Тайни семейни рецепти за здраве и красота - как да бъдем в полза на другите.
Правила на форума
Добави отговор

Познавате ли свойствата на хинапа?

09 Окт 2013, 15:00

От дете не се бях сблъсквала с хинапа, не се бях и сещала до скоро, но една статия не само ме подсети, но и ми предложи рецепта, която практикувам. Това дърво е наричано още „дървото на живота”. Има китайска поговорка, която гласи, че месото може да липсва от менюто ти, но хинапа е задължителен. Още от древността монасите са го яли,познавайки полезните му свойства.
Хинапените плодове са богати на витамин С, Рутин, както и на микро елементи, като те укрепват стените на капилярите и регулират пропускливостта им. Всъщност всички части от хинапеното дърво се използват за различни цели. Плодовете успешно понижават кръвното налягане, извеждат токсините от организма, действа и укрепващо на кръвта и черния дроб. Имам една рецепта, която прилагам най-вече през зимнините месеци, както и напролет, именно за укрепване на кръвта с еклипта алба и плодчетата на хинапа, след като се сварят плодът се изяжда и се изпива чая.
Имате ли някакви идеи и предложения за друго полезно негово свойство? :roll:

Re: Познавате ли свойствата на хинапа?

09 Окт 2013, 16:50

Нямах и идея, че може да се ползва и по друг начин, освен като храна. Много интересно, а и полезно, баща ми скоро боледува от жълтеница, ще му препоръчам рецептата! :) Само какво е еклипта алба и къде може да се намери? :)

Re: Познавате ли свойствата на хинапа?

12 Ное 2013, 23:12

Сега се разрових в нета и разбирам, че въобще не е притенциозно растение - издържа до -30 градуса, а започва да дава плодове още на 2рата или 3тата година.

Re: Познавате ли свойствата на хинапа?

13 Ное 2013, 16:47

Zlatoto_87 написа:Сега се разрових в нета и разбирам, че въобще не е притенциозно растение - издържа до -30 градуса, а започва да дава плодове още на 2рата или 3тата година.

Да, интересно, но предполагам не мога да го гледам в саксия на терасата или пък, защо не, ако е достатъчно голяма? :roll:

За какво е полезен хинапа и как да го ползвам – пресен, сушен, на чай?

17 Окт 2014, 16:04

Пред къщата на село имаме хинап, много го обичам и от малка това е любимото ми дърво, доста катерене е отнесло, :D съответно и бране.
Баба ми и дядо ми никога не са се грижили за него, но пък аз редовно го посещавах :!: и продължавам да го правя, когато мога! Сега чак се сетих, че това хинапа може да бъде и полезен, освен за ядене и за нещо друго :roll:

Скоро ми стана по-интересен този плод и разбрах, че имал няколко разновидности, ние имаме от тази, точно така
jujube.jpg
jujube.jpg (33.34 KiB) Прегледано 2877 пъти
изглеждат плодовете на нашето дърво. Не зная с какво обаче е полезен хинапа, дали може да се суши, :roll: въпреки че той е вкусен докато хрупа! :idea:

Дали можем да ползваме за нещо плодовете на хинапа на чай, например при простуди, как ли би бил полезен или няма смисъл да го хабим на чай, след като можем да го изядем и сушен :?

Re: За какво е полезен хинапа и как да го ползвам – пресен, сушен, на чай?

17 Окт 2014, 16:16

Спомням си, че като повечето плодове е добър имуностимулант, но предполагам докато е пресен или правилно изсушен, за чай наистина не виждам смисъл. Ако имаш такава машина са сушене на плодове, може да пробваш, иначе нямам идея как трябва да се изсуши правилно и дали е добре да му се махнат костилчиците :?

Re: За какво е полезен хинапа и как да го ползвам – пресен, сушен, на чай?

31 Окт 2014, 15:34

Хинапа се яде докато може, т.е. докато е пресен, а след това минаваш на друго имуностимулиращо, всяко нещо с времето си, съответно и със сезона :idea:

Re: За какво е полезен хинапа и как да го ползвам – пресен, сушен, на чай?

28 Ное 2014, 10:52

Май хинап само пресен съм яла не съм чула някой да го ползва за нещо, но пък ти можеш да пробваш :)

Re: Познавате ли свойствата на хинапа?

08 Яну 2015, 22:36

Хинапът наистина е много вкусен, за първи път чувам, че може да се използва и за друго, освен за хапване, но напоследък се убеждавам, че май всички плодове и зеленчуци, подправки и всякакви растения имат значение за здравето ни, ако се приготвят по определен начин. :roll:

Re: Познавате ли свойствата на хинапа?

08 Яну 2015, 23:25

Поредното растение с невероятни свойства ще е това, но аз не съм запозната за какво може да помага хинапа, има ли полезни дози и всичко останало. :roll:
Добави отговор
Отиди на страница: 1, 2