Изменения при изследване на урината - онлайн консултация с нефролог

Тук можете да зададете въпроси по темата урология и нефрология, да се консултирате и да споделите мнения за здравни проблеми.

Изменения при изследване на урината - онлайн консултация с нефролог

Мнениеот Dr Boriana Delijska » 22 Фев 2017, 12:46

Тук може да задавате всичките си въпроси, свързани с измененията при изследване на урината. На вашите въпроси ще отговаря Проф. д-р Боряна Делийска, д.м.н.


Повече за Проф. д-р Боряна Делийска и нейната практика, можете да откриете в Справочник Фрамар!
Dr Boriana Delijska
 
Мнения: 61
Регистриран на: 22 Фев 2017, 10:45

Re: Изменения при изследване на урината - онлайн консултация с нефролог

Мнениеот Иренka » 14 Юни 2017, 15:39

Здравейте,преди 2 години прекарах цистит,лекуваха ме около месец с антибиотик и цистон, сега отново след уриниране имам тежест ниско доло и понякога остра моментна болка.След посещение при личен лекар ми назначиха изследване на урина седимент и на седимент бактерии -пише единични на поле;седимент левкоцити -единични на поле;седимент електроцити-не се откриват;седимент цилиндри- не се откриват;седимент кристали - не се откриват,бихте ли ми казали какво показват резултатите. Дали е необходимо изследване на стерилна урина?благодаря предварително!
Иренka
 
Мнения: 3
Регистриран на: 14 Юни 2017, 15:09

Re: Изменения при изследване на урината - онлайн консултация с нефролог

Мнениеот Dr Boriana Delijska » 21 Юни 2017, 15:57

Здравейте
Както описвате резултатите, изглежда, че урината е нормална и вероятно оплакванията Ви вече не са свързани с инфикция на отделителните пътища. Бих ви посъветвала да Ви консултира и гинеколог за преценка на характери на оплакванията.
Поздрави
Dr Boriana Delijska
 
Мнения: 61
Регистриран на: 22 Фев 2017, 10:45

Re: Изменения при изследване на урината - онлайн консултация с нефролог

Мнениеот Иренka » 23 Юни 2017, 13:26

Благодаря Ви за отговора!
Иренka
 
Мнения: 3
Регистриран на: 14 Юни 2017, 15:09

Re: Изменения при изследване на урината - онлайн консултация с нефролог

Мнениеот Melizanda » 26 Юли 2017, 16:50

Здравейте,

Бременна съм в 36 гестационна седмица и след задължителните изследвания на кръв и урина някои показатели са извън референтните стойности. Те са:
Седимент - Левкоцити (Sediment WBCs) 12 на поле при референтна стойност <4
Седимент - Плоски епителни клетки (SQECs) 15 на поле при референтна стойнст <5
Урина - Левкоцити (Leukocytes) - 3+
Кръвни показатели:
СУЕ (ЕSR) - 46, при референтни стойности 2-37
WBC ( Левкоцити - бр.) 11,63 , при референтни стойности 3.50-10.50
Ly% (лимфоцити) 16,8, при референтни стойности 21-53
Neu% (неутрофили) 75,8, при референтни стойности 40-75
Mo# (моноцити) 0,74 x10^9L, при референтни стойности 0.20-0,60
Neu#(неутрофили) 8.83 x10^9L, при референтни стойности 1,90-7,90
MCV (ср. обем на еритроцита) 98,7 fL, при референтни стойности 80-96
Всички останали показатели са в норма и поради тази причина не съм ги упоменала, но при нужда своевременно ще ги маркирам.
Проследяващия ме гинеколог е в отпуск, както и личната ми лекарка. При консултация със заместник и споделяне от моя страна, че имам болки в десния бъбрек, болка в областта на слабините (таза) и леко завишена температура 37 - 37,2 ми бе обяснено, че най - вероятно това е инфекция, но не ми беше назначено никакво лечение.
Моля за повече информация каква инфекция може да е това и респективно как мога да я излекувам, тъй като се тревожа повече да не навредя с това по някакъв начин на плода.

Предварително Ви благодаря за отделеното време.

Поздрави,
Божидара
Melizanda
 
Мнения: 1
Регистриран на: 26 Юли 2017, 16:15

Re: Изменения при изследване на урината - онлайн консултация с нефролог

Мнениеот pep4eto » 16 Мар 2018, 12:13

Здравейте проф. Делийска!
Искам да ви попитам за мнение за промяна на цвета на урината. Все още не съм ходила на лекар, но следващия месец ще се опитам да го посетя.
Рядко усещам парене при уриниране, по-скоро след като съм ползвала тоалетна усещам лек дискомфорт. Това, обаче, което ме прпитеснява е, че урината ми често мени цвета си.
След консумация на кафе, когато отида до тоалетната тя е доста тъмна, направо кафява, когато съм пила сок със суров спанак ми се е случвало да уринирам в светло зелено. Защо толкова много се влияя от това, което съм яла? Обикновено урината ми е светла, без миризма, само при консумацията на различни напитки се променя толкова драстично. Опасно ли е това и какво е редно да направя, за да се установи какъв е проблема и да приложа лечение.
Да добавя, че понякога усещам болка в дясно в гърба точно над кръста. (според личния лекар "болят те дисковете" ми казва, защото при лек удар, не усещам силна болка)
Благодаря ви за отговора от сега!
pep4eto
 
Мнения: 2
Регистриран на: 16 Мар 2018, 12:09

Re: Изменения при изследване на урината - онлайн консултация с нефролог

Мнениеот Dr Boriana Delijska » 16 Мар 2018, 16:23

Здравейте, благодаря Ви за въпроса.
В някои случай цветът на урината се влияе от прием на хрони-напр. при някои хора след прием на цвекло тя става червена, но това не е от кръв в урината. Не е логично,обаче, след прием на кафе да стане тъмна.
Препоръчвам Ви да си направите общо изследване на урина и уринен седимент, когато урината Ви е нормална. След като си промени цветът задължително да направите изследване на същите показатели за да се обективизира промяната в урината и да се прецени има ли нещо патологично. Ако има отклонение е уместно да потърсите нефролог за по-задълбочено изследване и лечение.
Dr Boriana Delijska
 
Мнения: 61
Регистриран на: 22 Фев 2017, 10:45

Re: Изменения при изследване на урината - онлайн консултация с нефролог

Мнениеот pep4eto » 16 Мар 2018, 16:26

Dr Boriana Delijska написа:Здравейте, благодаря Ви за въпроса.
В някои случай цветът на урината се влияе от прием на хрони-напр. при някои хора след прием на цвекло тя става червена, но това не е от кръв в урината. Не е логично,обаче, след прием на кафе да стане тъмна.
Препоръчвам Ви да си направите общо изследване на урина и уринен седимент, когато урината Ви е нормална. След като си промени цветът задължително да направите изследване на същите показатели за да се обективизира промяната в урината и да се прецени има ли нещо патологично. Ако има отклонение е уместно да потърсите нефролог за по-задълбочено изследване и лечение.

Благодаря ви за бързия отговор. Работата е там, че при такава промяна, тя е еднократно, т.е. следващото ходене до тоалетната няма нищо. така че как да направя изследването, когато има промяна? :roll:
pep4eto
 
Мнения: 2
Регистриран на: 16 Мар 2018, 12:09

Re: Изменения при изследване на урината - онлайн консултация с нефролог

Мнениеот Dr Boriana Delijska » 25 Юни 2018, 07:38

Препоръчвам Ви да се обърнете към нефролог за по-детайлно уточняване на състоянието Ви. Поздрави
Dr Boriana Delijska
 
Мнения: 61
Регистриран на: 22 Фев 2017, 10:45

Re: Изменения при изследване на урината - онлайн консултация с нефролог

Мнениеот silviya_vladova » 09 Юли 2018, 12:38

Здравейте. Моят съпруг преди месец претърпя операция . Беше му отстранен тумор и десен бъбрек с надбъбречна жлеза. Предстои ни РЕТ скенер. Изследвания креатинин в кръвта е 164, седимент левкоцити в урината - 6, седимент еритроцити - 5, седимент плоски епителни клетки <1. Това нормално ли е за неговото състояние? Благодаря предварително за отговора.
silviya_vladova
 
Мнения: 1
Регистриран на: 09 Юли 2018, 12:31

Следваща

Назад към Урология и нефрология

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта

cron