Хималайска сол и морска сол - има ли разлика и коя е по-полезна?

Супер храни, здравословно пазаруване, качествени и полезни продукти, начин на хранене

Хималайска сол и морска сол - има ли разлика и коя е по-полезна?

Мнениеот Sophia.G » 07 Юли 2014, 14:43

От няколко години си соля с хималайска сол, като я намирам за много "вкусна" и приятна за солеността на ястията. Съвсем деликатно и икономично соля. Наскоро ми предложиха да опитам и с морска сол, бях въобще забравила, че такава съществува.
Също приятно и вкусно и казват...полезно. Един приятел диетолог ми каза, че и двете соли - хималайска и морска - са много близки и вероятно почти еднакви по състав, като може би имат разминаване само в цвета заради различните минерали, които са вътре.
Нещо интересно, което ми каза - тези соли се смятат за по-здравословни от обикновената сол заради две прости причини - имат разни полезни минерали вътре, които рафинираната сол няма. Другото, много по-важното - рафинираната сол е на фин прах, който лесно се соли и човек губи преценка как и колко е солил. Което означава - че приема в пъти по-големи дози от нормалното.
Със солите, които са на по-едри кристали, това е по-трудно и те са по-трудно усвояеми от организма.
Дали наистина е така и вие коя сол предпочитате?
Sophia.G
 
Мнения: 155
Регистриран на: 14 Апр 2014, 22:04

Re: Хималайска сол и морска сол - има ли разлика и коя е по-полезна?

Мнениеот dejavu » 08 Юли 2014, 11:27

Няма идея дали това е така, от доста време вече готвя с хималайска, това се случи след като се наложи да препатя, де, купувах нормална бяла, ситна сол, но в един момент тя спря да бъде солена, едва ли не със супената лъжица трябваше да слагам.
Тогава реших да ползвам морска, но нещо не ми хареса и тя, доста изкуствена ми се видя, та по този начин стигнах до хималайската, въпреки че и там не всичката ми се вижда, че е от най-хималайската, мисля че има примеси :roll: вие срещали ли сте не съвсем хималайска сол?
dejavu
 
Мнения: 413
Регистриран на: 09 Окт 2013, 14:06

Re: Хималайска сол и морска сол - има ли разлика и коя е по-полезна?

Мнениеот Sophia.G » 08 Юли 2014, 11:34

dejavu написа:Няма идея дали това е така, от доста време вече готвя с хималайска, това се случи след като се наложи да препатя, де, купувах нормална бяла, ситна сол, но в един момент тя спря да бъде солена, едва ли не със супената лъжица трябваше да слагам.
Тогава реших да ползвам морска, но нещо не ми хареса и тя, доста изкуствена ми се видя, та по този начин стигнах до хималайската, въпреки че и там не всичката ми се вижда, че е от най-хималайската, мисля че има примеси :roll: вие срещали ли сте не съвсем хималайска сол?

То няма сол и не-сол :) Има просто качествена и некачествена сол. Морската е сол в автентичен вид, тя няма как да бъде изкуствена.
Sophia.G
 
Мнения: 155
Регистриран на: 14 Апр 2014, 22:04

Re: Хималайска сол и морска сол - има ли разлика и коя е по-полезна?

Мнениеот rabotnata pchela » 19 Яну 2015, 13:35

:lol: Стана ми смешно по-сол и по-малко сол!
Аз от скоро си взех хималайска сол, учим се да намалим количествата на сол, които ядем. Може би трябва да слагам повече подправки в ястията. :)
Аватар
rabotnata pchela
 
Мнения: 4772
Регистриран на: 24 Ное 2014, 11:53

Re: Хималайска сол и морска сол - има ли разлика и коя е по-полезна?

Мнениеот Lollipop » 06 Мар 2015, 11:34

Предполагам, че едната идва от Хималаите, хахахахах ;))) Всъщност не знам каква е разликата, но аз повече харесвам хималайската, сякаш има едни по-особен вкус. ;)
Аватар
Lollipop
 
Мнения: 2728
Регистриран на: 14 Ное 2014, 15:55

Re: Хималайска сол и морска сол - има ли разлика и коя е по-полезна?

Мнениеот Kaya » 06 Мар 2015, 12:03

Със сигурност има разлика, не знам каква точно и коя е по-полезна. Според мен хималайската ще е по-специална, ако се доверяваме на логиката за цена и качество. Все пак хималайската за килограм е около 6-7лв. докато морската е далеч по-евтина ;)
Ако си знаете цената, значи се е налагало да я казвате на някого.
Аватар
Kaya
 
Мнения: 2797
Регистриран на: 14 Ное 2014, 15:52

Re: Хималайска сол и морска сол - има ли разлика и коя е по-полезна?

Мнениеот Slavena » 03 Апр 2015, 16:48

Разлика в солта, чак е смешно, вече се чудите какво да измислите просто, солта си е просто сол. :!:
Slavena
 
Мнения: 957
Регистриран на: 10 Дек 2014, 16:45

Re: Хималайска сол и морска сол - има ли разлика и коя е по-полезна?

Мнениеот maminka » 06 Апр 2015, 14:22

Разлика има в цвета, иначе все едни и същи боклуци са, за тази цена, на която ги продават!
maminka
 
Мнения: 383
Регистриран на: 17 Фев 2014, 15:14

Re: Хималайска сол и морска сол - има ли разлика и коя е по-полезна?

Мнениеот kauda » 06 Апр 2015, 15:00

maminka написа:Разлика има в цвета, иначе все едни и същи боклуци са, за тази цена, на която ги продават!

Е какво ѝ има на цената, хималайската сол е много скъпа! :mrgreen:
Аватар
kauda
 
Мнения: 1654
Регистриран на: 23 Мар 2015, 10:45

Re: Хималайска сол и морска сол - има ли разлика и коя е по-полезна?

Мнениеот Anka » 06 Апр 2015, 15:27

Все има някаква разлика, хималайската има толкова минерали, затова е супер полезна и вкусна най-вече. :)
Аватар
Anka
 
Мнения: 1415
Регистриран на: 25 Ное 2014, 13:25

Следваща

Назад към Здравословно хранене

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта