Дъщеря ми е зарибена по ТикТок и непрекъснато ми говори за квадробите. Погледах няколко видеа, но не разбрах нищо. Оказа се, че нещата не са никак прости.
Фъри
Това движение се заражда в Америка в края на 70-те години на XX век. Фъри идва от думата "пухкав". Участниците в това движение много обичат антропоморфни животни, които се движат на задните си лапи, могат да носят дрехи, да мислят, говорят и чувстват като хора.
Лицето е овче - душата човешка, а костюмчето, извинете, фърсют, струва толкова, колкото не сте и сънували. Всъщност, създаването на костюми и други художествени произведения, фестивали, ролеви игри, разходки и тематични фотосесии са нещата, с които се занимава по-голямата част от участниците в движението фъри.
Да, те се отъждествяват със своите персонажи, но малко от тях ходят в кожен костюм 24/7, не тичат на четири крака и не ядат от пода. Техните герои са антропоморфни разумни животни, като в анимационния филм "Зоотрополис".
Квадробери
Ако в парка видите как покрай вас тича дете на четири крака, с маска и опашка, не се плашете, това е квадробер. За разлика от фъри, квадроберите не придават човешки качества на животните, те просто имитират животните и копират техните движения и поведение. При това самите квадробери твърдят, че това е спорт и почти паркур. Спорт и то доста екстремен - да скачаш на четири крайника наистина не е лесно и не е физиологично за човека. Друг е въпросът, че с бягане на четири крака и катерене по дървета (ако квадроберът се чувства като котка) такъв "спортист" може да не се ограничи.
Понякога квадроберите се "увличат" и могат да започнат да ръмжат срещу хората и да се опитват да проявяват други "животински" навици. Но такива са малко, повечето квадробери са единодушни, че "да лаеш изобщо не е задължително". Квадроберите са опасни преди всичко за себе си - както вече беше споменато, не всички елементи на такъв паркур се съчетават добре с човешката анатомия. Все пак хората са изправени същества и техният организъм е създаден с оглед на вертикално натоварване.
Освен това квадроберите рискуват да паднат от дърво, да се наръгат на "лапичка" с парче стъкло, ръждив пирон или просто да получат охлузвания и малки драскотини. Това може да доведе до травми и инфекции, включително тетанус. Не забравяйте да ваксинирате вашите "котенца", купете им плътни ръкавици и наколенки и ги научете да не се хвърлят върху хората.
Териантропи
Представителите на тази субкултура също се отъждествяват с определени животни и имитират тяхното поведение. Но има нюанс. Помните ли митологията на Древен Египет и божествата с човешки тела и глави на животни? А върколаците от приказките? Всичко това попада под термина "териантропия".
В рамките на съвременната субкултура териантропите заявяват за духовна връзка с животните, стремят се към единство с природата, могат да използват тотеми и духовни практики. При това не е задължително да носят пухкав костюм или да мяукат на минувачите в парка. Те са уверени в наличието на "животинска душа" в себе си, която трябва да се изследва и понякога да се пуска на свобода - да се отиде в гората или други "места на силата".
Дано не ни се случва никога такава лудост! Дано!