Как да си направя домашна моцарела?

Любими рецепти, интересни вариации, модерни ястия, съвети при готвене

Как да си направя домашна моцарела?

Мнениеот exotic » 09 Яну 2017, 17:48

Търся рецепта как да си приготвя домашно сирене моцарела. Не съм сигурна, но май не се приготвя като обикновеното. Някой правил ли е? Вкъщи много го харесваме и го ползвам за салати, за пицата, която си правя у дома и какво ли още не. Купувам си от магазина, но се замислих дали не бих могла да си правя, естествено, че домащното си е за предпочитане. И така реших да ви питам, форумци :smile: ! Има ли значение от какво мляко се направи?
exotic
 
Мнения: 360
Регистриран на: 15 Авг 2014, 13:29

Re: Как да си направя домашна моцарела?

Мнениеот analizatorka » 09 Яну 2017, 21:37

Знам, че истинското сирене моцарела се прави от биволско мляко, но предполагам, че може да стане и с краве. Не съм чувала някой да си прави вкъщи такова сирене, не трябва ли някаква специална технология?
analizatorka
 
Мнения: 564
Регистриран на: 18 Яну 2016, 12:13

Re: Как да си направя домашна моцарела?

Мнениеот YoLindi » 10 Яну 2017, 10:02

И аз мислех, че е много сложно, но не е чак толкова :smile: . Опитах първо с по-малко прясно мляко - 2 л. Аз си ползвах краве, за друго не знам. Друго, което трябва, е 1 ч.л. лимонена киселина, 2 мл мая за сирене и сол. Слага се млякото да се затопли с киселината. В никакъв случай не трябва да ври, котлона на най-ниското. Когато започне да се пресича, се добавя маята и постоянно се бърка. Получава се нещо като гъста смес. Маха се от котлона и престоява така около 10-15 минути. Изважда се сместта в тензух и се оставя да се отцеди. След това се загрява на умерен котлон в тефлонов тиган, прибавя се солта, то си пуска още суроватка. Като се затопли се взима и се намесва 2-3 пъти, като го разкъсате трябва да се получават конци. Аз си го оформям после на малки топченца, слагам ги в ледена баня за няколко минути и ги прибирам в кутия и в хладилника. И това е цялата философия. Но не го дръжте много време сиренето, да не се развали.
YoLindi
 
Мнения: 447
Регистриран на: 02 Окт 2013, 12:28

Re: Как да си направя домашна моцарела?

Мнениеот Petq.pet » 10 Яну 2017, 10:42

Към тези продукти - прясно мляко, лимонена киселина и мая, някои добавят и течна сметана. Аз не съм правила такова нещо, но ми запали любопитството. Не знам защо сметана се добавя и какъв ще е ефекта, може би за по-голяма масленост.
Petq.pet
 
Мнения: 59
Регистриран на: 24 Окт 2016, 14:18

Re: Как да си направя домашна моцарела?

Мнениеот belleville » 10 Яну 2017, 14:54

Прясното мляко обаче трябва да е сурово, т.е. да не се ползва сварено.
belleville
 
Мнения: 253
Регистриран на: 26 Сеп 2014, 14:39

Re: Как да си направя домашна моцарела?

Мнениеот mamina » 11 Яну 2017, 00:22

belleville написа:Прясното мляко обаче трябва да е сурово, т.е. да не се ползва сварено.


Искаш да кажеш, че от сурово мляко и да не се вари? Като четох горните коментари, там се споменава, че млякото само се затопля, не трябва да завира. Това не е ли опасно, може да има всякакви бактерии и микроби в него?
mamina
 
Мнения: 525
Регистриран на: 18 Яну 2016, 12:55

Re: Как да си направя домашна моцарела?

Мнениеот pitanka » 11 Яну 2017, 10:23

Нали все пак се обработва топлинно, не би трябвало да има такива проблеми. Температурите, при които се приготвя моцарелата са не повече от 30-40 градуса.
pitanka
 
Мнения: 111
Регистриран на: 19 Юли 2016, 15:40

Re: Как да си направя домашна моцарела?

Мнениеот annydance » 13 Яну 2017, 12:04

Моята технология е малко по-различна. Затоплям млякото, слагам в него лимонена киселина 4 г, разтворена в 60 мл вода, и маята за сирене, която е 0,6 мл, разтворена в 30 мл вода. Разбърквам, изключвам котлона и оставям млакото да стои захлупено 10-15 минути. След това режа гъстата смес, която се е образувала, и разбърквам. Затопля се леко на умерен огън и се прецежда. Като се отцеди, суроватката се загрява до 85 градуса, а от сиренето се откъсва и се потопява в горещата суроватка с широка, надупчена лъжица. Така се отпуска сиренето и може да се оформи. Потапя се два пъти и се оставя да изтине в студена вода.
annydance
 
Мнения: 445
Регистриран на: 06 Ное 2013, 14:13


Назад към Рецепти и полезни съвети

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта