Веган майонеза и сосове?

Подходящи рецепти, споделен опит и съвети, начин на живот

Веган майонеза и сосове?

Мнениеот Jully » 25 Окт 2016, 12:13

Очакваме гости, единия от който веган, не чак от крайните, които не ядат мед, но все пак не хапва животински продукти. Вечерята ще е доста важна за нас, защото единия от гостите е шефа на мъжа ми, та общо взето... няма скатавки. :mrgreen:
За тази цел ми се иска да успея да намеря подходящи веган сосове, които мога да използва в комбинации със салати и ястия.
Ще ми се вечерята да е близка до българските традиции, но в същото време да бъдат поднесени по-модерно. Вечерята дори не съм решила, абе като цяло нищо не съм решила, а събитието е за петък вечерта, така че нямам много време за мислене. :roll:
Аватар
Jully
 
Мнения: 1471
Регистриран на: 30 Апр 2015, 09:36

Re: Веган майонеза и сосове?

Мнениеот fairy » 25 Окт 2016, 13:02

За майонеза без яйца знам, че може да се направи с прясно мляко, лимонена киселина, олио и сол. Но ако се замени млякото с вода нямам представа дали ще се получи нещо. Съвсем веган майонеза май е сложна работа :smile: .
fairy
 
Мнения: 464
Регистриран на: 19 Яну 2016, 11:17

Re: Веган майонеза и сосове?

Мнениеот fawla » 25 Окт 2016, 14:27

Е, опцията да е с прясно мляко е далеч от веган идеята...
Може би с ядкото мляко може да се получи някой подходящ сос.
Аватар
fawla
 
Мнения: 1035
Регистриран на: 15 Апр 2015, 10:48

Re: Веган майонеза и сосове?

Мнениеот asdddwww » 25 Окт 2016, 15:37

Има как да стане майонеза веган!
аз си правя таква и съм много благодарен на рецептата,която намерих. Трябва 1 чаша прецедено ядково мляко, 2 чаши зехтин *може да го смениш с олио, или друга мазнина, сока от 1 лимон и сол на вкус. Слагаш млякото в блендера, после на струйка постепенно добавяш мазнината и то почва да си сменя консистенцията, и накрая слагаш лимоновия сок. След това солта вече на вкус слагаш, може да сложиш подправки, може да сложиш горчица. А ако майонезата е гъста и я искаш по-рядка, може да сложиш още ядково мляко или малко вода, да разредиш, да се получи текстурата на дресинг.
Аватар
asdddwww
 
Мнения: 324
Регистриран на: 22 Юли 2015, 10:29

Re: Веган майонеза и сосове?

Мнениеот gabinka_80 » 25 Окт 2016, 16:14

asdddwww написа:Има как да стане майонеза веган!
аз си правя таква и съм много благодарен на рецептата,която намерих. Трябва 1 чаша прецедено ядково мляко, 2 чаши зехтин *може да го смениш с олио, или друга мазнина, сока от 1 лимон и сол на вкус. Слагаш млякото в блендера, после на струйка постепенно добавяш мазнината и то почва да си сменя консистенцията, и накрая слагаш лимоновия сок. След това солта вече на вкус слагаш, може да сложиш подправки, може да сложиш горчица. А ако майонезата е гъста и я искаш по-рядка, може да сложиш още ядково мляко или малко вода, да разредиш, да се получи текстурата на дресинг.

Това звучи много интересно и задължително ще го пробвам. Със сигурност ще стане добро заместване на други сосове, които са подходящи за различни хапвания. Това бих го намазала на филийка ;)
gabinka_80
 
Мнения: 300
Регистриран на: 15 Юли 2016, 12:22

Re: Веган майонеза и сосове?

Мнениеот roksana » 25 Окт 2016, 16:30

Едно сосче да ви предложа с тахан, дано да ви хареса :smile: . Разбъркват се 100 мл тахан, 100 мл вода, 2 скилидки чесън, 2 с.л. сусам, сол, 4 препълнени с.л. соево кисело мляко, 1 лимон, черен пипер и 1/2 връзка магданоз. И воала! :wink:
roksana
 
Мнения: 504
Регистриран на: 18 Яну 2016, 15:50

Re: Веган майонеза и сосове?

Мнениеот Mon_ton » 28 Окт 2016, 16:06

roksana написа:Едно сосче да ви предложа с тахан, дано да ви хареса :smile: . Разбъркват се 100 мл тахан, 100 мл вода, 2 скилидки чесън, 2 с.л. сусам, сол, 4 препълнени с.л. соево кисело мляко, 1 лимон, черен пипер и 1/2 връзка магданоз. И воала! :wink:

О,това звучи мноого добре! :) интересно за какво е подходящо? :roll: Може ли да кажеш на какво прилича?
Аватар
Mon_ton
 
Мнения: 2768
Регистриран на: 24 Ное 2014, 15:54

Re: Веган майонеза и сосове?

Мнениеот PasDeDeux » 31 Окт 2016, 11:24

Mon_ton написа:
roksana написа:Едно сосче да ви предложа с тахан, дано да ви хареса :smile: . Разбъркват се 100 мл тахан, 100 мл вода, 2 скилидки чесън, 2 с.л. сусам, сол, 4 препълнени с.л. соево кисело мляко, 1 лимон, черен пипер и 1/2 връзка магданоз. И воала! :wink:

О,това звучи мноого добре! :) интересно за какво е подходящо? :roll: Може ли да кажеш на какво прилича?


И аз съм го правила това и е много вкусно :smile: . Ползвам го за картофки, а и в някои салати.
PasDeDeux
 
Мнения: 423
Регистриран на: 09 Окт 2013, 14:53

Re: Веган майонеза и сосове?

Мнениеот Kaya » 31 Окт 2016, 13:30

Не искам да развалям Веган идеята, но ако го сменя с просто кисело мляко? :roll:
Ако си знаете цената, значи се е налагало да я казвате на някого.
Аватар
Kaya
 
Мнения: 2797
Регистриран на: 14 Ное 2014, 15:52

Re: Веган майонеза и сосове?

Мнениеот Kremiliya » 31 Окт 2016, 14:37

Сос с авокадо:
2 бр. авокадо, 1/2 чаша пресен босилек (в краен случай може и сух), 2 скилитки чесън, 2 с.л. лимонов сок, четвърт чаша зехтин.
Всичко се смесва в блендер, като зехтина се слага последен и поетапно. Подправя се със сол. Използвания сос може да го хапнете със спагети с чери домати, или пък нарязани на по-дребно няколко обикновени домати.
Същия сос може да приготвиш и да си го хапвате с някакави крекери, панирано тофу.
Аватар
Kremiliya
 
Мнения: 1865
Регистриран на: 20 Ное 2014, 11:14

Следваща

Назад към Вегетарианци и вегани

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта