Какво да правя или не правя, за да не съсипя цял бидон кисело зеле?

Любими рецепти, интересни вариации, модерни ястия, съвети при готвене

Какво да правя или не правя, за да не съсипя цял бидон кисело зеле?

Мнениеот Ginger » 11 Окт 2016, 15:54

Предполагам, че всеки знае каква е рецептата за кисело зеле в бидон и как се прави. Аз за първи път ще се захващам с него, имам предписанията какво да сложа и кога какво да правя. Но стари хора и мои познати ме изумяват с разни странни за мен препоръки и сега не знам с кои да се съобразя и дали изобщо да се съобразя. Едни ми казват да сложа кочан царевица, други хрян, лук и т.н. Защо се слагат подобни неща, не е ли само зелките и сол? Явно си има някакви тънкости. Можете ли да ме посъветвате какво трябва да правя и да не правя, за да не съсипя цял бидон зеле и да не отиде зян?
Ginger
 
Мнения: 412
Регистриран на: 04 Фев 2014, 17:01

Re: Какво да правя или не правя, за да не съсипя цял бидон кисело зеле?

Мнениеот Rali_hr » 11 Окт 2016, 15:58

Аз знам, че най-важното е да има правилното количество сол, не съм чувала да се слагат подправки. Първия месец ежедневно се претака зелето, т.е. водата я изцеждаш и я изсипваш отново. :)
Аватар
Rali_hr
 
Мнения: 3333
Регистриран на: 18 Ное 2014, 14:54

Re: Какво да правя или не правя, за да не съсипя цял бидон кисело зеле?

Мнениеот Rali_hr » 11 Окт 2016, 15:59

Rali_hr написа:Аз знам, че най-важното е да има правилното количество сол, не съм чувала да се слагат подправки. Първия месец ежедневно се претака зелето, т.е. водата я изцеждаш и я изсипваш отново. :mrgreen: Може да сложиш дюля, за да го държи хрупкаво. Много е важно обаче в бидона да е нямало джибри, защото ще замине целия бидон.
Аватар
Rali_hr
 
Мнения: 3333
Регистриран на: 18 Ное 2014, 14:54

Re: Какво да правя или не правя, за да не съсипя цял бидон кисело зеле?

Мнениеот Nightmare » 11 Окт 2016, 17:09

Царевица се слага, за да стане по-бърза ферментацията. И трябва да се държи бидона на студено, по-бавно ферментира така, но е по-трайно и издържа дълго време.
Nightmare
 
Мнения: 494
Регистриран на: 11 Ное 2013, 15:00

Re: Какво да правя или не правя, за да не съсипя цял бидон кисело зеле?

Мнениеот franky » 12 Окт 2016, 09:20

Да, иначе като държиш бидона в банята или някъде другаде на закрито и ти стане за една-две седмици. И после трябва да добавяш разни химии, за да го запазиш. А някой може ли да ми каже как де се попречи да не се образува това бялото покритие отгоре върху водата?
franky
 
Мнения: 395
Регистриран на: 14 Фев 2014, 13:04

Re: Какво да правя или не правя, за да не съсипя цял бидон кисело зеле?

Мнениеот Mon_ton » 12 Окт 2016, 09:45

franky написа:Да, иначе като държиш бидона в банята или някъде другаде на закрито и ти стане за една-две седмици. И после трябва да добавяш разни химии, за да го запазиш. А някой може ли да ми каже как де се попречи да не се образува това бялото покритие отгоре върху водата?

Какви химии?! Никакви химии не сме слагали, когато една година трябваше да се грижа за едно зеле. Баба ми го беше сложила после се разболя и ние си го претакахме, после когато го претакахме 1 месец го оставихиме и си вадихме. Зелето си беше идеално, не сме слагали никакви химии допълнително нищо и щипка сол.
Аватар
Mon_ton
 
Мнения: 2768
Регистриран на: 24 Ное 2014, 15:54

Re: Какво да правя или не правя, за да не съсипя цял бидон кисело зеле?

Мнениеот julianne » 12 Окт 2016, 12:38

franky написа:Да, иначе като държиш бидона в банята или някъде другаде на закрито и ти стане за една-две седмици. И после трябва да добавяш разни химии, за да го запазиш. А някой може ли да ми каже как де се попречи да не се образува това бялото покритие отгоре върху водата?


За да им се запази зелето, някои слагат натриев бензоат, това за мен са слаби майстори, да ме извиняват :mrgreen: . Иначе за да не се появява това бяло покритие върху водата отгоре, десет дена след като е претакано зелето, се слага в тензух овързан 250 гр ориз. И си се продължава с претакането. Чувала съм, че много хора слагат в бидона със зелето ябълки или хрян. Предполагам, че това е да придаде някакъв по-различен вкус на зелето, не съм сигурна.
julianne
 
Мнения: 404
Регистриран на: 27 Ное 2013, 14:50

Re: Какво да правя или не правя, за да не съсипя цял бидон кисело зеле?

Мнениеот mamina » 12 Окт 2016, 15:36

Ако искате зелевата чорба и зелето да ви порозовеят, сложете червено цвекло :smile: . Най-важни са солта и претакането, другото е екстри.
mamina
 
Мнения: 525
Регистриран на: 18 Яну 2016, 12:55

Re: Какво да правя или не правя, за да не съсипя цял бидон кисело зеле?

Мнениеот Локумът » 12 Окт 2016, 15:41

Не знаех за ориза, а тва отгоре така или иначе и да се образува то си плува отгоре и си продължава някаква естествена ферментация и сякаш си е наред, че е там. :roll:
Аватар
Локумът
 
Мнения: 2167
Регистриран на: 20 Яну 2015, 16:48

Re: Какво да правя или не правя, за да не съсипя цял бидон кисело зеле?

Мнениеот iwoni » 13 Окт 2016, 10:57

Моята майка обича да й сладни киселото зеле и си слага изсушени сливи. Аз не го харесвам така и ми прави отделно в малко бидонче, без да добавя нещо. За да се осолят хубаво зелките, ги цепи откъм кочана на кръст и там също слага сол. Аз го обичам по-соленичко, знам, че не е много полезно, но така ми е по-вкусно. После като го готвя изобщо не слагам сол в ястието.
iwoni
 
Мнения: 483
Регистриран на: 18 Яну 2016, 15:14

Следваща

Назад към Рецепти и полезни съвети

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта