Ще се съхрани ли гроздето в пясък през зимата?

Забавни моменти, необичайни, полезни и интересни факти,хитрини и въпроси, навиците при хранене, празници и традиции.

Ще се съхрани ли гроздето в пясък през зимата?

Мнениеот donni » 10 Ное 2016, 13:12

Знаете как морковите, за да издържат дълго време в студовете и да се съхранят, се слагат в дървено сандъче с пясък. Това се е доказало отдавна. Имаме много хубав сорт грозде, който толкова харесвам, че искам да си го ям колкото може по-дълго през зимата. Но не на стафиди, а да си остане по възможност прясно. Дали може както морковите да съхранявам гроздето, т.е. в пясък или в друг материал? Има ли въобще някакъв начин да запазя гроздето за по-дълго?
donni
 
Мнения: 499
Регистриран на: 09 Май 2014, 17:05

Re: Ще се съхрани ли гроздето в пясък през зимата?

Мнениеот Ginger » 10 Ное 2016, 14:23

Щом морковите се съхраняват така, защо и гроздето да не може? Ако пясъкът е сух, мисля, че може да се запази, нищо, че гроздето има сок. И в трици да е, пак ще стане мисля.
Ginger
 
Мнения: 412
Регистриран на: 04 Фев 2014, 17:01

Re: Ще се съхрани ли гроздето в пясък през зимата?

Мнениеот Jully » 10 Ное 2016, 14:35

Не ми се вярва, че може да стане, но може да пробваш. Все пак някои неща си имат трайност и са по-различно структурирани от други, така е с морковите и гроздето - нямат нищо общо.
Аватар
Jully
 
Мнения: 1471
Регистриран на: 30 Апр 2015, 09:36

Re: Ще се съхрани ли гроздето в пясък през зимата?

Мнениеот puhcheto » 10 Ное 2016, 16:27

В двора на село имаме една лоза, която дава много хубаво десертно грозде. Когато я бере, баща ми не реже само от дръжката, а отрязва и от пръчката около 20-40 см. Топи пръчката във вода и така много издържа гроздето.
Аватар
puhcheto
 
Мнения: 237
Регистриран на: 09 Юли 2015, 16:34

Re: Ще се съхрани ли гроздето в пясък през зимата?

Мнениеот Monika_Spasova » 10 Ное 2016, 17:08

puhcheto написа:В двора на село имаме една лоза, която дава много хубаво десертно грозде. Когато я бере, баща ми не реже само от дръжката, а отрязва и от пръчката около 20-40 см. Топи пръчката във вода и така много издържа гроздето.

много интересен метод, а къде го съхранява , в какво помещение?
Аватар
Monika_Spasova
 
Мнения: 2097
Регистриран на: 07 Апр 2015, 11:32

Re: Ще се съхрани ли гроздето в пясък през зимата?

Мнениеот puhcheto » 11 Ное 2016, 10:35

Monika_Spasova написа:
puhcheto написа:В двора на село имаме една лоза, която дава много хубаво десертно грозде. Когато я бере, баща ми не реже само от дръжката, а отрязва и от пръчката около 20-40 см. Топи пръчката във вода и така много издържа гроздето.

много интересен метод, а къде го съхранява , в какво помещение?


В мазето, там няма опасност да измръзне през зимата или водата да замръзне. Но то ни е в земята, под къщата.
Аватар
puhcheto
 
Мнения: 237
Регистриран на: 09 Юли 2015, 16:34

Re: Ще се съхрани ли гроздето в пясък през зимата?

Мнениеот fawla » 11 Ное 2016, 10:53

Много интересен метод, не знаех, че по такъв начин може да с есъхрани гроздето, но със сигурност е до време и не може да изкара повече от месец, а толкова време в качествен хладилник също ще изкара.
Аватар
fawla
 
Мнения: 1035
Регистриран на: 15 Апр 2015, 10:48

Re: Ще се съхрани ли гроздето в пясък през зимата?

Мнениеот viking » 11 Ное 2016, 14:27

Ако е по-голямо количество, например една- две щайги, няма как да се съхрани в хладилника. Ние сме го оставяли в хладно помещение, разпределено на маса, но е издържало един-два месеца максимум. Но започва да се спаружва, да загниват зърната. Цяла зима не мога да си представя как може да изкара. В пясък няма ли да придобие неприятен вкус на земя?
viking
 
Мнения: 243
Регистриран на: 27 Май 2014, 10:29

Re: Ще се съхрани ли гроздето в пясък през зимата?

Мнениеот mimeto90 » 17 Ное 2016, 13:15

viking написа:Ако е по-голямо количество, например една- две щайги, няма как да се съхрани в хладилника. Ние сме го оставяли в хладно помещение, разпределено на маса, но е издържало един-два месеца максимум. Но започва да се спаружва, да загниват зърната. Цяла зима не мога да си представя как може да изкара. В пясък няма ли да придобие неприятен вкус на земя?


Има такава опасност, на мен морковите ми надъхват, а с гроздето сигурно ще е още по-зле. Абе трябва да си се яде когато си му е времето, всякакви такива опити да се задържи изкуствено не помагат на вкуса, не остава хубаво гроздето.
mimeto90
 
Мнения: 449
Регистриран на: 18 Дек 2013, 13:15

Re: Ще се съхрани ли гроздето в пясък през зимата?

Мнениеот S_Milenska » 18 Ное 2016, 16:47

Абсолютно, трябва си ядене авреме, вариант може да е да опитате да замразите малко и да видите как ще е на вкус при размразяването.
Аватар
S_Milenska
 
Мнения: 2136
Регистриран на: 18 Ное 2014, 13:46

Следваща

Назад към Гювеч

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта