Как се прави дренаж на саксиите, какво да използвам?

Споделеното удоволствие - двойно удоволствие. Кулинарни постижения. шивашки талант, градинарски тайни и всичко, с което запълвате свободното си време.

Как се прави дренаж на саксиите, какво да използвам?

Мнениеот magda » 29 Апр 2015, 11:26

Градинарството не ми е кой знае каква слабост, но ми се налага да разсъдя едно цвете и разбрах, че трябва да се направи дренаж :o
Това ми звучеше много сложно, за щастие не се оказа такова, но все пак не зная как трябва да го направя!

Понеже цветето си стоеше в саксията, в която беше купено и явно не са счели за необходимо да слагат дренаж, но четох, че за този вид цветя било почти задължително! Открих тази снимка и се чудя какво да направя,
potting.jpg
potting.jpg (18.48 KiB) Прегледано 7094 пъти
нямам малки камъчета, затова пък имам големи, дали ще е същото ако сложа в саксията два големи камъка и допълня с пръст, за дренаж ли ще се води това? :roll:

Има ли друг начин, по който да се направи дренаж на саксиите и какво друго може да използвам, освен тези малки камъчета, за да постигна същия ефект? :roll:
magda
 
Мнения: 285
Регистриран на: 30 Юни 2014, 13:07

Re: Как се прави дренаж на саксиите, какво да използвам?

Мнениеот borkova » 29 Апр 2015, 11:34

Дренажа си го правя само с пясък, досега не съм имала проблеми, а всъщност не съм и много убедена защо се прави това, за да не загниват корените? :roll:
borkova
 
Мнения: 340
Регистриран на: 26 Сеп 2014, 10:29

Re: Как се прави дренаж на саксиите, какво да използвам?

Мнениеот Mamacita » 29 Апр 2015, 11:36

Да, по-лесно се отича водата и не загниват корените, но май и с пясък става, аз го правя с чакъл, ако има откъде да намеря или в краен случай съм допълвала с орехови черупки, всъщност тези с черупките не съм ги пресаждала скоро и не зная на какво са заприличали, смятам, че отдавна са загнили, май тази пролет трябва да свърша това :idea:
Mamacita
 
Мнения: 250
Регистриран на: 13 Дек 2014, 10:52

Re: Как се прави дренаж на саксиите, какво да използвам?

Мнениеот Lilly_milly » 29 Апр 2015, 12:58

А колко от тези камъчета или там каквото се ползва за дренаж, трябва да се сложи или количеството зависи от нещо друго :roll:
Lilly_milly
 
Мнения: 245
Регистриран на: 16 Дек 2014, 14:32

Re: Как се прави дренаж на саксиите, какво да използвам?

Мнениеот dessiblond » 29 Апр 2015, 17:22

Не се слага много колкото на снимката - не повече, разбрахте каква е целта, все пак трябва да остане място и за пръстта, за да се храни растението, няма да се проветрява, я! :lol:
dessiblond
 
Мнения: 421
Регистриран на: 25 Ное 2013, 14:13

Re: Как се прави дренаж на саксиите, какво да използвам?

Мнениеот Lilly_milly » 30 Апр 2015, 13:59

dessiblond написа:Не се слага много колкото на снимката - не повече, разбрахте каква е целта, все пак трябва да остане място и за пръстта, за да се храни растението, няма да се проветрява, я! :lol:

А ако дренажа е от естествен материал не изгнива ли прекалено бързо :roll: и на колко време трябва да го подменяш? :roll:
Lilly_milly
 
Мнения: 245
Регистриран на: 16 Дек 2014, 14:32

Re: Как се прави дренаж на саксиите, какво да използвам?

Мнениеот sofi_black » 04 Май 2015, 13:53

Lilly_milly написа:
dessiblond написа:Не се слага много колкото на снимката - не повече, разбрахте каква е целта, все пак трябва да остане място и за пръстта, за да се храни растението, няма да се проветрява, я! :lol:

А ако дренажа е от естествен материал не изгнива ли прекалено бързо :roll: и на колко време трябва да го подменяш? :roll:

Мисля, че няма как да изгние толкова бързо, поне едно две години ще те издържи :idea:
sofi_black
 
Мнения: 488
Регистриран на: 05 Ное 2013, 14:39

Re: Как се прави дренаж на саксиите, какво да използвам?

Мнениеот lini_leni » 10 Май 2015, 17:02

Последно на кактусите си сложих малко пясък за дренаж, а отгоре обикновена почва и смятам, че се чувстват добре, така че какво толкова сте се втренчили в този дренаж, не е кой знае какво... :?
lini_leni
 
Мнения: 491
Регистриран на: 27 Сеп 2013, 12:03

Re: Как се прави дренаж на саксиите, какво да използвам?

Мнениеот qwerryyy » 20 Яну 2017, 12:09

Какъв е смисъла да се прави това? Да не се набива почвата и да не сляга и да не се пренакисва ли? :roll: Освен заради загниването, за друго не се сещам защо може да се направи...
Аватар
qwerryyy
 
Мнения: 1134
Регистриран на: 24 Фев 2015, 21:03

Re: Как се прави дренаж на саксиите, какво да използвам?

Мнениеот lussy » 20 Яну 2017, 12:32

Има голям смисъл, за да се чувстват цветята добре. Дренажът помага да се махне излишната вода и така корените на растението няма да загният. В цветарските магазини продават такива дренажни смеси, но камъчета, пясък, парченца от счупени керамични съдове са също идеални.
lussy
 
Мнения: 421
Регистриран на: 02 Окт 2013, 11:45


Назад към Хоби и развлечения

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта