Списък за новородено бебче :)

Искамe бебе - бременност, моментът на раждането, майчинство, проблемно забременяване и ин витро, осиновяване и приемна грижа

Списък за новородено бебче :)

Мнениеот roshlata » 29 Мар 2012, 16:05

Обръщам се към всички мами във форума за съвет :) През месец май ми предстои най-прекрасното нещо в живота - ще се срещна за първи път очи в очи с малката си принцеса /или принц..., ако са сгрешили докторите :lol: /! Оххх, само докато пиша и очите ми се пълнят със сълзи, с такова нетърпение и радост си чакаме бебчето. Не съм купувала нищо все още, но не искам да оставям тази задача на бабите. Не че няма да се справят, но искам да си подготвя поне най-важните неща, а не в последния момент някой да търчи и да търси това-онова. Ще съм благодарна, ако ме ориентирате какво да купя, за да си посрещна бебчето вкъщи - не искам нищо да му липсва :)

bebe.jpeg
bebe.jpeg (7.63 KiB) Прегледано 41530 пъти
roshlata
 
Мнения: 51
Регистриран на: 29 Мар 2012, 15:46

Re: Списък за новородено бебче :)

Мнениеот teddy » 30 Мар 2012, 11:09

Много се радвам за теб! Това е най-вълнуващия и незабравим момент в живота на една жена :) Аз не робувам на никакви суеверия. Вярвах, че всичко ще е наред, че ще родя бързо и безпроблемно, и така и стана :) Бях си приготвила всичко - леглото беше сглобено, дрешките изпрани и изгладени, шишета, залъгалки... Това са толкова приятни занимания, особено когато вече си си вкъщи и трепетно очакваш щастливия момент.
Ще копирам един примерен списък от интернет и по него ще ти пиша какво ми е влезнало в употреба, защото има много излишни неща. Да не си мислиш, че съм ги пропуснала, де :roll:

Дрехи, спално бельо + други текстилни изделия
Бодита или блузки с дълъг ръкав 3-5 бр.
Бодита с дълъг ръкав и крачол (цели костюмчета) 5-6 бр.
Бодита с къс ръкав (или камизолки) поне 5 бр.
Ританки - 5 бр.
Чорапки 5-8 бр.
Шапка за навън 1-2 бр.
Шапка за след баня 1-2 бр. (преценете дали ще ползвате, доста майки не ползват такава)
Не сме използвали такава, въпреки, че сме родени през ноември
Хавлийки за баня 2-3 бр.
2 са напълно достатъчни - от тези, които са квадратни с качулка за главичката. И до ден днешен поставям тензухена пелена, за да попива по-добре влагата от тялото на мъничето
Възглавнички (до 6-10 месеца са излишни) 1-2 бр.
Възглавничка сме използвали след годинката
Калъфки за възглавнички 2-4 бр.
Не са необходими, ако няма да използвате възглавнички
Лигавници 3-5 бр.
Не съм използвала до захранването на бебка, но 1-2 няма да излишни
Обиколник (не е задължително) 1-2 бр.
1 е достатъчен, при това ако сте с дървена кошарка, иначе е безмислено да се купува, ако легълцето е сгъваемо
Одеало лекичко (или тънко спално чувалче ) 2 бр.
Одеало плътно (или дебело спално чувалче или олекотено юрганче ) 1-2 бр.
Спално бельо, комплект чаршафчета долен, горен и калъф 2-4 бр.
Тензухени пелени 2-3 бр. (могат да се ползват и вместо възглавничка, и като завивка през лятото, а и за цедене на сокове)
Използвала съм ги единствено за подсушаване след баня. Продават цели комплекти - различни големини, около 10-тина бройки някъде бяха

Аксесоари и принадлежности за хранене
Адаптирано мляко (за всеки случай) - 1 кутия
Биберон залъгалка 1-2 бр.
1 е достатъчен, защото бебчето може да не иска залъгалка. По-нататък ще си прецениш дали да купуваш още и какъв вид - силиконов, каучуков и т.н. Аз съм най-доволна от каучуковия на Chicco.
Помпа за изцеждане на кърма
Помоли приятелка да ти даде, защото никак не са евтини, а няма как предварително да знаеш дали ще ти е необходима. Дай Боже да имаш кърма - ще си купиш, след като ви изпишат.
Биберони за шише 0-4 м. 2-4 бр.
Шишета - ако ще сте основно на формула 4 бр. иначе най-много 2 бр.
Четка за шишета и биберони 1 комбинирана или 1 за шишета и 1 за биберони
Термобокс за шишета единичен или двоен

Хигиена
Бебешки сапун или гел за измиване
Препоръчвам ти измиващ гел за телцето
Гъбка за баня
Не е необходима - кожата им е толкова нежна, че въобще не си представям какъв ще е резултата от търкането с гъба
Бебешко гребенче и четка
Бебешко олио или зехтин - ако кожата не понася козметика се препоръчва бебето да се маже с преварен на водна баня зехтин в началото вместо с бебешко олио
Бебешки клечки за уши с ограничител
Мокри кърпи
Ножичка / нокторезачка
Препоръчвам ти ножичка
Носов аспиратор
Не си купувай от евтините, защото не вършат никаква работа. Има един, който е с тръбичка и ти засмукваш от другата страна, за да се отстрани секрета - много помага при хрема, защото ако е със запушено носле, бебчето няма да може да се храни
Памперси за новородено
Прах за пране за бебешки дрехи
Сапунерка
Термометър за вана
Крем против подсичане
Шампоан за тяло и косичка

Аптечка
Капки против колики
Бебешки термометър
Лепенки за пъпче (може и да не потрябват - на доста бебета пъпчето им пада в болницата)
Не съм използвала, въпреки че пъпчето ни падна вкъщи, а не в болницата. Не сме имали проблем в това отношение
Спирт 70% за пъпчето + обикновени клечки за уши (без ограничител) за почистване на пъпчето
Топоцин - антибиотично прахче за пъпчето

По-крупни покупки
Корито/ваничка за къпане за препоръчване е анатомична
Бебешка количка + чанта
Легло/кошарка + матрак (ако няма дюшече или матрак към леглото/кошарата)
Маса/шкаф за преобличане
Ако леглото си няма такава, твърдият повивалник върши чудесна работа и далеч не е скъп
Стерилизатор не е задължително, но е удобство
Кошница/столче за кола
Бебефони
Напълно излишен уред за мен - постоянно хващахме бебето на съседите и само бягах до стаята и обратно :lol:

Други
Музикална играчка за леглото + други (3-4 бр.) дрънкалки/играчки В началото бебето не може да ги вижда или да играе, но е добре да се закачат на леглото шарени играчки. Специалистите твърдят, че така бебето ще прогледне по-бързо и ще има върху какво да съсредоточава погледа си
Кофа с капак само за мръсните дрешки на бебето
Не съм използвала, а дрешките събирах в по-голяма найлонова торба в нашия кош за пране
Непромокаема постелка за легло
Използвах едва след като свалихме памперса
Непромокаема постелка за повиване
Стаен термометър
teddy
 
Мнения: 177
Регистриран на: 06 Мар 2012, 13:14

Re: Списък за новородено бебче :)

Мнениеот southern_sun » 31 Мар 2012, 14:32

Много интересна тема,ако я бях прочела по-рано малко повече щях да съм подготвена преди самото раждане. Много е гадно, когато си млада майка и това ти е първо раждане и абсолютно нищо не знаеш за това, което ти предстои. Колкото и да си мислиш, че всичко си купил винаги остават дреболии, които си пропуснал. Дано да е в полза на повече мами.
southern_sun
 
Мнения: 1182
Регистриран на: 31 Мар 2011, 21:36

Re: Списък за новородено бебче :)

Мнениеот Tati » 31 Мар 2012, 21:50

Чудесна е суетата около очаквания нов член на семейството!
Пожелавам леко и безпроблемно раждане!
Бих искала да ви посъветвам когато решите да започнете пазаруването за бебчето да започнете с идеята кой сезон сме и колко е очакваното тегло на детето. Тъй като растат много бързо в началото- на два месеца максимум сменят размера, добре би било да не вземате по не повече от 3 броя от един вид дрешки - израстват ги много бързо, а и вероятно близки също ще ви подаряват. При разходките с количката може да си набавяте нови попълнения на гардероба. Аз никога не съм слагала ританки на децата си- били са само с бодита- със и без ръкавчета, и със завивки- говоря за новородено през пролетта.
Относно шапките- мислете за слънцезащитата - било то шапчица, която да е и проветрива, чадър за количката, добре е да разполагате и с бариера срещу насекоми, относно препарати срещу слънце и насекоми - нека спецовете се изкажат ;) , за да не звучи като реклама на продукти.
Един много важен момент в подготовката за малкото човече е подготовката на майката за кърмене- подготовка на гърдите, добре е да поговорите с по- опитни жени или с професионалист какво се очаква от вас.
Tati
 
Мнения: 1
Регистриран на: 31 Мар 2012, 21:08

Re: Списък за новородено бебче :)

Мнениеот rony_80 » 02 Апр 2012, 10:33

Наистина е много вълнуващо това, което ви предстои :) И аз ти пожелавам леко раждане, и ще ти дам един съвет - не слушай разкази на раждали вече жени, защото ще те наплашат неоснователно. Докато бях бременна ми разказваха какви ли не ужасии - много се дразнех. Не мога да разбера с какъв акъл си тръгнала да обясняваш на бременна жена колко е трудно и как няма да родиш втори път :x При всяка жена е различно и да, боли, но болката се изпарява веднага, след като гушнеш малкото човече :) Аз родих много бързо, за 2 часа някъде и си бях много добре след това, така че е важно да си спокойна, а ако има "доброжелателки" разказвачки, просто ги прекъсни и им обясни, че не ти се слуша :mrgreen:
За по-крупните покупки питай бабите и дядовците, и въобще роднините, защото и те се вълнуват не по-малко от вас и с радост ще купят на бебчето легълце, количка или нещо друго от списъка.
За аптечката не е лошо да прибавиш Панадол или Нурофен, за всеки случай да имаш под ръка.
Не видях да има шезлонг в списъка, а на нас ни вършеше чудесна работа, защото първите 3 месеца спяхме единствено в него. Беба не искаше да спи другаде - преместя ли я в леглото и веднага се събуждаше, та с шезлонга и хоп в леглото :mrgreen: През деня си стоеше в него, играеше си с играчките и така.
Пожелавам ти успех и стискам палци, а ти после да качиш снимка на малката принцеса /или принц ;) /
rony_80
 
Мнения: 56
Регистриран на: 09 Мар 2012, 09:25

Re: Списък за новородено бебче :)

Мнениеот roshlata » 02 Апр 2012, 10:56

Много ви благодаря за топлото посрещане и ценните съвети :D Непременно ще кача снимка на мъничето живот и здраве - видях, че има и такава темичка :) Радвам се, че писах във форума и се срещнах с толкова мили и отзивчиви хора!
roshlata
 
Мнения: 51
Регистриран на: 29 Мар 2012, 15:46

Re: Списък за новородено бебче :)

Мнениеот nikita » 03 Апр 2012, 11:15

И аз да се включа в темичката, макар че все още съм новобранка в попрището на мамите:)
Не видях в списъчето да има измиващ препарат за бебешки съдове, а ако съм го пропуснала се извинявам :oops: Преди да се стерилизират шишетата и залъгалките, трябва първо да се измият. Аз използвам препарата за бебешки съдове на Бочко и задължително отделна гъба.
Иначе не е лошо да си купиш и някои неща за себе си:
1. Сутиен за кърмачки, защото обикновените не вършат работа, че дори могат и да навредят. Аз така почти се бях докарала до мастит :?
2. Подплънки за кърмачки - слагат се в сутиена, за да попиват количеството кърма, което неволно се отделя от гърдите. Сменят се често, за да се осигури сухота на зърната - в противен случай могат да се възспалят.
3. Кремче за зърна - мажа се след всяко кърмене, като първо измивам гърдата и я подсушавам добре. Слава Богу не ми се разраниха зърната, защото това вече щеше да ме довърши :lol:
4. Чай за кърмачки - пия от този на Хип, много е приятен на вкус и подпомага образуването на кърмата.
Сега не се сещам за друго, но ако съм пропуснала нещо, отново ще се включа :)
nikita
 
Мнения: 66
Регистриран на: 30 Мар 2012, 16:46

Re: Списък за новородено бебче :)

Мнениеот elena » 12 Апр 2012, 12:15

Еххх, момичета, върнахте ме години назад :) Присъединявам се към пожеланията за безпроблемно раждане и здраво, усмихнато бебче :D
Като се сетя и аз какви вълнения бяха и колко неща бях накупила... После раздавах на приятелки, защото някои изобщо не ни влезнаха в употреба. Залъгалки въобще не сме искали, а да не говорим колко трудно се научи моя синковец да пие от шише с биберон. Голям зор видяхме, защото беше изцяло на кърма и не искаше нищо друго в устата си.
Коритцето ни беше съвсем обикновено, защото анатомичното не ми изглеждаше особено удобно.
Сега като чета списъчето и си мисля колко неща можех да си спестя, но нищо, радостта е голяма покрай такова събитие и това е последното, за което съм се притеснявала.
elena
 
Мнения: 76
Регистриран на: 09 Мар 2012, 09:28

Re: Списък за новородено бебче :)

Мнениеот nikita » 08 Май 2012, 13:46

Хей, Рошличке, къде се изгуби :D Нали знаеш, че чакаме да ни зарадваш с хубава новина? Стискам ти палци и вярвам, че всичко с вас ще се случи по най-добрия начин! Чакаме да пишеш...
nikita
 
Мнения: 66
Регистриран на: 30 Мар 2012, 16:46

Re: Списък за новородено бебче :)

Мнениеот southern_sun » 08 Май 2012, 14:30

elena написа:Еххх, момичета, върнахте ме години назад :) Присъединявам се към пожеланията за безпроблемно раждане и здраво, усмихнато бебче :D
Като се сетя и аз какви вълнения бяха и колко неща бях накупила... После раздавах на приятелки, защото някои изобщо не ни влезнаха в употреба. Залъгалки въобще не сме искали, а да не говорим колко трудно се научи моя синковец да пие от шише с биберон. Голям зор видяхме, защото беше изцяло на кърма и не искаше нищо друго в устата си.
Коритцето ни беше съвсем обикновено, защото анатомичното не ми изглеждаше особено удобно.
Сега като чета списъчето и си мисля колко неща можех да си спестя, но нищо, радостта е голяма покрай такова събитие и това е последното, за което съм се притеснявала.

Когато на мен ми се наложи да раждам своето дете ни раздадоха списъци за консумативи, които задължително трябва да се носят преди да постъпиш в болницата. Като лигнини, абокат, аналгини и какво ли още не. Преди почти 16 години болниците ни бяха в окаяно състояние, сега поне има частни, за които се надявам да не се налага да си купуваме всички тия неща.
southern_sun
 
Мнения: 1182
Регистриран на: 31 Мар 2011, 21:36

Следваща

Назад към Бременност, раждане и майчинство

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта