Съчетавате ли ястията на една вечеря?

Забавни моменти, необичайни, полезни и интересни факти,хитрини и въпроси, навиците при хранене, празници и традиции.

Съчетавате ли ястията на една вечеря?

Мнениеот Mon_ton » 08 Дек 2016, 15:31

Предстои ни вечеря, която ще ме представи един вид като добра майка и домакиня, а аз да си призная, не съм особена добра в подреждането на масата и в нагласянето на менюто.
Масата лесно ще я украся, колкото е необходимо, в магазините има всичко,но друго ме притеснява, а именно съчетавате ли ястията на вечерята?
Имам предвид, за предястие ако сервирате някаква интересна модерна и екзотична салата, някаква разядка с авокадо, хумус, после сервирате ли пържоли и кюфтета, или подбирате нещо подходящо, което да продължи линията, която сте започнали в началото с първото ястие? :roll:
Дайте ми някоя идея за първо,второ и трето ястие! за хубава вечеря, която вие сте приготвили, или пък сте хапвали и ви е впечатлила, за мен е много важно да се представя добре! :grouphug:
Аватар
Mon_ton
 
Мнения: 2768
Регистриран на: 24 Ное 2014, 15:54

Re: Съчетавате ли ястията на една вечеря?

Мнениеот Elica » 08 Дек 2016, 16:41

За мен е много важно, особено на по-специална вечеря. Смятам, че ако имаш някакви такива разядки, вечерята ти не трябва да е много ангажираща,но и не става да са кебапчета, вече ако заложиш на салати, изискани предястия със сирена, може да заложиш на повече вкусове и лукс, да предложиш пилешко с интересен сос и спанак си представям, все неща, които добре ще си кореспондират с вкуса на сирената, а десерта ми се "вада" да бъде някаква паннакота!
Аватар
Elica
 
Мнения: 1721
Регистриран на: 26 Ное 2014, 09:37

Re: Съчетавате ли ястията на една вечеря?

Мнениеот Malina » 08 Дек 2016, 17:08

Хубаво е, че си се замислила за това, но моят съвет е преди да почнеш да приготвяш менюто да помислиш какви са гостите ти.
Аз се гласях за първата среща със свекърите ми толкова усърдно, бях приготвила разядки какви ли не, ципура на фурна, брускети, накрая хората си тръгнаха, едва клъвнали и след време си признаха, че ходили после на Кауфланда да си купуват готова храна... :lol:
Не искам просто да живея - искам първо да обичам, а между другото да живея!
Аватар
Malina
 
Мнения: 2309
Регистриран на: 02 Дек 2014, 10:33

Re: Съчетавате ли ястията на една вечеря?

Мнениеот bojo_kolev » 09 Дек 2016, 11:07

Когато каним гости, на жената й е напрегнато, защото първо й е трудно да измисли какво да приготви и дали ще го харесат. Според нея задължително трябва да има връзка между ястията и да си подхождат, да преливат едно в друго. Затова толкова се чуди :grin: . Обикновено се ориентира към един тип кухня - италианска, българска, китайска.
bojo_kolev
 
Мнения: 283
Регистриран на: 01 Окт 2013, 12:35

Re: Съчетавате ли ястията на една вечеря?

Мнениеот mimeto90 » 12 Дек 2016, 14:14

Май много не се съобразявам. Гледам задължително да има салата, основното да е някакво месо, за мезе режа луканки, шунка, филета и нещо за десерт. Не съм голям спец в кухнята.
mimeto90
 
Мнения: 449
Регистриран на: 18 Дек 2013, 13:15

Re: Съчетавате ли ястията на една вечеря?

Мнениеот Rali_hr » 12 Дек 2016, 16:40

За мен също е важно да си подхождат ястията, но не ми се получава, а и като цяло не ми се е случвало да имам важни вечери, за които е задължително да се подготвям. Просто правя неща, които знам, че тези хора обичат. Имам и един специалитет, който обичам да правя и често поднасям това, на новите гости, със старите не повтарям. :lol:
Аватар
Rali_hr
 
Мнения: 3333
Регистриран на: 18 Ное 2014, 14:54

Re: Съчетавате ли ястията на една вечеря?

Мнениеот Yunona » 12 Дек 2016, 16:54

Според мен съчетаването на ястията е повече от задължително, за да бъде вечерята вкусна, стилна и хранителна, без да претоварва. Моите правила са простички. Преди всичко, както писа Malina, трябва да се съобразим с гостите и техните вкусове. След това измисляме някаква линия и се придържаме към нея. Важно е да не се повтарят основни съставки, например - две ястия с главни герои сирена или две тестени неща. Аз винаги първо решавам какво ще е основното ястие и около него структурирам другите части от менюто, така че да си отиват и да се допълват. Винаги правя 4-степенно меню - салати и разядки, топло предястие, основно и десерт. Ако е обикновено приятелско събиране, втора степен отпада :) Близки роднини от мъжка страна винаги са в "официалната" графа :wink:
Yunona
 
Мнения: 822
Регистриран на: 06 Сеп 2014, 21:19

Re: Съчетавате ли ястията на една вечеря?

Мнениеот Krum » 12 Дек 2016, 16:59

на мен ми харесва, когато ястията са съчетани, показва се старание, само че при мен лично не се получава и аз не мога да го направя. Може би женското присъствия би помогнало повече за това нещо.
Аватар
Krum
 
Мнения: 1386
Регистриран на: 21 Ное 2014, 14:30

Re: Съчетавате ли ястията на една вечеря?

Мнениеот rabotnata pchela » 12 Дек 2016, 17:10

И за мен важи това, искам, но не знам каква линия трябва да следвам. Досега не съм имала много важни гости, само три пъти са идвали на гости родителите на мъжа, та и за там не съм се гласила излишно. Единия път беше да се запознаят с моите родители, но подраниха и ние хич не бяхме готови, другия път беше когато се роди детето и на първия му рожден ден, та като цяло не сме се престаравали.
Сега ако дойдат задължително ще ги гостя една супа, че онзи ден ме бъзика майка му! :evil:
Аватар
rabotnata pchela
 
Мнения: 4772
Регистриран на: 24 Ное 2014, 11:53

Re: Съчетавате ли ястията на една вечеря?

Мнениеот irka » 12 Дек 2016, 17:23

Аз не деля на приятели и семейство. Еднакво се подготвям и за двата вида компании :smile: . Няма как да няма връзка между ястията. Не върви да предлагаш например салата с риба и после пържоли :lol: .
irka
 
Мнения: 467
Регистриран на: 19 Яну 2016, 11:03

Следваща

Назад към Гювеч

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта