Индийското орехче подобрява концентрацията

Забавни моменти, необичайни, полезни и интересни факти,хитрини и въпроси, навиците при хранене, празници и традиции.

Индийското орехче подобрява концентрацията

Мнениеот vessy » 26 Авг 2013, 11:53

indijsko-orehche.jpg
indijsko-orehche.jpg (21.97 KiB) Прегледано 1621 пъти
Славата на индийското орехче като подправка с уникален вкус и аромат датира от античността и стига до наши дни, то е неделима част от много етно кухни. Индийското орехче е богато на витамини, калий, натрий, цинк, йод, желязо и фосфор. То влияе изключително благоприятно върху нервната система на човек, а причината се крие в съдържащия се в него миристицин. Съставка, стимулираща производството на серотонин - хормонът на спокойствието и щастието. Не е тайна също, че ако прибавите малко индийско орехче в чая си, ще подобрите концентрацията си. Подправката се препоръчва при напрежение на ума и стрес. Ето защо много студенти я използват, за да подобрят умствените си възможности. Честата консумация на индийско орехче е препоръчително и за хора, които работят с компютър.
Освен горепосочените предимства, уникалната подправка има антимикробно, антисептично и противовъзпалително действие. Помага при кашлица и грип, и пречиства червата. От листата и кората на дървото на индийския орех се прави чай против диария, възпаление на крайниците и проблеми с кожата. Все пак обаче трябва да бъдете внимателни, тъй като специалистите предупреждават, че можете да си навлечете алергии. Вие консумирате ли индийско орехче? Имате ли любими рецепти, в които го включвате? А ще ги споделите ли с нас?
vessy
 
Мнения: 76
Регистриран на: 25 Юли 2013, 10:36

Re: Индийското орехче подобрява концентрацията

Мнениеот BRI » 26 Авг 2013, 14:57

Имам една много вкусна рецепта с много подправки, която включва и индийско орехче...По същество - Рецепта за пиле Борнео (с индийско орехче)
Сварете пилето в 1 литър зеленчуков бульон с десетина зърна черен пипер. Запържете 4 настъргани глави лук с 2 лъжици масло и поръсете запръжката с 1 лъжичка захар, малко настъргано индийско орехче, лъжичка канела, 4 - 5 счукани карамфила и лъжичка черен пипер. Прибавете 2 чаени лъжици оцет и 1 чаша мляко. Оставете получения сос да ври, докато се сгъсти. Извадете свареното пиле от бульона, полейте го със соса и го поднесете с гарнитура от сварен ориз... Добър апетит! ;)
BRI
 
Мнения: 239
Регистриран на: 13 Фев 2013, 10:04

Re: Индийското орехче подобрява концентрацията

Мнениеот rora » 27 Авг 2013, 12:34

Да, ама не сте споменали, че трябва много примерено да се ползва, защото прекаляването с него води до натравяне...Иначе и аз харесвам вкуса на подправката...
rora
 
Мнения: 133
Регистриран на: 28 Яну 2013, 09:49

Re: Индийското орехче подобрява концентрацията

Мнениеот silver933 » 19 Яну 2015, 17:10

rora написа:Да, ама не сте споменали, че трябва много примерено да се ползва, защото прекаляването с него води до натравяне...Иначе и аз харесвам вкуса на подправката...

Това е най-важното, което трябва да научим, за подправките и билките като цяло важи много правилото, че нищо не е вредно, а има вредни количества. С билките много лесно може да си докараме голяма беля на главата.
Аватар
silver933
 
Мнения: 2103
Регистриран на: 14 Ное 2014, 16:02

Re: Индийското орехче подобрява концентрацията

Мнениеот rabotnata pchela » 20 Яну 2015, 14:33

Не знаех, че може и за това да помага, много странно, но пък поне е вкусна подправка, аз я използвам рядко :)
Аватар
rabotnata pchela
 
Мнения: 4772
Регистриран на: 24 Ное 2014, 11:53

Re: Индийското орехче подобрява концентрацията

Мнениеот silver933 » 20 Яну 2015, 16:41

rabotnata pchela написа:Не знаех, че може и за това да помага, много странно, но пък поне е вкусна подправка, аз я използвам рядко :)
Е по-често я ползвай, те май хората я слагат и по основно и по сладкиши, малко като джинджифила - навсякъде :)
Аватар
silver933
 
Мнения: 2103
Регистриран на: 14 Ное 2014, 16:02

Re: Индийското орехче подобрява концентрацията

Мнениеот borkova » 30 Авг 2016, 17:02

И аз рядко я ползвам, но пък в сладкиши да се слага вече ми звучи съвсем екзотично :smile: . Аз правя едни динозавърски сарми и май само там го използвам като подправка.
borkova
 
Мнения: 340
Регистриран на: 26 Сеп 2014, 10:29


Назад към Гювеч

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта