ЧУЖДО ТЯЛО В ДИХАТЕЛНИТЕ ПЪТИЩА

Долекарска помощ при спешни случаи!!! Ръководства за първа помощ при спешни случаи.

Re: ЧУЖДО ТЯЛО В ДИХАТЕЛНИТЕ ПЪТИЩА

Мнениеот southern_sun » 09 Май 2011, 11:33

Според мен идеята на този форум е да се научим да се справяме сами с такива ситуации, защото не винаги ще има лекар до нас!!!
southern_sun

Мнениеот sara » 09 Май 2011, 12:47

southernsun написа:Според мен идеята на този форум е да се научим да се справяме сами с такива ситуации, защото не винаги ще има лекар до нас!!!

Напълно се съгласявам, никога не знае човек в каква изненадваща ситуация може да попадне.... :shock:
sara

Мнениеот southern_sun » 25 Май 2011, 09:33

Тия деца са непредсказуеми. Добре е човек да бъде подготвен в една такава ситуация и да реагира адекватно защото не винаги ще има лекар наблизо.
southern_sun

Мнениеот bubulina » 29 Май 2011, 14:44

Ами ако попадането на чуждо тяло стане при възрастен човек с повечко килограми да речем и неможем да го обгърнем с ръце или не сме достатъчно силни за да го стиснем, как трябва да се процедира?
bubulina

Мнениеот Dr Galina Kisyovа » 29 Май 2011, 23:45

bubulina написа:Ами ако попадането на чуждо тяло стане при възрастен човек с повечко килограми да речем и неможем да го обгърнем с ръце или не сме достатъчно силни за да го стиснем, как трябва да се процедира?

В този случай, ако болният е в съзнание трябва да направите 3-5 силни удара отзад между лопатките му с дясната ви ръка, като с лявата ръка го придържате отпред. Ако това не помогне застанете зад болния и направете няколко притискания в горната част на корема му в посока назад и нагоре. При много пълни хора и бременни притискането се извършва върху гръдния кош.

1.png
1.png (66.88 KiB) Прегледано 473 пъти

Ако болният е в безсъзнание и лежи на земята, обърнете го на една страна с лице към вас и направете 3-5 удара отзад между лопатките му. Ако съответните удари нямат ефект обърнете човека по гръб и притеснете силно с тласъчни движения горната част на корема или гръдния кош.
2.png
2.png (70.67 KiB) Прегледано 473 пъти
3.jpg
3.jpg (5.27 KiB) Прегледано 473 пъти

При болен в безсъзнание трябва да се направи опит и за изкуствено вдишване уста в уста, което би могло да прокара въздух между чуждото тяло и бронхиалната стена.
И в двата случая, след като направите няколко удара трябва да проверите с ръка устната кухина на болния дали чуждото тяло не е попаднало там и да го извадите.
Д-р Галина Кисьова
Педиатър, МБАЛ "Тракия"-ЕООД
Консултант за националния здравен портал- Framar.bg
телефони: 0882948468; 0898227819
email: dr.kisyova@abv.bg
Dr Galina Kisyovа

Мнениеот teddy » 04 Май 2012, 13:51

Малката веднъж се беше задавила със солета - веднага я обърнах по коремче и започнах да я тупам по гръбчето :? Много се изплаших и реагирах инстинктивно, но такава паника ме обзе, че... Важно е човек да запази самообладание в такъв момент, а аз направо изпаднах в ужас, като видях как детенцето ми се мъчи да си поеме въздух :?
Много съм се наплашила от такива задавяния, защото в нашата група, в яслата, има едно момченце, чийто братче е починало от задавяне. Приятелка ми е разказвала как дете на нейни познати се задавило със синя слива и не успели да го спасят :cry: Децата наистина са непредсказуеми, но ние като родители трябва да сме подготвени как да реагираме във всяка една ситуация, а много често не сме :?
teddy

Мнениеот Снежана » 04 Юни 2012, 12:02

teddy написа:Малката веднъж се беше задавила със солета - веднага я обърнах по коремче и започнах да я тупам по гръбчето :? Много се изплаших и реагирах инстинктивно, но такава паника ме обзе, че... Важно е човек да запази самообладание в такъв момент, а аз направо изпаднах в ужас, като видях как детенцето ми се мъчи да си поеме въздух :?
Много съм се наплашила от такива задавяния, защото в нашата група, в яслата, има едно момченце, чийто братче е починало от задавяне. Приятелка ми е разказвала как дете на нейни познати се задавило със синя слива и не успели да го спасят :cry: Децата наистина са непредсказуеми, но ние като родители трябва да сме подготвени как да реагираме във всяка една ситуация, а много често не сме :?

Да така е, колкото и да си мислим,че всичко знаем, когато се наложи да се справим с подобна ситуация, оставаме като в небрано лозе стоим и не знаем как да реагираме.
Снежана

Предишна

Назад към Първа помощ