Грешка ли е, че отглеждаме добри деца?

Как възпитаваме детето си, грижи за физическото и душевното му развитие, съвети

Грешка ли е, че отглеждаме добри деца?

Мнениеот Rali_hr » 24 Мар 2016, 12:00

От скоро ми се върти една мисъл, която не ми дава мира. Гледам как постоянно избягват сина ми в училище, ей така, просто за "удоволствие", защото са решили, че в този момент не искат да бъде около тях. Обиждат го, гонят го, а той стои учуден и нещастен, вечер ми разказва какво се е случило, а на другия ден е доволен, че е бил в компанията с игрите. :roll: Много се чудя, дали не правя грешка, че се старая децата ми да са добри, толерантни и разбрани, след като явно останалите не го смятат това за необходимо. Или оставят децата им на самотек, или не виждат какво се случва с тях, или не го смятат за проблем. За мен лично е проблем. Проблем е да гониш другите, проблем е да ги обиждаш, проблем е да се подиграваш. Но явно е и проблем да учиш детето си да бъде добро и мило. По-добре е май да е злобно, нахакано и готово да накаже всеки, който не го харесва на секундата. Да се сбие може би... :roll:
Вие как мислите, кое е по-добре? Детето да е злобно, да е лидер, то май това значи да си лидер, да си налагаш мнението с обиди и удари, или е по-добре детето да е мило и кротко? Как да се научи да си пази достойнството и сърцето му да не страда от това? :roll: Ако сте се сблъсквали с подобни проблеми ще ми е интересно какво сте направили и каква насока сте дали - прави същото или бъди мил и добър? :roll:
Аватар
Rali_hr
 
Мнения: 3333
Регистриран на: 18 Ное 2014, 14:54

Re: Грешка ли е, че отглеждаме добри деца?

Мнениеот Andrey » 24 Мар 2016, 13:03

После се чудим от къде идва агресията, а тя май е вкоренена в съвсем малки деца. :mad: И аз се замислих, дали вярно не е по-добре да възпитаме дете на принципа, който ти описваш или е по-добре да сме внимателни и да искаем детето ни да е добро и възпитано. Май не ни трябва добро дете, на него самото няма да му трябва да е добро.
Аватар
Andrey
 
Мнения: 1730
Регистриран на: 20 Ное 2014, 10:04

Re: Грешка ли е, че отглеждаме добри деца?

Мнениеот pravilno » 24 Мар 2016, 15:17

Лидер не е да бъдеш злобен, нахален, контролиращ и набиващ канчета. Лидер е човек, който умее да поведе след себе си хората чрез добър личен пример, да ги подкрепя и увлича в работата. Като всички станат гадни, нахални и с агресия постигат нещата, догаде ще стигнем?
pravilno
 
Мнения: 508
Регистриран на: 18 Яну 2016, 16:46

Re: Грешка ли е, че отглеждаме добри деца?

Мнениеот Mon_ton » 24 Мар 2016, 16:15

Само се чудя, след като всички твърдят, че отглеждат добри деца, от къде идват тези, които всеки ден виждаме да вършат глупости по улиците?!
Това че тезата ти за ЛИДЕР означава човек, който ги води с добро, не означава, че това се случва на практика. Практиката е такава, че който е по-лош, който е по-напарен, повече обижда - всички него следват!
Аватар
Mon_ton
 
Мнения: 2768
Регистриран на: 24 Ное 2014, 15:54

Re: Грешка ли е, че отглеждаме добри деца?

Мнениеот Pipilota » 24 Мар 2016, 17:09

Рели и аз това съм се чудила! Май им правим лоша услуга, като искаме от тях да са отстъпчиви "По-умния отстъпва", "бъди добър, за да се държат добре с теб", абсолютни глупости са това, които нямат смисъл, нямат и истина. Децата виждат как ги лъжем - да бъдат добри, за да получават добрина, а всъщност са добри и насреща им получават лошота, омраза, нерви и удари. Май наистина трябва да се преориентираме, ако искаме децата ни да оцелят. :-|
kukuvicac
Аватар
Pipilota
 
Мнения: 4258
Регистриран на: 14 Ное 2014, 12:41

Re: Грешка ли е, че отглеждаме добри деца?

Мнениеот iwoni » 25 Мар 2016, 12:11

Агресията предизвиква агрезия, злото - зло. На никой не му е приятно да му се подиграват, обиждат или удрят. Но все ще бъдем в омагьосания кръг на лошото, ако постъпваме само по този начин. Въпросът не е да се подлагаш на всичко, да търпиш и постоянно да понасяш удари, защото виждаш ли ти се добър. Можеш да си добър, но и да знаеш кога да обърнеш другия край и да не позволяваш на гаднярите или изобщо хората да прекрачват границите, които си поставил за себе си. На това трябва да учим децата си, да отстояват себе си, мнението си, принципите си по подходящия начин, но да знаят и кога и как да кажат стига. Трудното е, че това отнема по-дълго време, години. То и някои възрастни не го умеят това нещо.
iwoni
 
Мнения: 483
Регистриран на: 18 Яну 2016, 15:14

Re: Грешка ли е, че отглеждаме добри деца?

Мнениеот Rali_hr » 28 Мар 2016, 12:07

iwoni написа:Агресията предизвиква агрезия, злото - зло. На никой не му е приятно да му се подиграват, обиждат или удрят. Но все ще бъдем в омагьосания кръг на лошото, ако постъпваме само по този начин. Въпросът не е да се подлагаш на всичко, да търпиш и постоянно да понасяш удари, защото виждаш ли ти се добър. Можеш да си добър, но и да знаеш кога да обърнеш другия край и да не позволяваш на гаднярите или изобщо хората да прекрачват границите, които си поставил за себе си. На това трябва да учим децата си, да отстояват себе си, мнението си, принципите си по подходящия начин, но да знаят и кога и как да кажат стига. Трудното е, че това отнема по-дълго време, години. То и някои възрастни не го умеят това нещо.

Като обърнеш другия край не ставаш ли пак лош и агресивен? Необходимо ли е да изтрадаме всичко, за да се стигне пак до физическата разправия, или психическите обиждания, като може всичко това да се спести, като детето бъде научено да се държи така, че да се защитава правилно, според ситуацията.
Аватар
Rali_hr
 
Мнения: 3333
Регистриран на: 18 Ное 2014, 14:54

Re: Грешка ли е, че отглеждаме добри деца?

Мнениеот rabotnata pchela » 28 Мар 2016, 17:10

И аз забелязвам, че колкото по-лошо е едно дете, толкова по-гледано и по-харесвано е. Имаме едно дете в групата, което се държи лошо, обижда, удря, то е абсолютния фаворит на всички, всички тичат след него. Не знам децата ли са глупави, родителите ли са простите. Кое е правилното и аз не знам. Синът ми е много мил и внимателен, а насреща си получава само обиди и лошо държание! Не знам дали е нормално! :roll:
Аватар
rabotnata pchela
 
Мнения: 4772
Регистриран на: 24 Ное 2014, 11:53

Re: Грешка ли е, че отглеждаме добри деца?

Мнениеот Rali_hr » 29 Мар 2016, 08:57

rabotnata pchela написа:И аз забелязвам, че колкото по-лошо е едно дете, толкова по-гледано и по-харесвано е. Имаме едно дете в групата, което се държи лошо, обижда, удря, то е абсолютния фаворит на всички, всички тичат след него. Не знам децата ли са глупави, родителите ли са простите. Кое е правилното и аз не знам. Синът ми е много мил и внимателен, а насреща си получава само обиди и лошо държание! Не знам дали е нормално! :roll:

Нали! И аз само на такива случаи се наглеждам, което ме дразни! Моите деца като най-мирни и тихи страдат най-много от вандализма и простотията на другите деца. А тези,които удрят са най-добре. Как ще растат и ще живеят после в такъв свят!?
Аватар
Rali_hr
 
Мнения: 3333
Регистриран на: 18 Ное 2014, 14:54

Re: Грешка ли е, че отглеждаме добри деца?

Мнениеот irka » 29 Мар 2016, 09:02

rabotnata pchela написа:И аз забелязвам, че колкото по-лошо е едно дете, толкова по-гледано и по-харесвано е. Имаме едно дете в групата, което се държи лошо, обижда, удря, то е абсолютния фаворит на всички, всички тичат след него. Не знам децата ли са глупави, родителите ли са простите. Кое е правилното и аз не знам. Синът ми е много мил и внимателен, а насреща си получава само обиди и лошо държание! Не знам дали е нормално! :roll:


Тичат след него децата, защото тичат след по-силния и за да нямат проблеми. Не вярвам да го харесват чак пък толкова. По-скоро се подчиняват на страха си от него. Много е болно да виждаш когато се отнасят зле с детето ти или го правят на балама. Освен да им говорим как да постъпват в такива ситуации и да ги успокояваме друго какво можем да направим. Не можеш да накараш насила някого да харесва или да се държи уважително спрямо детето ти. Тепърва ще му се случват такива неща, то ще си изгради механизъм как да се справя с тях и нашата задача е да не се травмира детето. На моя син съм казала хора, които се държат лошо с него, да им направи забележка да не се държат така и да не им обръща внимание повече. Ако посягат да го бият, да бие и той. С годините си намират начин да се защитават.
irka
 
Мнения: 467
Регистриран на: 19 Яну 2016, 11:03

Следваща

Назад към Възпитание, грижа и съвети

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта