебелина непосредствено преди менструация. С настъпването на менструацията част от нея се излющва, което се представя с месечното кървене. Нормално тази лигавица трябва да се среща само от вътрешната страна на матката. Когато участъци от такава тъкан се намират на други места говорим за заболяването ендометриоза. Най-често се засягат структури близко до матката – тазовия перитонеум (тъканта покриваща вътрешната страна на коремната кухина), яйчниците, маточните тръби. Поява на ендометриозни огнища е възможно и на доста по-отдалечено разстояние (дори в мозъка), но това е много, много рядко. Ако ендометриална лигавица се развие в дълбочина на маточната стена (а не само по вътрешната и повърхност) говорим за аденомиоза.

ендометриум.jpg
ендометриум.jpg (11.75 KiB) Прегледано 6272 пъти


ЕНДОМЕТРИОЗА:

Всяка полово зряла жена може да развива маточна лигавица (ендометриум) и извън маточната кухина, практически навсякъде – в дълбочина на маточния мускул, в маточните тръби, яйчниците, обвивката на коремните органи (перитонеум), в червата, пикочния мехур, пикочопроводите, лимфните възли, кожата, дори в мозъка. Колкото до причините, по силата на които маточна лигавица се развива на необичайни места, съществуват десетина хипотези. Това означава, че тези причини не са ясни на никого. Във всеки случай, разрастването на маточна лигавица извън маточната кухина не представлява метастазиране – ендометриозата не е злокачествено заболяване.

СИМПТОМИ: Попаднали на други места в човешкото тяло частите от маточна лигавица се държат така, както се държи нормалната лигавица в маточната кухина. Те нарастват на дебелина през първата половина на менструалния цикъл, по време на менструация се превръщат в кървава каша и т.н. Това тяхно поведение, както и други фактори, обуславя класическите симптоми на ендометриозата:
- болки по време на менструация
- неправилни маточни кръвотечения (характерни за ендометриозата, но не чак колкото болките)
- развитие на яйчникови кисти и кисти изпълнени с тъмнокафява материя, подобна на течен шоколад, оттам названието "шоколадени кисти на яйчника" (такива кисти са характерни за ендометриозата, но в много случаи имаме ендометриоза, без да имаме шоколадени кисти)
Съществува малка връзка между симптомите и степента на тежест на състоянието. Жените, които нямат симптоми може да са в напреднал стадий и да бъдат диагностицирани след тестване за безплодие.
ДИАГНОСТИЦИРАНЕ: След преглед при гинеколог може да се постави диагноза. След преглед при гинеколога може да се установи наличие образувания на яйчниците или матката. Това могат да бъдат ендометриални кисти или израстъци.В някои случаи може да се обърне матката и да се изследват израстъците, което изисква хирургична намеса или лапароскопия. След лапароскопията лекарят може да установи степента на развитие на ендометриозата, понякога етапите може да не отговарят на болката, която жената изпитва.
Ендометриозата се появява в репродуктивна възраст на жената (15 - 40 г.) и една от водещите причини за безплодие.

ХРОНИЧЕН ЕНДОМЕТРИТ:

Хроничен ендометрит възниква когато матката е трайно увредена или е на лице възможността за реинфектиране. Това става от чужди тела в матката ( спирали), инфектирани полипи, задържани плодни части, злокачествени заболявания на матката, тазова възпалителна болест, химически изгаряния на лигавицата и увреждания от лъчения.
Симтоми: Ендометритът се проявява с постоянно кървене, дискретни или проявени болки. Острият и хроничен еднометрит най-често се дължат на задръжка на малки частички от оплодена яйцеклетка или инфектирани ципи след раждане или аборт.
При гинекологичния преглед може да се установи изтичане на гной от цервикалния канал и евентуална болезненост при опипване на матката. Диагнозата хроничен ендометрит трябва да се поставя след изключване на всякакви други причини за кървене и след потвърждаване от критично хистологично изследване на абразионен материал.
ЛЕЧЕНИЕ:
Най- често се предписва антибиотично лечение или чрез медикаменти предизвикващи свиване на матката. Може да се обсъди прилагането на естрогени за по-бърза регенирация на ендометриума.

СЕНИЛЕН ЕНДОМЕТРИТ.ПИОМЕТРА

Част от атрофичния ендометриум ( липсваща протективна роля на естрогени в менопаузата) обикновено при възходяща инфекция се разрушава и се заменя с гранулационна тъкан , секретираща гной. Ако са на лице и стеноза на цервикалния канал, намалена съкратителна и съответно експулсираща възможност на атрофичния миометриум, гнойта се събира в маточната кухина и се образува пиометра. Матката може значително да увеличи обема си, да се скъса спонтанно и да причини перитонит.
Сенилният ендометрит често придружава рака на ендометриума.
СИМПТОМИ:
Характерен е с гноевидна течност изтичаща от влагалището. Понякога течението добива кървенист характер. Когато се формира пиометра, течението може да спре за няколко дни или седмици, възобновява се след коликообразни болки в долната част на корема.
Пиометра може да се подозира при жълто течение от гениталиите, възпаление на влагалището при възрастни, петна по бельото.
Симптомите наподобяват с тези на рак на ендометриума и диагмнозата може да бъде поставена след кюртаж, Кюртажът носи риск от разпространение на инфекцията и перфорация на меката част на матката. Затова той трябва да се прави под антибиотичното защита.
ЛЕЧЕНИЕ: Ако се изключи рак, самото разширяване е част от лечението, тъй като се осигурява дренаж. Прилага се широкоспектърно антибиотично лечение, трябва да се обсъди евентуална хистероктомия, защото в тези случаи матката е потенциално застрашена от злокачествени промени.
Специалистите на www.framar.bg предоставят консултация, която не може да замени преглед при квалифициран и правоспособен лекар.
FramarLekari
 
Мнения: 1987
Регистриран на: 29 Мар 2011, 19:23
Местоположение: България

Re: Ендометриоза и ендометрит - обща информация

Мнениеот alinaaa » 03 Фев 2014, 10:16

Много полезно :!: Добре е всички жени да се информират :idea:
alinaaa
 
Мнения: 53
Регистриран на: 03 Фев 2014, 10:02


Назад към Мнения и въпроси на читатели, свързани с акушерство и гинекология

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта

cron